Hospodársky denník
USD50,652 Sk
EUR43,011 Sk
CHF28,255 Sk
CZK1,262 Sk
  Utorok  12.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

George Bush v Európe obnovuje dôveru

Washington nemá vo svete lepšieho priateľa, ako je Brusel, no keď americký prezident George Bush bude tento týždeň obchádzať európske metropoly, nestretne sa len s pohodou a srdečným privítaním. Vo vzťahoch medzi strategickými spojencami sa v posledných mesiacoch objavili problémy, ktoré prekračujú rámec bežného priateľstva. A na ich prekonanie nemusia stačiť podania ruky, úsmevy a vzletné spoločné vyhlásenia.

Pravda, časť pozorovateľov považuje početné teórie o možnej vážnejšej roztržke za zbytočné dramatizovanie, ktoré sa vo svetových médiách spravidla objavuje pred návštevami, akou je táto Bushova. Pripomínajú, že Európania mali aj ku Clintonovi vážne výhrady počas jeho prvých rokov vo funkcii. Nepáčil sa im napríklad kontroverzný Helmsov-Burtonov zákon, ktorý postihoval zahraničné spoločnosti investujúce na Kube, kritizovali neochotu USA splatiť si dlhy voči OSN, ako aj odmietanie ratifikácie konvencie o zákaze protipechotných mín. Neskôr však, keď Clinton odchádzal, komisár pre vonkajšie vzťahy EÚ Chris Patten uviedol: „Európe bude chýbať Bill Clinton. Bol dobrým priateľom tohto kontinentu.“ V prípade Busha, sa síce nedá čakať takýto idylický koniec romance, ale ani žiadne hysterické hádky. Ak aj nezvíťazí láska, vždy sú tu spoločné záujmy ako pevná poistka fungovania vzťahu, tvrdia títo analytici. A je ťažké im oponovať.

O potenciálnych vážnejších roztržkách medzi spojencami môžeme hovoriť, len ak americko-európske vzťahy posudzujeme z dlhodobej perspektívy. A v tomto smere skutočnú hrozbu nepredstavujú problémy, ktoré v súčasnosti plávajú na povrchu - americké odmietnutie kjótskeho protokolu, viaceré obchodné vojny (od hovädziny až po subvencovanie exportu), priemyselná špionáž, americký systém protiraketovej obrany či trest smrti. Všetko toto tu bolo, vo väčšej alebo menšej miere aj predtým. No stále je viac vecí, ktoré Brusel a Washington spájajú, ako tých, čo ich rozdeľujú. Skutočné ťažkosti môžu nastať až vtedy, keď sa do protikladu dostanú vitálne záujmy súčasných spojencov. Ak sa na vec pozeráme z tejto perspektívy, Bushova administratíva urobila jeden krok, ktorý sa dá považovať za možný zárodok konfliktu. Ide o prehodnotenie základných princípov obrany, keď sa ťažisko americkej politiky prenáša z Európy do Ázie. EÚ je však z obranného, ako aj geostrategického hľadiska skôr zahľadená do seba a najbližšieho susedstva. Tieto rozdiely v prioritách sa začínajú premietať do konfliktov už teraz. Američania tak presadzujú kontroverzný systém protiraketovej obrany, ktorý je zameraný najmä proti KĽDR a Číne, zatiaľ čo sa s nedôverou pozerajú na európske snahy o vybudovanie vlastných obranných síl. V budúcnosti by sa nezhody mohli ešte viac vystupňovať. Čisto teoreticky.

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno. Na severe Slovenska miestami prehánky, inde zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 17 až 22 stupňov, na Orave a na Kysuciach okolo 15 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Severozápadný až severný vietor 4 až 8 m/s, ktorý bude v priebehu dňa postupne slabnúť.V stredu bude prevažne malá oblačnosť. Nočná teplota 8 až 4 stupne. Denná teplota 19 až 24 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno, popoludní lokálne až oblačno a miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 11 až 6 stupňov. Denná teplota 21 až 26 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.51 hod.

Amsterdampolooblačno16
Atényjasno 34
Belehradjasno 22
Berlínprehánky13
Bratislavapolooblačno19
Bruselpolooblačno18
Budapešťjasno 21
Bukurešťdážď24
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkidážď 9
Istanbuljasno 35
Kodaňpolooblačno16
Lisabonjasno 20
Londýnoblačno17
Madridjasno 27
Milánojasno 24
Moskvadážď15
Oslozamračené 13
Parížpolooblačno20
Prahaprehánky15
Rímoblačno28
Sofiadážď 23
Štokholmdážď13
Varšavadážď15
Viedeňpolooblačno19
Záhrebjasno 21
Ženevapolooblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.