Hospodársky denník
USD50,794 Sk
EUR43 Sk
CHF28,261 Sk
CZK1,268 Sk
  Streda  13.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Predok cicavcov

Pred 195 miliónmi rokov, keď celú Zem ovládali dinosaury, sa pod nohami týchto veľkých tvorov motalo malé chlpaté zvieratko, ktoré nebolo väčšie ako kancelárska spinka. Podľa vedcov išlo možno o priameho predka všetkých dnešných cicavcov.

K tomuto záveru prišli vedci po preskúmaní fosílie, ktorá sa našla ešte v roku 1985 v čínskej provincii Jün-nan. Prekvapenie výskumníkov bolo veľké, pretože doteraz si mysleli, že prví predchodcovia cicavcov sa na Zemi objavili až o 40 miliónov rokov neskôr.

Malé zviera dostalo názov Hadrocodium wui. Jeho skamenená lebka s dĺžkou 12 milimetrov je podľa Lua Če-si z Carnegie Museum of Natural History dôkazom toho, že ide naozaj o cicavca. Oddelenie kostičiek stredného ucha od sánky je totiž kľúčovým momentom vo vývoji plazov podobných cicavcom k cicavcom.

U plazov tvoria sánku viaceré kosti a všetky tri kosti, ktoré sa podobajú kostičkám stredného ucha cicavcov, sú u nich ešte zrastené so sánkou a lebkou. Sánka cicavcov je naproti tomu z jednej kosti.

Táto zmena znamenala pre cicavce veľkú prednosť. Nielenže im umožnila lepší sluch, ale obdarovala ich aj silnejším chrupom. Oddelenie neskorších sluchových kostičiek súviselo so zväčšovaním mozgu. Jeho rast fakticky oddelil kostičky od sánky.

Analýzy mozgu počítačovou tomografiou ukázali, že niektoré jeho časti narástli oveľa rýchlejšie ako iné. Medzi ne patrí napríklad olfaktorický lalok zodpovedný za čuch. Ďalšie dôkazy, že dvojgramový Hadrocodium wui môže byť predkom cicavcov, nazbierali vedci porovnávacími štúdiami kostier. Či je však aj predkom človeka, sa zatiaľ neodváži tvrdiť ani Luo Že-si.

„Hadrocodium wui by mohol byť naším vzdialeným bratrancom, ktorý existoval zároveň s predchodcami dnešných cicavcov. Mohol by to však byť aj náš praprastrýko, blízky príbuzný všetkých žijúcich cicavcov, ale nie ich priamy predok. A napokon, môže to byť aj náš priamy predok. Zo skamenelín to nevieme presne určiť,“ uviedol Luo.

(tasr)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na severe miestami prechodne oblačno a ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 19 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Teplota vo výške 1500 m okolo 10 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, časom až polooblačno. Lokálne prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 11 až 6, denná teplota 22 až 26 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní lokálne až oblačno a ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 13 až 9, v údoliach okolo 6, denná teplota 23 až 27 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.52 hod.

Amsterdamoblačno17
Atényjasno29
Belehradpolooblačno21
Berlínoblačno17
Bratislavapolojasno23
Bruseloblačno16
Budapešťoblačno21
Bukurešťoblačno24
Frankfurtoblačno21
Helsinkidážď10
Istanbulpolooblačno27
Kodaňoblačno18
Lisabonjasno18
Londýndážď17
Madridjasno29
Milánodážď21
Moskvapolooblačno12
Oslodážď14
Parížpolooblačno20
Prahaoblačno19
Rímdážď22
Sofiadážď19
Štokholmoblačno14
Varšavapolooblačno19
Viedeňoblačno22
Záhrebdážď19
Ženevapolooblačno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.