Hospodársky denník
USD50,652 Sk
EUR43,011 Sk
CHF28,255 Sk
CZK1,262 Sk
  Utorok  12.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Najvyššia úroveň výroby papiera a lepenky

Zväz celulózovo-papierenského priemyslu (ZCPP) Slovenskej republiky

Rok 2000 bol pre celulózovo-papierenský priemysel celosvetovo rokom, keď dosiahol doteraz najvyššiu úroveň výroby papiera a lepenky. Len v krajinách Konfederácie európskych papierenských priemyslov - CEPI (Confederation of European Paper Industries) vyrobili 90 miliónov ton týchto výrobkov. Slovensko po úspešnej rekonštrukcii a nábehu 7. papierenského stroja v Ružomberku, vyrobilo 663-tisíc ton papiera a lepenky, zaznamenalo najvyššie prírastky vo výrobe, produkcia grafických papierov vlani medziročne vzrástla o 32,94 %, hygienických papierov o 9,58 %, baliacich a obalových o 7,75 %. Úroveň cien dosiahla takmer maximum roku 1995, čo prispelo k nárastu tržieb o 28,3 %, oznámil na nedávnom valnom zhromaždení Zväzu celulózovo-papierenského priemyslu (ZCPP) SR generálny sekretár ZCPP SR Ing. Juraj Dlhopolček. Valné zhromaždenie opätovne zvolilo do funkcie prezidenta zväzu Ing. Jána Líšku (zároveň je prezidentom SCP Ružomberok) a potvrdilo vo funkciách aj väčšinu doterajších členov predstavenstva a dozornej rady. Pri stanovení cieľov na rok 2000 kládli veľký dôraz na presadenie sa v štruktúrach CEPI a začatie aktívnej spolupráce s partnermi v EÚ. Dnes možno konštatovať, že v uplynulom roku, štvrtom roku svojho pôsobenia, vystupoval ZCPP aktívne vo všetkých smeroch.

V 11 členských organizáciách, ktoré pokrývajú 100 % výroby vlákniny a papiera v SR a 82 % výroby tovaru v celom odvetví, vzrástli tržby medziročne o 28,3 % na 20,9 mld. Sk, sa produktivita práce z výroby tovaru na pracovníka zvýšila o 46,3 % a dosiahla takmer 2,7 mil. Sk. Priemerná

mzda vzrástla o 13,7 %,

keď dosiahla 14 315 Sk. Počet zamestnancov medziročne klesol o 11,3 % a na konci roku 2000 zamestnávali 7336 pracovníkov. Export výrobkov sa zvýšil medziročne o 31,4 % a na tržbách sa podieľal viac ako 79 percentami. Celulózovo-papierenský priemysel SR sa podieľal na celkovej produkcii slovenského priemyslu v uplynulom roku 4,66 percentami a zabezpečil 4,2 % vývozu SR. ZCPP vznikol odčlenením od Zväzu drevárskeho, nábytkárskeho a celulózovo-papierenského priemyslu v roku 1996 a od roku 1997 je riadnym členom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR. Združuje 11 významných subjektov odvetvia celulózy a papiera. Podiel hodnoty produkcie členských organizácií na priemysle celulózy a papiera predstavuje 82 %, pritom na výrobe vláknin, papiera a lepeniek je jeho podiel 100-percentný. ZCPP SR prijali 18. novembra 1999 v Bruseli za asociovaného člena CEPI.

Jedným z hlavných cieľov nového zákona o odpadoch, ktorý NR SR schválila začiatkom mája, je podporiť využitie druhotných surovín. Na jeho dosiahnutie má pomôcť tzv. recyklačný fond. O tom, aký význam bude mať fond z hľadiska spracovateľov zberového papiera, hovoríme v nasledujúcom rozhovore s generálnym riaditeľom Zväzu celulózovo-papierenského priemyslu - Jurajom Dlhopolčekom.

Koľko zberového papiera sa v súčasnosti na Slovensku spracuje a koľko dováža?

