Hospodársky denník
USD50,652 Sk
EUR43,011 Sk
CHF28,255 Sk
CZK1,262 Sk
  Utorok  12.Júna 2001

Popravený atentátnik

Prvý federálny trest smrti za 4 desaťročia

Washington (TASR) - Americký prezident George W. Bush označil včera popravu Timothyho McVeigha, páchateľa atentátu na federálnu budovu v Oklahoma City, ktorý si v apríli 1995 vyžiadal 169 mŕtvych, za akt spravodlivosti, nie pomsty. „Obete bombového útoku v Oklahoma City nedostali odvetu, ale spravodlivosť,“ vyhlásil Bush vo Washingtone niekoľko hodín pred odchodom na turné po Európe, kde bude pravdepodobne čeliť protestom odporcov trestu smrti.

McVeigha (33) popravili včera smrtiacou injekciou vo väzení v Terre Haute, štát Indiana. Za mŕtveho ho vyhlásili štrnásť minút po začiatku popravy. Kritici hrdelného trestu označili popravu za barbarský a krvilačný spôsob, akým musel McVeigh zaplatiť za svoj zločin. Zachovanie a - na úrovni jednotlivých štátov USA - časté aplikovanie trestu smrti spôsobuje etický konflikt medzi USA a ich európskymi spojencami. Všetky členské krajiny EÚ trest smrti zakázali a poslednú osobu na území súčasnej EÚ popravili gilotínou vo Francúzsku v roku 1977. Z bohatých priemyselne vyspelých demokratických krajín sa tresty smrti okrem USA pravidelne vynášajú aj v Japonsku. Mnohí Európania vidia rozpor v tom, že USA, krajina, ktorá sa považuje za model demokracie a ľudských práv, pokračuje vo vykonávaní popráv. Vo vyhlásení organizácie na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI) sa uvádza, že prvou federálnou popravou za takmer štyri desaťročia „USA dovolili, aby pomsta zvíťazila nad spravodlivosťou a ešte viac sa vzdialili od ašpirácií medzinárodného spoločenstva“.

Rozruch vyvolaný McVeighovou popravou môže zatieniť Bushovu cestu po piatich európskych krajinách. McVeighova poprava mimoriadne silno rezonuje v Španielsku, kde Bush dnes ráno svoje turné začne.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.