Hospodársky denník
USD50,794 Sk
EUR43 Sk
CHF28,261 Sk
CZK1,268 Sk
  Streda  13.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Premena na neuróny

Vedci sú už roky presvedčení, že poškodené nervové tkanivo sa nedá opraviť, pretože neuróny nemajú regeneračnú schopnosť. Ale v embryách sa nachádzajú nervové kmeňové bunky – nezrelé prekurzory, z ktorých sa môžu vyvinúť neuróny – a nedávno ich objavili aj v dospelom mozgu. Tieto bunky sú potenciálnym zdrojom rezervných neurónov a vedci by ich mohli používať na nahradenie poškodeného mozgu či spinového tkaniva pri liečení neurodegeneratívnych chorôb. Aby mohli vedci vyvinúť nové a efektívnejšie liečivo, musia sa viac dozvedieť o molekulách, ktoré regulujú metamorfózu z kmeňových buniek na neuróny.

Vedci z univerzity v Miláne oznámili, že objavili kľúčový signál, ktorý spustí transformáciu nervových kmeňových buniek na dospelé funkčné neuróny. Elena Cattaneová s kolegami zistili, že v dospelých neurónoch (ale nie v nervových kmeňových bunkách) bol prítomný malý proteín ShcC. Ďalší proteín z tej istej rodiny - ShcA zasa existuje iba v kmeňových bunkách; je dôležitý na novotvorbu tkaniva, tzv. proliferáciu. Vedci usúdili, že tieto dva proteíny by mohli mať opačné účinky a preukázali, že prepnutím proteínu ShcA na ShcC sa z nervových kmeňových buniek stanú dospelé neuróny.

Regulácia bunkových zmien sa zvyčajne deje domino-efektom – rozličné signálne molekuly si postupne odovzdávajú signál. Shc proteíny môžu spájať rozličné faktory v domino-reťazci. Prepnutie medzi ShcA a C má za následok rozličné funkcie, čím sa následne aktivujú rozličné regulačné proteíny, ktoré ovplyvňujú osud bunky. Ak vedci nájdu spôsob, ako zapnúť či vypnúť tieto molekuly, budú schopní účinne manipulovať neurónové kmeňové bunky. Ak budú chcieť lekári zvládnuť odumieranie neurálnych buniek pri neurodegeneratívnych chorobách, budú musieť skúmať hladinu a aktivitu ShcC.

/kab)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na severe miestami prechodne oblačno a ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 19 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Teplota vo výške 1500 m okolo 10 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, časom až polooblačno. Lokálne prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 11 až 6, denná teplota 22 až 26 stupňov. V piatok bude polooblačno, popoludní lokálne až oblačno a ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 13 až 9, v údoliach okolo 6, denná teplota 23 až 27 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.52 hod.

Amsterdamoblačno17
Atényjasno29
Belehradpolooblačno21
Berlínoblačno17
Bratislavapolojasno23
Bruseloblačno16
Budapešťoblačno21
Bukurešťoblačno24
Frankfurtoblačno21
Helsinkidážď10
Istanbulpolooblačno27
Kodaňoblačno18
Lisabonjasno18
Londýndážď17
Madridjasno29
Milánodážď21
Moskvapolooblačno12
Oslodážď14
Parížpolooblačno20
Prahaoblačno19
Rímdážď22
Sofiadážď19
Štokholmoblačno14
Varšavapolooblačno19
Viedeňoblačno22
Záhrebdážď19
Ženevapolooblačno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.