Hospodársky denník
USD50,6 Sk
EUR43 Sk
CHF28,221 Sk
CZK1,263 Sk
  Pondelok  11.Júna 2001

Nič nové, nič radostné

Peter Kasalovský

Vláda má značné problémy. S mierou nezamestnanosti a jej dôsledkami, so zdravotníctvom, ale aj so školstvom. Nemenej ich má s rómskym etnikom. Dôvod je priam prozaický: nie je dosť štátnych financií.

Iné problémy jestvujú už dlhšie a pretrvávajú pre vládnu nerozhodnosť. V prvom rade úplatkárstvo, rozmach korupcie a kriminalita, ktoré sú v raste a majú dosť ďaleko k svojmu kulminačnému bodu.

V spoločnosti sa rozmáha občianska pasivita po vzore viacerých západných demokracií. Vymáhateľnosť všetkých práv v SR môže byť námetom pre svetový hit literatúry faktu alebo filmový trhák.

Škandalizujú sa odmeny vo svete zvyčajné, trebárs nejakých tristotisíc dolárov províznych za spásu 99-násobku financií štátnej firmy a do výslužby odchádza iný za nemenej dobrý výsledok.

Súkromná televízia má nový ľudský a tiež politický idol. Jej spoluvlastníka a donedávna aj generálneho riaditeľa, ktorý má byť vzorom nového občana, zárukou lepšieho vývoja a dôstojného života.

Jeden minister chce stimuláciu zdravotníkov za menej predpísaných vyšetrení a liekov, iný je prekvapený, že jeho návrh na personálne obsadenie orgánov SPP nie je podľa regúl.

Výsledky takpovediac superdaňovej kontroly v odpredanom oceliarenskom gigante rezolútne odmietajú, ba priam spochybňujú všetci. Stámiliónové dlhy sú v nedohľadne a „príčiny“ na slobode.

Iný funkcionár z najpozoruhodnejšej inštitúcie v našom štáte, ktorou je nesporne FNM SR, naďalej vyhlasuje, že stojí za koalíciou odmietnutým rozhodnutím, a nezberá sa odísť zo svojej funkcie.

Takmer štátnicky sa správa staronový predseda SOP P. Hamžík, ktorý je ďalej za koalíciu. KDH prichádza s návrhom na štíhlejší vládny strom, ktorý môže mať efekt guľového blesku alebo BSE.

Podľa ministra Haracha tých štrnásťtisíc za dlhopisy treba vyplatiť, lebo ide predsa o dlh za podiel na štátnom majetku. Symbolická omrvinka, ktorá umožní mnohým prežiť, ale hovoriť o podiele je drzosť.

Takýchto zvukov-tónov a melódií je v domácom živote akurát dosť. V tomto týždni pribudne vládnej garnitúre ďalší problém. Bude ním eskalácia odborárskych avantúr, najprv vo forme dvojhodinového výstražného štrajku železničiarov.

Sme však na správnej ceste, ako vyhlasuje premiér Mikuláš Dzurinda a jeho garnitúra. Ako uveriť, že ju v zdraví prejdem, keď z takých správ-tónov ma ide od smiechu rozdrapiť, a pomaly bláznim...

Peter Kasalovský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.