Hospodársky denník
USD50,6 Sk
EUR43 Sk
CHF28,221 Sk
CZK1,263 Sk
  Pondelok  11.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Viac ako len tieňové odvetvie

Treba rozhodne potláčať obchod s „čiernym“ liehom

Podľa štatistiky sa skonzumuje u nás 10,3 litra 40-percentnej liehoviny na osobu a rok. Načierno vyrobené znamená pre štát ročne úniky na daniach okolo 4 mld. Sk a predstavuje z uvedeného množstva asi 30-percentný podiel. Je to len odhad, a to na dolnej hranici rozpätia. „Čierne” liehoviny sa na 80 až 90 % predávajú v pohostinstvách, na trhoch a v stánkoch v rekreačných oblastiach. Veľké obchodné systémy čierne liehoviny neodoberajú. Malí obchodníci, ak chcú prežiť, neraz nemajú inú možnosť, pretože sú terčom rozličných vyhrážok „podnikateľov“. Jedným zo spôsobov, ako sa nelegálne obohatiť, je použiť na výrobu liehovín syntetický alkohol alebo lieh pripravený z ropy. Jeho použitie na zhotovenie alkoholických nápojov je vo svete zakázané. Je však podstatne lacnejší ako lieh vyrobený napríklad z melasy. Takéto liehoviny obsahujú vysoké množstvá nebezpečných látok, napríklad ftalátov, toluénu, xylénu, benzénu, prípadne aj metanolu. Osobitne nebezpečný je metylalkohol. Vlani sa výrobná cena 95-percentného liehu pohybovala medzi 20 až 25 Sk za liter. Zaťaženie spotrebnou daňou predstavuje 250 Sk na liter a k finálnemu výrobku sa pripočítava 23 % DPH. Zásluhou toho sa fenomén čierneho alkoholu stal významnou súčasťou čiernej ekonomiky. Združenie výrobcov liehu a liehovín (ZVLL) už mnohokrát rokovalo s predstaviteľmi ministerstva pôdohospodárstva, Policajného prezídia, colného riaditeľstva či ministerstva financií. Všetky tieto inštitúcie vnímajú tento negatívny jav, ale niet na Slovensku inštitúcie, ktorá by tieto problémy vyhodnotila a urobila záver, aby bolo možné koordinovať postup pri odhaľovaní výroby a obehu čiernych liehovín. Naša legislatíva umožňuje, aby sa vydávali povolenia a osvedčenia na takúto činnosť aj organizáciám a osobám, ktoré technicky a odborne nie sú na to spôsobilé. Aj v štátoch EÚ sa predáva „čierny“ alkohol, ale majú vytvorený systém, ako proti tomu bojovať. Ak to nespravíme aj u nás, v budúcnosti bude musieť štát vynaložiť oveľa väčšie prostriedky na ochranu zdravia ľudí. ZVLL má informácie, že sa k nám dováža čierny lieh aj z Južnej Afriky a balkánskych štátov.

Nelegálny obchod sa robí aj v malých množstvách, a to individuálnymi pašerákmi. Túto činnosť vykonávajú nepravidelne, pre vlastnú potrebu alebo obmedzenú sieť malých odberateľov. Nelegálny dovoz, vývoz a tranzit vo veľkých množstvách je na vysokej úrovni a riadený medzinárodnými skupinami. K najčastejšie používaným formám podvodov páchaných organizovanými gangmi patria prípady zámerne nesprávnej deklarácie tovaru pri dovoze prípravkov do postrekovačov, čistiacich prostriedkov, rozpúšťadiel, toaletnej vody, ale aj potravinárskych esencií a podobných produktov obsahujúcich lieh. Využívanou formou čierneho obchodu sú fingované exporty liehovín. Za lieh určený na vývoz sa nemusí odvádzať spotrebná daň. Pri klamných vývozoch je lieh vyrobený na Slovensku krytý dokladmi, pričom v skutočnosti ostáva na našom území. Ak ho nelegálny výrobca či predajca rozpredá na Slovensku, nadobudne zaň nemalý zisk. Obdobou tohto podvodného konania sú fiktívne tranzity, keď je lieh dovezený na Slovensko pod legendou tranzitného tovaru, ale v skutočnosti u nás ostane a predá sa. V apríli 2001 sa objavil prípad s látkou deklarovanou ako Leatclean-35, určenou údajne na úpravu povrchov v kožiarskom priemysle. Ide o snahu využiť na čierny obchod látky, ktoré nie sú zaťažené spotrebnou daňou. Daňové úniky uvedené v tabuľkách podľa ZVLL dokumentujú, že ministerstvo financií sa neraz neangažuje tam, kde by to bolo naozaj potrebné a nevyhnutné.

Liehoviny sa po reštauráciách a pohostinstvách rozvážajú väčšinou malými autami, najmä vo večerných hodinách. Majitelia alebo prevádzkovatelia pohostinstiev kúpia od legálnych výrobcov jeden-dva kartóny oficiálnych liehovín, ktoré majú všetky potrebné znaky originality. Ale nakúpia aj čierne liehoviny, a potom ich prelievajú do pôvodných obalov. A čo ostáva bežnému konzumentovi, aby sa nestal obeťou podvodu s možnými zdravotnými následkami? Piť zásadne doma z fľaše kúpenej v serióznom obchode, čo však nie je príliš spoločenské a môže to viesť k alkoholizmu. V reštaurácii si dať radšej pivo či víno, pričom v každom prípade platí - piť triezvo a obozretne, lebo „kocovina“ nemusí byť len z alkoholu, ale aj z otravy nebezpečnými prímesami.

Vladimír Turanský

Rudolfa Vallová

Počasie

Dnes bude prevažne oblačno, len spočiatku lokálne polojasno. Na mnohých miestach prehánky alebo dážď, miestami aj búrky. Najvyššia denná teplota 18 až 23, na severozápade okolo 15 stupňov, na juhu stredného Slovenska a na východe 23 až 28 stupňov. Severozápadný vietor 4 až 8 m/s s nárazmi miestami okolo 15 m/s. na východe spočiatku slabý južný vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m na západe 8, na východe 12 stupňov. V utorok bude polojasno až oblačno. Ráno ojedinele hmla. Cez deň miestami prehánky, najmä na severe. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5 stupňov, denná teplota 19 až 24, na severe okolo 17 stupňov. V stredu bude prevažne polojasno. Ráno ojedinele hmla. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 6 stupňov, denná teplota 21 až 26, na severe okolo 19 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.51 hod.

Amsterdamdážď13
Atényjasno32
Belehradpolooblačno29
Berlíndážď 13
Bratislavaprehánky16
Bruseloblačno16
Budapešťdážď20
Bukurešťoblačno31
Frankfurtdážď13
Helsinkidážď12
Istanbuljasno32
Kodaňdážď15
Kyjevprehánky24
Lisabonjasno19
Londýnpolooblačno17
Madridjasno22
Milánopolooblačno23
Moskvajasno17
Oslodážď 11
Parížoblačno17
Prahadážď13
Rímdážď25
Sofiaoblačno24
Štokholmdážď12
Varšavadážď16
Viedeňdážď15
Záhrebdážď19
Ženevajasno17

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 8. 6. 2001: Bratislava 99,68, Sliač 97,66, Košice 98,59, Poprad 93,32, za 9. 6. 2001: Bratislava 99,64, Sliač 97,54, Košice 98,49, Poprad 93,23.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.