Hospodársky denník
USD50,652 Sk
EUR43,011 Sk
CHF28,255 Sk
CZK1,262 Sk
  Utorok  12.Júna 2001

A čo tak sprchovací kút?

Mení sa tvar vaní, len teplo z nich stále rovnako uniká

Verili by ste, že na celom svete sa vyrába asi tisíc modelov rôznych kúpeľňových vaní? Tie historické z dreva vôbec nerátame, hoci sa ešte vyskytujú, ani liatinové. Dnes sa v drvivej väčšine už vyrábajú vane z kvalitného oceľového plechu lisovaním za studena a pokryté smaltom. Výrobcovia hovoria o životnosti od desať do tridsať rokov, pričom predstavy o životnosti môžu byť rôzne. Veď napríklad umelohmotné vane tiež vydržia viac ako desať rokov, ale viaceré rýchlo strácajú lesk a farebný odtieň. Pritom sú funkčné a životaschopné. Vane kúpeľňové môžu byť doplnené o rôzne novinky, mechanizmy a vylepšenia. Ak sme spomínali vyše tisíc druhov kúpeľňových vaní, tak minimálne

dvesto typov

z nich je na dnešnom svetovom trhu dostupných aj s vírivým systémom. Keď zavítate do firmy Estap Fiľakovo, dostanete vyčerpávajúce poučenie. Vírivý systém v rôznom stupni dokonalosti vyvoláva pocit masáže tela. Novinky sú pekné, ale nepodarilo sa vyriešiť napríklad výrobcom problém rýchleho ochladzovania kúpeľovej vody vo vani. Každý to skúsil a vie, že vaňa či povrch vody sa odparuje, ochladzuje. Problém to nie je nový, veď niektoré staré drevené vane mali aj odklápací drevený vrchnák, z ktorého trčala hlava alebo časť tela kúpajúceho sa.

Laboratórne sa potvrdilo, že až 80 % tepla odchádza odparovaním. Ten zvyšok dnom a stenami. Keďže tento druhý problém je jednoduchší, riešenie sa aj našlo. Niektoré inštalatérske firmy riešia únik tepla z vane dnom a stenami tak, že sa vytvorí lôžko z penového polystyrénu „šité na telo“ vane, čiže vymodeluje sa kopyto, vyplní penovým polystyrénom a po vytvrdnutí sa uloží vaňa do tohto tepelne izovalovaného lôžka. Vane sú jednoduché a lacné, ale aj prekliato drahé. Svojho času verejnosť s údivom počúvala a videla čosi o kúpeľni istého rumunského politika. Armatúry, držadlá, sušiaky, kohútiky atď. boli zo zlata. Ak čítate

cenníky vaní

niektorých renomovaných svetových firiem, tak príplatok za pozlátené dýzy a pozlátenú odpadovú armatúru predstavuje na slovenskom trhu 60 - 70-tisíc Sk, príplatok za podhladinový nízkonapäťový pozlátený halogénový reflektor predstavuje asi 50-tisíc Sk.

Prečo je človek ochotný (ak na to má) raz za čas investovať toľké peniaze do svojho pohodlia, keď navyše ukazovať svoju nádhernú kúpeľňu môže iba najbližším priateľom? Celosvetový trend vybavenia bytov, ale aj výrobné technológie sa tomu prispôsobili. Moderný človek chce mať v byte kúpeľňu a okrem vane aj sprchovací kút. Sprcha slúži každodennej hygiene a radosť, pôžitok v hydromasážnych alebo perličkových vaniach nie je každodenným sviatkom. Moderný človek sa usiluje udržať svoje telo v čistote, okrem toho chce si udržať aj určitú úroveň duševnej hygieny. Najmä u ľudí vykonávajúcich náročnú duševnú prácu, ako manažéri, je každý pracovný deň stresový. Preto sa aj počas pracovného dňa rád osprchuje, prípadne v hydromasážnej vani si zvolí „perličku“. A nemusí to dokonca stáť „majland“. Hydromasážna vaňa oceľová, smaltovaná slovenskej výroby so zahraničnou technológiou sa dá kúpiť aj za 25-tisíc Sk. Kto chce viac, nech si pripraví 50-tisíc Sk.

Matúš Hrabal

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.