Hospodársky denník
USD50,6 Sk
EUR43 Sk
CHF28,221 Sk
CZK1,263 Sk
  Pondelok  11.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Test dobytka bez výnimky?

Vynútené veterinárne opatrenia nás môžu stáť 600 mil. Sk

„Bezpečná ochrana spotrebiteľov znamená začať s diagnostikou každého zabitého kusa dobytka,“ vyhlásil pre Hospodársky denník minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš v súvislosti s opakovane pozitívnym testom na BSE prvého kusa hovädzieho dobytka v Česku. „Situácia núti prijať aj iné kroky na celom území Slovenska, pretože prípad je zvláštny tým, že nenastal u kravy z dovozu. Mohlo by to znamenať ďalšie prenosové cesty BSE a pomerne vysoké náklady na diagnostiku,“ a preto požaduje dôsledné vyšetrenie prípadu. Ako povedal, od vlády bude požadovať úhradu nákladov na diagnostiku na všetky usmrtené kusy dobytka, ktoré idú do potravinového reťazca, „lebo iba tak môžeme bezpečne ochrániť zdravie obyvateľstva, a to je prioritou”. Ako nás informoval, prijatie takýchto finančne mimoriadne náročných opatrení by si vyžiadalo dodatočné náklady prevyšujúce 600 mil. Sk ročne. Jedinou krajinou v Európe, ktorá zatiaľ prijala takýto postup, je Slovinsko a EÚ ho preto zaradila do druhej, menej rizikovej skupiny výskytu BSE ako nás. Prípadný ročný priemerný pokles spotreby hovädzieho mäsa o jediný kilogram na osobu predstavuje pre našich poľnohospodárov stratu vo výške tiež 600 mil. Sk. Z colnej štatistiky, ktorú má ministerstvo pôdohospodárstva k dispozícii, vyplýva, že od roku 1997 do konca apríla 2001 sa na Slovensko z ČR doviezlo 849 kusov živého hovädzieho dobytka, pričom podľa našich informácií sme od roku 1993 z ČR doviezli okolo 12-tisíc kusov dobytka. Pritom inkubačná lehota choroby je asi osem rokov. Znamená to, že každý kus hovädzieho dobytka dovezený z ČR od roku 1993 bude zaradený do rizikovej skupiny, prejde identifikačnou veterinárnou kontrolou v mieste chovu a po usmrtení sa bude testovať na BSE. Prípad bovinnej spongiformnej encefalopatie v ČR je prvý v štátoch východnej Európy. Český denník Právo minulý týždeň v tejto súvislosti o BSE napísal, že „samotná možnosť, že je tu, prerazila jedinú hrádzu, ktorá nás proti nej až do tohto týždňa chránila. Hrádzu budovanú z našich ilúzií.“ Hovädzie mäso z ČR prestalo už dovážať nielen Slovensko, ale aj ďalšie okolité krajiny, pričom do desiatich dní sa majú odstrániť z našich predajní výrobky z hovädzieho mäsa dovezené z Česka a neodporúča sa ich kupovať ani v rámci rodinných výletov na Moravu.

Ochranné opatrenia, ktoré pripravila naša Štátna veterinárna správa s cieľom zamedziť rozšíreniu choroby, vstúpili včera do platnosti, pričom cez hranice v sobotu prešlo už oveľa menej kamiónov s hovädzím z Česka. Vo vzťahu k ČR sú zamerané na veterinárnu ochranu Slovenska a zakazujú dovoz a prevoz všetkých kategórií hovädzieho dobytka, produktov z neho a embryí, všetkých mäsovokostných múčok a krmív s ich obsahom, ako aj krmív pre spoločenské zvieratá s obsahom živočíšnych bielkovín, s výnimkou mlieka a rybích múčok. Tento zákaz sa vzťahuje aj na dovozy a prevozy v neobchodnom styku. Zo zákazu sú vyňaté dovozy mlieka a mliečnych výrobkov, spermií, tepelne spracovaného tuku bez obsahu proteínov, dikalciumfosfátu bez proteínov a tuku, koží a kožiek, ako aj želatíny a kolagénu, vyrobených výhradne z koží a kožiek. Začala sa sprísnená kontrola týchto komodít v obchodnom styku na hraničných veterinárnych staniciach. Českí chovatelia budú za likvidáciu dobytka v dôsledku nákazy BSE odškodnení. Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR 26. januára schválila čiastočnú novelu zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorej dôležitou súčasťou bolo zaradenie BSE medzi nákazy.

Vladimír Turanský

Ladislav Kulik

Počasie

Dnes bude prevažne oblačno, len spočiatku lokálne polojasno. Na mnohých miestach prehánky alebo dážď, miestami aj búrky. Najvyššia denná teplota 18 až 23, na severozápade okolo 15 stupňov, na juhu stredného Slovenska a na východe 23 až 28 stupňov. Severozápadný vietor 4 až 8 m/s s nárazmi miestami okolo 15 m/s. na východe spočiatku slabý južný vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m na západe 8, na východe 12 stupňov. V utorok bude polojasno až oblačno. Ráno ojedinele hmla. Cez deň miestami prehánky, najmä na severe. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5 stupňov, denná teplota 19 až 24, na severe okolo 17 stupňov. V stredu bude prevažne polojasno. Ráno ojedinele hmla. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 6 stupňov, denná teplota 21 až 26, na severe okolo 19 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.51 hod.

Amsterdamdážď13
Atényjasno32
Belehradpolooblačno29
Berlíndážď 13
Bratislavaprehánky16
Bruseloblačno16
Budapešťdážď20
Bukurešťoblačno31
Frankfurtdážď13
Helsinkidážď12
Istanbuljasno32
Kodaňdážď15
Kyjevprehánky24
Lisabonjasno19
Londýnpolooblačno17
Madridjasno22
Milánopolooblačno23
Moskvajasno17
Oslodážď 11
Parížoblačno17
Prahadážď13
Rímdážď25
Sofiaoblačno24
Štokholmdážď12
Varšavadážď16
Viedeňdážď15
Záhrebdážď19
Ženevajasno17

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 8. 6. 2001: Bratislava 99,68, Sliač 97,66, Košice 98,59, Poprad 93,32, za 9. 6. 2001: Bratislava 99,64, Sliač 97,54, Košice 98,49, Poprad 93,23.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.