Hospodársky denník
USD50,652 Sk
EUR43,011 Sk
CHF28,255 Sk
CZK1,262 Sk
  Utorok  12.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rozšírenie beží bez zmien

Írski voliči zaskočili Európu, ale plány sa nezmenia

Luxemburg (TASR) - Proces rozšírenia Európskej únie (EÚ) bude pokračovať bez zmien aj napriek výsledku referenda v Írsku, v ktorom jeho obyvatelia odmietli novú zmluvu o EÚ uzavretú vlani v Nice. V Luxemburgu počas zasadnutia ministrov zahraničných vecí európskej pätnástky o tom včera ubezpečili predstavitelia EÚ.

„Časový plán rozšírenia nebude (pre írske referendum) spomalený, čo potvrdí aj summit v Göteborgu,“ ubezpečil na tlačovej konferencii predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi. Podľa tohto plánu majú byť prístupové rokovania s prvými kandidátskymi krajinami uzavreté do konca budúceho roka, čo by ich obyvateľom umožnilo zúčastniť sa na budúcich voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v júni 2004, uviedol Prodi.

Šéf exekutívneho orgánu EÚ je „veľmi sklamaný“ výsledkom referenda v Írsku, ale nemyslí si, že bude potrebné Zmluvu z Nice zmeniť, aby ju nakoniec írski obyvatelia podporili. Írska vláda je podľa neho presvedčená, že bude schopná svojich voličov presvedčiť a pripravuje mohutnú informačnú a vysvetľovaciu kampaň. Aj švédska ministerka zahraničných vecí Anna Lindhová včera ubezpečila kandidátske krajiny, že proces rozšírenia bude pokračovať ako doteraz. „Nedôjde k zmene zmluvy ani ratifikačného procesu v jednotlivých krajinách. Kandidáti musia vedieť, že nedôjde k zastaveniu procesu rozšírenia,“ uviedla Lindhová, ktorá predsedá zasadnutiu šéfov diplomacií európskej pätnástky.

Jednou z hlavných tém rokovania bolo práve odmietnutie Zmluvy z Nice írskymi voličmi. Írsku vládu čaká teraz náročná úloha presvedčiť voličov, aby v druhom referende hlasovali za dohodu, ktorá zakotvuje inštitucionálne reformy únie a pripravuje ju tak na rozšírenie. „Musíme s írskou vládou prediskutovať, čo možno teraz robiť v Írsku, ale aj ďalších krajinách,“ uviedla Lindhová, podľa ktorej je potrebné viac propagovať EÚ medzi jej občanmi. Aj vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana kandidátske krajiny ubezpečil, že „proces rozšírenia pokračuje s nezmeneným odhodlaním“. Liberation prináša aj názory európskych osobností. Bývalý predseda EK Jacques Delors skonštatoval: „Obavy Írska, že ich podiel financií z regionálnych a zo štrukturálnych fondov sa zníži“ v prospech nových členských krajín EÚ, ovplyvnilo rozhodovanie v referende.

Írski voliči pripravili európskej reforme a procesu rozširovania Európskej únie tvrdý úder, ktorý môže značne skomplikovať prijímanie nových členov z východnej Európy, konštatuje londýnsky denník Independent. Guardian tento krok hodnotí ako šok pre kandidátske krajiny a dodáva, že by to malo byť varovným signálom aj pre britského premiéra Tonyho Blaira, keď bude chcieť vypísať referendum o prijatí jednotnej meny v Británii. Financial Times zachádzajú ešte ďalej a píšu, že Európska únia sa po odmietnutí Zmluvy z Nice írskymi voličmi ocitla v ústavnej kríze. Je to rovnako vážna kríza ako v roku 1992, keď Dánsko odmietlo Maastrichtskú dohodu. Tento krok vtedy vyvolal mesiace neistoty, spustil finančnú krízu, ktorá vyústila do vyradenia libry z Európskeho menového systému a nadobro podkopala dôveryhodnosť konzervatívnej vlády Johna Majora, upozorňujú Financial Times. Podľa britskej tlače by piatkové nie v Írsku mohlo spustiť ďalšie plebiscity o Zmluve z Nice aj v iných krajinách, napríklad v Rakúsku a vo Francúzsku.

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno. Na severe Slovenska miestami prehánky, inde zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 17 až 22 stupňov, na Orave a na Kysuciach okolo 15 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Severozápadný až severný vietor 4 až 8 m/s, ktorý bude v priebehu dňa postupne slabnúť.V stredu bude prevažne malá oblačnosť. Nočná teplota 8 až 4 stupne. Denná teplota 19 až 24 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno, popoludní lokálne až oblačno a miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 11 až 6 stupňov. Denná teplota 21 až 26 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.51 hod.

Amsterdampolooblačno16
Atényjasno 34
Belehradjasno 22
Berlínprehánky13
Bratislavapolooblačno19
Bruselpolooblačno18
Budapešťjasno 21
Bukurešťdážď24
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkidážď 9
Istanbuljasno 35
Kodaňpolooblačno16
Lisabonjasno 20
Londýnoblačno17
Madridjasno 27
Milánojasno 24
Moskvadážď15
Oslozamračené 13
Parížpolooblačno20
Prahaprehánky15
Rímoblačno28
Sofiadážď 23
Štokholmdážď13
Varšavadážď15
Viedeňpolooblačno19
Záhrebjasno 21
Ženevapolooblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.