- Celulózovo-papierenský priemysel sa dlhodobo zaoberá problematikou domácich zdrojov odpadového papiera, jeho zberom, spracovaním a využívaním. Kapacity na spracovanie zberového papiera v Štúrove, Ružomberku, so zameraním na výrobu obalových materiálov, a v Žiline a Harmanci na výrobu hygienických papierov v roku 2000 spracovali

280-tisíc ton

zberového papiera, pričom 160-tisíc ton bolo nevyhnutné zabezpečiť jeho dovozom zo zahraničia. Dovoz tejto suroviny je finančne náročný a zaťažil papierenský priemysel nákladmi vo výške 1 mld. Sk. Dovezené množstvo zberového papiera bolo rovnaké ako množstvo odpadového papiera, ktorý sa vyviezol na skládky odpadov a tvoril súčasť tuhých komunálnych odpadov. Je potrebné uviesť, že zberový papier je výhodná obchodná komodita a v uplynulom roku sa zo SR vyviezlo 28-tisíc ton. Z celkovej spotreby papiera a lepenky v SR v roku 2000 sa vyzbieralo 148-tisíc ton, čo je 40-percentný podiel. V krajinách EÚ je tento podiel viac ako 60 %. Naším cieľom je cestou zavedenia podobných systémov zberu ako v týchto krajinách dosiahnuť podobnú úroveň návratnosti počas nasledujúcich desiatich rokov.

Aké sú domáce a svetové ceny papiera?

- Cena zberového papiera sa odvíja od jeho kvality a pohybuje sa od 2500 Sk za tonu pri zmiešaných druhoch až po 13 000 Sk za tonu pri vysokokvalitných nepotlačených bezdrevných odrezkov papiera. Tak, ako sa ceny produktov papierenského priemyslu vyvíjajú v cykloch a podliehajú vplyvom ekonomického vývoja vo svete, aj

zberový papier

kolíše cenami v podobných cykloch, ktoré sa opakujú v priemere každých 5 až 7 rokov. V období recesie klesá cena menej kvalitných druhov zberového papiera až k nulovej hodnote a zberový papier je možné nakúpiť len za cenu dopravných nákladov. V krajinách, v ktorých je prebytok zberového papiera, ho nakupujú papierenské spoločnosti za podstatne nižšie dopravné náklady, čím krajiny dovážajúce zberový papier sa stávajú menej konkurencieschopné. Mať dostatok domáceho zberového papiera znamená znižovať náklady fabrík a zlepšovať ich ekonomiku.

Prečo ZCPP od samého začiatku podporoval založenie recyklačného fondu?

- Zväz celulózovo-papierenského priemyslu chápe prijatie zákona o odpadoch ako nástroj, ktorý má zlepšiť životné prostredie v SR a zároveň vytvoriť podmienky na dosiahnutie podstatne vyššieho podielu zberu papiera a jeho recyklácie. Pre papierenský priemysel je optimistický v tom smere, že rieši tento problém komplexne a týka sa všetkých zdrojov zberového papiera. Jeho pôsobenie cez systém recyklačného fondu má zabezpečiť aj v budúcnosti taký stav, aby nedochádzalo k zvyšovaniu zaťaženosti životného prostredia cez zákonitý nárast očakávanej spotreby papiera a lepenky v SR. To v praxi bude znamenať, že pri predpokladanej spotrebe papiera a lepenky v nasledujúcom desaťročí na hodnotu 620-tisíc ton nebude

životné prostredie

zaťažené papierenským odpadom viac ako v súčasnosti. Zdroje zberového papiera, ktoré systém recyklačného fondu zabezpečí, dosiahnu predpokladanú výšku 350-tisíc ton v roku 2010. Tým budú plne kryté z domáceho zberu všetky kapacity na recykláciu v papierenskom priemysle a vytvárané podmienky na ich ďalší rozvoj.

Kto bude platiť poplatky za papier?

