Hospodársky denník
USD50,652 Sk
EUR43,011 Sk
CHF28,255 Sk
CZK1,262 Sk
  Utorok  12.Júna 2001

Využijú USA šancu na rast?

Otázke možného oživenia americkej ekonomiky a riešeniu makroekonomickej nerovnováhy vo svetovom hospodárstve sa na svojom výročnom stretnutí venovala Banka pre medzinárodné platby (BIS) so sídlom vo švajčiarskom Bazileji. Centrálni bankári vnímajú hrozbu viditeľnejšieho dosahu prípadnej recesie v US hospodárstve na ostatné hlavné ekonomické regióny ako Japonsko a eurozóna z dôvodu užšieho prepojenia týchto regiónov prostredníctvom finančných trhov.

Vhodné nástroje

Kľúčovým determinantom oživenia hospodárskej aktivity v najsilnejšej svetovej ekonomike bude podľa BIS schopnosť hospodárstva využiť potenciálne výhody rastu na báze novej ekonomiky pri súčasne stabilnej cenovej hladine. Technologický boom, ktorý bol charakteristický pre USA v prvej polovici roku 2000 však vykazoval určité nedostatky, pričom veľká časť investovaných prostriedkov bola použitá neefektívne. Absolútny optimizmus tak nafúkol pomyselnú bublinu, ktorej spľasnutie malo za následok rapídny pád technologických spoločností. Podľa prezidenta BIS A. Crocketta môžeme aktuálny stav v USA vnímať ako ekonomický cyklus v tvare U, keď prekonanie krátkeho obdobia recesie s využitím vhodných nástrojov monetárnej a fiskálnej politiky otvára priestor na vysoké tempo rastu hrubého domáceho produktu v blízkej budúcnosti. Na druhej strane však stabilne silný americký dolár na devízových trhoch môže významne posunúť prechod do hospodárskej expanzie vzhľadom na skutočnosť, že jeho aktuálna pozícia oproti spoločnej európskej mene nekopíruje makroekonomické fundamenty. Éra takmer 10-ročnej neohrozenej expanzie v US hospodárstve priniesla so sebou vznik vážnych disproporcií nielen v reálnej ekonomike, ale aj na finančných trhoch. Z toho vyplývajúca absolútna preferencia dolára zo strany investorov musí byť korigovaná v súlade s reálnymi podmienkami jednotlivých hospodárstiev a vo všeobecnosti sa dá očakávať kontinuálne oslabovanie tejto meny v strednodobom horizonte. Zníženie hodnoty amerického dolára by pomohlo čiastočne vyriešiť aj notorický problém USA, a to masívne deficity bežného účtu platobnej bilancie.

Európa vo výhode

Výročná správa BIS hovorí aj o prepojení troch ekonomicky najvyspelejších regiónov USA, Japonska a eurozóny. Kým orientácia ekonomiky v krajine vychádzajúceho slnka je takmer identickým odrazom vývoja v USA, eurozóna nemusí pocítiť tieto dôsledky s rovnakou razanciou. Striktná orientácia Európskej centrálnej banky (ECB) na redukciu rastu cenovej hladiny k stanovenému 2-percentnému cieľu je limitovaná súčasnou slabou pozíciou euromeny, ktorej hodnota oproti doláru sa v súčasnosti pohybuje okolo 6-mesačných miním. V prípade uvoľnenia cenových tlakov v eurolande, spojených najmä s vývojom cien energií, predpokladá BIS uvoľnenie úrokov zo strany ECB. Najideálnejším impulzom, ktorý by pomohol dostať mieru inflácie v eurolande na cieľové úrovne, by malo byť zvýšenie hodnoty spoločnej európskej meny oproti doláru a japonskému jenu. Jedným z kľúčových argumentov pre budúcu silnejšiu pozíciu euromeny je aj rýchlejší rast HDP v Európe v porovnaní s USA a Japonskom.

Marcel Tirpák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.