Hospodársky denník
USD50,794 Sk
EUR43 Sk
CHF28,261 Sk
CZK1,268 Sk
  Streda  13.Júna 2001

Hrozba intervencie ECB trvá

Európska časť obchodovania na devízovom trhu pokračovala v utorok silným tlakom na euro, ktorý nasledoval po prelomení kľúčového supportu na 84,60 centa za euro v predchádzajúcom obchodovacom dni. Obchodovanie otvorili čísla o nemeckej a francúzskej spotrebiteľskej inflácii, z ktorých najmä francúzske údaje potvrdili zosilnenie inflačných tlakov aj v dosiaľ nízkoinflačnom Francúzsku. CPI narástla viac, ako sa očakávalo, na 0,7 % m/m - na ročnej báze tak dosiahla hodnotu 2,5 %, najvyššiu úroveň od marca 1996, v Nemecku to bolo 3,5 % y/y (najviac od konca 1993). Euro sa prepadlo k 84,10 centa, teda na najnižšiu tohoročnú úroveň, no po miernej korekcii nasledoval prudký štart k 84,80 centa. Trhom preletela správa o intervencii, avšak časom sa ukázalo, že ECB na trhu nenakupovala. Uvedený pohyb spôsobil do značnej miery predaj dolárov do britskej libry na trhu GBP/USD po odraze z nových miním libry a tiež realizovanie veľkého príkazu na nákup eura. Napriek ustavičným správam o nebezpečenstve intervencie v skutočnosti žiadna aktivita ECB na trhu nebola evidovaná, verbálnu snahu o zlepšenie pozícií eura trh zaznamenal od guvernéra Bank de France Tricheta a šéfa BundesBank Weltekeho o ich spoločnom záujme na silnom eure. Nebezpečenstvo prepadu kurzu eura spočíva v náraste pravdepodobnosti cenovej nestability. Akokoľvek, euro sa oproti doláru dostalo na začiatku americkej časti obchodovania tesne k figúre 95,00 centa a všetko napovedá tomu, že obchodovanie sa počas zostávajúcich hodín utorkovej seansy usadí v úzkom pásme práve okolo týchto hodnôt.

Strata podpory

Japonskému jenu sa v utorok príliš nedarilo, stratil oporu v referenčnom Nikkei, ktorý padol 2,78 % pod úroveň 13 tis. bodov. Na jeho úkor naopak získal dolár, ktorý sa držal nad 121,60 jenu a tiež euro, ktoré dosiahlo nad figúru 1,0300 jenu z euro. Libra je od volebnej kampane spred všeobecných volieb minulý štvrtok pod mohutným tlakom, najmä oproti doláru denne prehlbuje svoje straty. Dôvodom je presvedčenie o jej silnej úrovni oproti euru v prípade pripojenia k EMÚ. Libre nepomohli ani inflačné dáta, ktoré zaznamenali rast cenovej hladiny o 2,1 % (nad očakávaniami), a tak schladili nádeje na znižovanie sadzieb na júlovom stretnutí BoE. Kótovalo sa v 100-bodovom intervale so stredom na 1,3750 dolára za libru. Oproti euru libra mierne stratila od otváracích 61,30 k 61,70 pence za euro.

Životné maximum

Česká koruna sa v utorok dostala až tesne k supportu 33,800 (33,835 - životné maximum pre CZK) koruny za euro, no nakoniec sa uprostred nervozity z intervencie na EUR/USD ustálila na 33,900. Na korunu malo výrazný vplyv naplnenie príkazov na nákup od klientov najmä spoza hraníc ČR. Rast priemyselnej výroby o 11,4 % v apríli sa všeobecne očakával, takže po jej zverejnení sa žiadne kotrmelce na trhu neobjavili. Slovenská koruna sa obchodovala v tandeme s CZK, v úvode obchodovania si po stratách uplynulého týždňa mierne polepšila pod figúru 43,00 za referenčné euro, neskôr sa však od CZK odpútala a oslabila naspäť nad figúru 43,000. Obchodovanie končila na 42,960/990 SKK/1 EUR.

Mario Mika

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.