Hospodársky denník
USD50,794 Sk
EUR43 Sk
CHF28,261 Sk
CZK1,268 Sk
  Streda  13.Júna 2001

Nové liečivo redukuje

Nové lieky môžu zlepšiť rekonvalescenciu po zastavení srdca, pretože sú podľa všetkého schopné odstrániť poškodzujúce molekuly, ktoré sa produkujú po infarkte. Zastavenie srdca, pri ktorom sa srdcový sval zastaví, pretože mu chýba dostatočné množstvo kyslíka, môže spôsobiť vážne poškodenie tkaniva. Toto vážne obmedzuje šance pacienta na celkové zotavenie. Veľkú časť poškodenia tkaniva spôsobujú molekuly tzv. voľných radikálov, ktoré vznikajú vo veľkom množstve v ovom svale počas infarktu. Voľné radikály môžu spôsobiť významné poškodenie bunkovej DNA, čím podnietia odumieranie jednotlivých buniek. Keď lekári obnovia prúdenie krvi po infarkte, môžu sa molekuly voľných radikálov presunúť do iných častí tkaniva a spôsobovať odumieranie buniek a tvorbu zjazveného tkaniva.

Čím viac zjazveného tkaniva nahradí srdcové svalstvo, tým menej účinne pumpuje srdce krv. Na Fakulte medicíny univerzity Wake Forest vyvinuli nové liečivo, ktoré sa testovalo na srdciach zvierat a výsledky sú povzbudivé. Podarilo sa preukázať, že u potkanov má nové liečivo M40403 (podávané po srdcovom infarkte, ale ešte pred tým, ako sa obnovilo prúdenie krvi) ochranný účinok proti voľným radikálom. Doktor Mark Payne, profesor pediatrickej kardiológie je optimistom a tvrdí, že aplikácia tohto výskumu je značná, ale ešte treba dokončiť štúdie na zvieratách, kým sa liečivo dostane na kliniky. Normálne bunky majú mechanizmus, ktorým sa vyrovnávajú s voľnými radikálmi, ktoré sa v bunkách tvoria v malých množstvách. Keď však človek utrpí infarkt, bunky sa voľnými radikálmi priam zaplavia a nevedia zvládnuť ich enormný nával. Bunky potom odumierajú a nahrádzajú sa zjazveným tkanivom. Principiálnou výhodou liečiva M40403 je veľkosť jeho molekuly. Sú dosť malé, drobné na to, aby mohli penetrovať do tkaniva, napr. mozgového či srdcového. Rovnaké molekuly sa používali aj u zvierat na zredukovanie poškodení po infarkte.

O voľných radikáloch sa často hovorí v súvislosti s vhodnou stravou, pretože teoreticky spôsobujú aj rozvinutie niektorých druhov rakoviny. Predpokladá sa, že ich schopnosť poškodzovať bunkovú DNA môže podnietiť abnormálny rast a delenie buniek – charakteristickú črtu vývinu rakoviny. Predpokladá sa, že konzumovanie vitamínov A, C a E ich môže odstrániť z obehu, pretože vitamíny sa môžu na voľné radikály nadviazať a neutralizovať ich účinok.

(kab)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.