- Podľa schváleného zákona o odpadoch budú do recyklačného fondu prispievať všetci výrobcovia a dovozcovia papiera a lepenky vrátane výrobkov z papiera a lepenky a tlače. Papierenský priemysel SR sa bude na príspevkoch do fondu podieľať viac ako 42 %. Na napĺňaní fondu sa budú podieľať aj ďalšie odvetvia národného hospodárstva, ako polygrafický, potravinársky spotrebný priemysel a ďalšie subjekty.

Čo si od rozhýbania recyklačného fondu sľubuje ZCPP?

- Recyklačný fond by mal podporou predovšetkým separovaného zberu zabezpečiť rast návratnosti papiera zo súčasných 40 % na 60 % v roku 2010 prostredníctvom systémových prístupov a vytvárania podmienok na jeho zber formou príspevkov tak na zakladanie zberných miest, ako aj príspevkov na čiastočnú úhradu prevádzkových nákladov obcí v závislosti od objemu zozbieraných komodít. Rozdelenie prostriedkov recyklačného fondu na podporu investičných akcií zberateľov a prevádzku musí pôsobiť stimulačne a musí byť deklarované jasnými pravidlami.

Aká výška poplatkov sa podľa predbežných odhadov vyberie v sektore papier?

- Podľa prepočtov vychádzajúcich zo štatistiky materiálových tokov spoplatnenia výrobcov a dovozcov komodity papier, ktorá prakticky zahŕňa všetky

papiere a lepenky,

ako aj výrobky z papiera a lepenky vrátane polygrafickej produkcie, sa predpokladá objem až 300-tisíc ton spoplatnených výrobkov. Pri navrhnutej sadzbe poplatku vo výške 600 Sk za tonu očakávame objem financií vo fonde vo výške okolo 170 mil. Sk. Spoplatnená bude len tá časť produkcie, ktorá sa spotrebuje na Slovensku a bude potenciálnym zdrojom odpadu.

Existuje už zámer, akým spôsobom sa z prostriedkov recyklačného fondu bude podporovať zber papiera v obciach SR?

- Na zabezpečenie racionálneho využitia prostriedkov recyklačného fondu bude žiaduce na podporu zakladania zberových systémov združovať prostriedky sektorov hlavne na komodity predstavujúce druhotné suroviny, ako papier, plasty a sklo. Ide o spolufinancovanie recyklačného fondu a obcí na základe projektov. Výšku „nárokovateľnej sumy“ za jednotku vyseparovanej komodity stanoví na základe bilancií a prepočtov osobitný predpis. Príspevok musí pôsobiť stimulačne tak, aby sa obciam

oplatilo zavádzať

separovaný zber. Účasť ZMOS-u a mimovládnych organizácií v orgánoch recyklačného fondu vytvára možnosť na ich aktívne pôsobenie pri zabezpečovaní separovaného zberu v obciach a na ich pôsobenie v oblasti environmentálnej výchovy. Vyžaduje sa tiež revitalizovať zber na školách, ktorý bude osobitne v malých obciach nahradzovať separovaný zber v obci.

Zdena Rabayová

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno. Na severe Slovenska miestami prehánky, inde zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 17 až 22 stupňov, na Orave a na Kysuciach okolo 15 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Severozápadný až severný vietor 4 až 8 m/s, ktorý bude v priebehu dňa postupne slabnúť.V stredu bude prevažne malá oblačnosť. Nočná teplota 8 až 4 stupne. Denná teplota 19 až 24 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno, popoludní lokálne až oblačno a miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 11 až 6 stupňov. Denná teplota 21 až 26 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.51 hod.

Amsterdampolooblačno16
Atényjasno 34
Belehradjasno 22
Berlínprehánky13
Bratislavapolooblačno19
Bruselpolooblačno18
Budapešťjasno 21
Bukurešťdážď24
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkidážď 9
Istanbuljasno 35
Kodaňpolooblačno16
Lisabonjasno 20
Londýnoblačno17
Madridjasno 27
Milánojasno 24
Moskvadážď15
Oslozamračené 13
Parížpolooblačno20
Prahaprehánky15
Rímoblačno28
Sofiadážď 23
Štokholmdážď13
Varšavadážď15
Viedeňpolooblačno19
Záhrebjasno 21
Ženevapolooblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.