Hospodársky denník
USD50,794 Sk
EUR43 Sk
CHF28,261 Sk
CZK1,268 Sk
  Streda  13.Júna 2001

Od rakiet na výslnie

Leonid Kučma v štýle veliteľov kozákov

Aktivity ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu a jeho administrácie z posledného obdobia nasvedčujú, že hlavné centrum moci v krajine opäť prevzalo politickú iniciatívu a ešte viac posilnilo svoj rozhodujúci vplyv na domáci vývoj. Prvoradým zámerom je teraz zabezpečiť zotrvanie prezidenta vo funkcii do konca jeho druhého päťročného obdobia vytvorením spoľahlivej väčšiny na jeho podporu v parlamente po budúcoročných voľbách. Onedlho bude 63-ročný Leonid Danylovyč stáť na čele krajiny už takmer sedem rokov a po Leonidovi Kravčukovi je druhým prezidentom nezávislej Ukrajiny.

Umelým vyvolaním napätia okolo odvolania bývalej vlády Viktora Juščenka s hlavným cieľom odstaviť hlasmi oligarchov a komunistov v parlamente populárneho premiéra sa zastavili pouličné protesty opozície za odstúpenie Kučmu. Odvtedy sa o kazetovom škandále na Ukrajine vlastne už ani nehovorí, hoci táto aféra, ako aj podozrenia hlavy štátu z iniciovania fyzickej likvidácie novinára Georgija Gongadzeho, zostávajú stále nevyjasnené. Donedávna otrasené prezidentove pozície sa posilnili aj schválením nového premiéra Anatolija Kinacha. Navyše Kučma následným zriadením funkcií ním vymenúvaných štátnych tajomníkov vo vláde a na ministerstvách, chránených od personálnych zmien na čele rezortov, fakticky prevzal kontrolu výkonnej moci.

Väčšina za odstúpenie

Kučma dokázal politicky prežiť osobnú krízu spojenú s kazetovým škandálom, ktorý však spôsobil priepastný pokles dôvery obyvateľstva k prezidentovi. Podľa májového prieskumu Ukrajinského centra ekonomických a politických štúdií Razumkova Kučmu plne podporuje už len 11,6 percenta populácie (v novembri 1999 to bolo 56 % voličov). Na opozíciou iniciovanom referende o predčasnom odstúpení Kučmu by sa chcelo zúčastniť 85 % opýtaných. S otázkou, či musí predčasne odstúpiť z funkcie za katastrofické rozvrátenie ekonomiky, ostré zhoršenie životnej úrovne ľudu, rast zločinnosti a korupcie, úpadok autority krajiny vo svete, masové porušovanie práv občanov súhlasí 63 % respondentov. Referendum aj v prípade konania by však nemalo právne následky.

Rozsiahle kompetencie

S kazetovým škandálom by mala súvisieť informácia poslanca Hryhorija Omeľčenka zo skupiny Antimafia. Podľa neho bývalý pracovník ukrajinskej štátnej ochrany Mykola Meľnyčenko, ktorý mal tajne nahrávať rozhovory v kabinete prezidenta a v USA mu udelili politický azyl, údajne odovzdal americkým vyšetrovateľom nahrávky o tom, že na Kučmove alebo ním kontrolované účty bola prevedená najmenej miliarda dolárov. Omeľčenko uviedol, že v USA odovzdal nezávislým vyšetrovateľom materiály o spoluúčasti Kučmu na nelegálnej činnosti expremiéra Pavla Lazarenka, ktorý je vo vyšetrovacej väzbe v USA pre obvinenie z prania špinavých peňazí. Washington však podľa ukrajinských diplomatických zdrojov poprel, že by vyšetroval fakty o praní špinavých peňazí proti Kučmovi.

Nestabilné pomery v rozdrobenom parlamente sa ťažko niekedy skončia, ak najsilnejšie politické subjekty na základe výsledkov parlamentných volieb nebudú mať právo bez zasahovania hlavy štátu vytvárať koalíciu a formovať vládu. Vlani Kučma inicioval referendum o zmenách ústavy, no poslanci jeho pozitívne výsledky odmietli potvrdiť, pretože by to ešte viac zväčšilo právomoci prezidenta na úkor parlamentu. Nevyšiel mu ani pokus so vznikom stabilnej stredopravej parlamentnej väčšiny na jeho podporu, ktorá sa definitívne rozpadla. Prezidentovi však zrejme plne vyhovuje, že sa súčasný zmiešaný pomerno-väčšinový volebný systém nemení na pomerný s postupnou kryštalizáciou strán.

Martin Benko, Kyjev

L. Kučma, ktorý je v týchto dňoch je na oficiálnej návšteve Slovenska, rokuje s najvyššími predstaviteľmi SR rokoval o otázkach bilaterálnej spolupráce v politickej, ekonomickej a bezpečnostnej oblasti a možnosti prehĺbenia cezhraničnej spolupráce, či cestovného ruchu.

Kučma je rodák z Černihivskej oblasti, ktorej územie bolo jedným z hlavných základov vzniku starodávnej Kyjevskej Rusi. Pred vstupom do vysokej politiky pracoval v rokoch 1962-1986 v Konštruktérskej kancelárii Pivdenne (Južné) v Dnepropetrovsku, od roku 1982 ako prvý zástupca generálneho konštruktéra. Potom do roku 1992 bol generálnym riaditeľom Južného strojárskeho závodu v rovnakom meste, jedného z najväčších svetových podnikov na výrobu bojových strategických rakiet v minulosti a teraz raketovo-kozmických komplexov a civilnej produkcie.

Kučma bol súčasťou republikovej straníckej nomenklatúry a dodnes je hrdý, že patril k tzv. červeným riaditeľom. Dvakrát sa stal poslancom, od októbra 1992 bol takmer rok tretím ukrajinským premiérom. V júli 1994 sa prvý raz ujal prezidentskej funkcie. Odvtedy sa pri ňom vymenilo šesť premiérov. Pri svojej druhej inaugurácii držal v rukách prvý raz bulavu, historický symbol hetmanov - veliteľov ukrajinských kozákov.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.