Hospodársky denník
USD50,6 Sk
EUR43 Sk
CHF28,221 Sk
CZK1,263 Sk
  Pondelok  11.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nič nové, nič radostné

Peter Kasalovský

Vláda má značné problémy. S mierou nezamestnanosti a jej dôsledkami, so zdravotníctvom, ale aj so školstvom. Nemenej ich má s rómskym etnikom. Dôvod je priam prozaický: nie je dosť štátnych financií.

Iné problémy jestvujú už dlhšie a pretrvávajú pre vládnu nerozhodnosť. V prvom rade úplatkárstvo, rozmach korupcie a kriminalita, ktoré sú v raste a majú dosť ďaleko k svojmu kulminačnému bodu.

V spoločnosti sa rozmáha občianska pasivita po vzore viacerých západných demokracií. Vymáhateľnosť všetkých práv v SR môže byť námetom pre svetový hit literatúry faktu alebo filmový trhák.

Škandalizujú sa odmeny vo svete zvyčajné, trebárs nejakých tristotisíc dolárov províznych za spásu 99-násobku financií štátnej firmy a do výslužby odchádza iný za nemenej dobrý výsledok.

Súkromná televízia má nový ľudský a tiež politický idol. Jej spoluvlastníka a donedávna aj generálneho riaditeľa, ktorý má byť vzorom nového občana, zárukou lepšieho vývoja a dôstojného života.

Jeden minister chce stimuláciu zdravotníkov za menej predpísaných vyšetrení a liekov, iný je prekvapený, že jeho návrh na personálne obsadenie orgánov SPP nie je podľa regúl.

Výsledky takpovediac superdaňovej kontroly v odpredanom oceliarenskom gigante rezolútne odmietajú, ba priam spochybňujú všetci. Stámiliónové dlhy sú v nedohľadne a „príčiny“ na slobode.

Iný funkcionár z najpozoruhodnejšej inštitúcie v našom štáte, ktorou je nesporne FNM SR, naďalej vyhlasuje, že stojí za koalíciou odmietnutým rozhodnutím, a nezberá sa odísť zo svojej funkcie.

Takmer štátnicky sa správa staronový predseda SOP P. Hamžík, ktorý je ďalej za koalíciu. KDH prichádza s návrhom na štíhlejší vládny strom, ktorý môže mať efekt guľového blesku alebo BSE.

Podľa ministra Haracha tých štrnásťtisíc za dlhopisy treba vyplatiť, lebo ide predsa o dlh za podiel na štátnom majetku. Symbolická omrvinka, ktorá umožní mnohým prežiť, ale hovoriť o podiele je drzosť.

Takýchto zvukov-tónov a melódií je v domácom živote akurát dosť. V tomto týždni pribudne vládnej garnitúre ďalší problém. Bude ním eskalácia odborárskych avantúr, najprv vo forme dvojhodinového výstražného štrajku železničiarov.

Sme však na správnej ceste, ako vyhlasuje premiér Mikuláš Dzurinda a jeho garnitúra. Ako uveriť, že ju v zdraví prejdem, keď z takých správ-tónov ma ide od smiechu rozdrapiť, a pomaly bláznim...

Peter Kasalovský

Počasie

Dnes bude prevažne oblačno, len spočiatku lokálne polojasno. Na mnohých miestach prehánky alebo dážď, miestami aj búrky. Najvyššia denná teplota 18 až 23, na severozápade okolo 15 stupňov, na juhu stredného Slovenska a na východe 23 až 28 stupňov. Severozápadný vietor 4 až 8 m/s s nárazmi miestami okolo 15 m/s. na východe spočiatku slabý južný vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m na západe 8, na východe 12 stupňov. V utorok bude polojasno až oblačno. Ráno ojedinele hmla. Cez deň miestami prehánky, najmä na severe. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5 stupňov, denná teplota 19 až 24, na severe okolo 17 stupňov. V stredu bude prevažne polojasno. Ráno ojedinele hmla. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 6 stupňov, denná teplota 21 až 26, na severe okolo 19 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.51 hod.

Amsterdamdážď13
Atényjasno32
Belehradpolooblačno29
Berlíndážď 13
Bratislavaprehánky16
Bruseloblačno16
Budapešťdážď20
Bukurešťoblačno31
Frankfurtdážď13
Helsinkidážď12
Istanbuljasno32
Kodaňdážď15
Kyjevprehánky24
Lisabonjasno19
Londýnpolooblačno17
Madridjasno22
Milánopolooblačno23
Moskvajasno17
Oslodážď 11
Parížoblačno17
Prahadážď13
Rímdážď25
Sofiaoblačno24
Štokholmdážď12
Varšavadážď16
Viedeňdážď15
Záhrebdážď19
Ženevajasno17

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 8. 6. 2001: Bratislava 99,68, Sliač 97,66, Košice 98,59, Poprad 93,32, za 9. 6. 2001: Bratislava 99,64, Sliač 97,54, Košice 98,49, Poprad 93,23.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.