Hospodársky denník
USD50,361 Sk
EUR43,008 Sk
CHF28,196 Sk
CZK1,266 Sk
  Štvrtok  14.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Evolučná príbuznosť

Ľudia si radi namýšľajú, že pokiaľ ide o „šedú hmotu“, sú jedineční. Naše mozgy sú pomerne veľké v porovnaní s veľkosťou nášho tela. Netešme sa však predčasne a nepreceňujme svoje postavenie. Nová štúdia publikovaná v časopise Nature naznačuje, že relatívna veľkosť rozličných častí mozgu - a nie veľkosť celého mozgu - je to, čo nás odlišuje od príbuzných cicavcov. V podstate má každá skupina cicavcov vlastnú jedinečnú štruktúru mozgu. Tieto závery posúvajú výskum mozgu o kus ďalej.

Pri skúmaní evolúcie mozgu Sam Wang z univerzity Princeton spolu s kolegami pracovali s databázou, ktorú pred dvadsiatimi rokmi vytvoril nemecký vedec, ktorý skúmal mozgy približne 300 zvierat. Porovnávaním veľkostí jedenástich odlišných častí mozgu s celkovou veľkosťou mozgu tím identifikoval mnohé rozličné „cerebotypy“ (mozgové typy), ktoré charakterizujú rozličné skupiny cicavcov. Veľryby a delfíny napr. majú väčší malý mozog (cerebella) ako väčšina cicavcov, pravdepodobne preto, že sa v značnej miere spoliehajú na sonar. Podobne, kým z mozgu väčšiny hmyzožravcov iba 16 percent patrí neocortexu o ktorom sa vie, že kontroluje sociálne interakcie a komplex poznávacích úloh, ľudský neocortex zaberá osemdesiat percent mozgu.

A nie je prekvapením, že zvieratá - živočíchy s najpodobnejšími cerebotypmi sú v podstate evolučne najpríbuznejšie. Posuny v cerebotype sa objavujú so vznikom nových skupín. Navyše závery taktiež naznačujú, že berúc do úvahy limitované spôsoby ktorými sa veľkosť rozličných mozgov časom posúvala, iba relatívne malý počet génov musí riadiť rozvoj - vývin mozgových štruktúr. Štúdia predstavuje náznak toho kto sme a ako sme sa tým stali. I napriek doterajšiemu výskumu mozog ako predmet skúmania má ešte dosť "bielych miest", a potrvá ešte istý čas, kým vedci dostanú odpoveď na všetky otázky.

(kab)

Počasie

Dnes bude oblačno až polojasno a miestami, najmä vo východnej polovici územia, prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 21 až 25 stupňov. Severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 10 stupňov. V piatok bude oblačno, časom až polooblačno. Lokálne prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 11 až 6 stupňov. Denná teplota 22 až 26 stupňov. V sobotu bude polooblačno, popoludní lokálne až oblačno a ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 13 až 9, v údoliach okolo 6 stupňov. Denná teplota 23 až 27 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.53 hod.

Amsterdampolooblačno18
Atényjasno30
Belehraddážď17
Berlíndážď20
Bratislavaoblačno23
Bruselpolooblačno18
Budapešťzamračené19
Bukurešťdážď25
Frankfurtpolooblačno20
Helsinkizamračené12
Istanbuljasno30
Kodaňpolooblačno16
Lisabonjasno17
Londýndážď22
Madridjasno29
Milánojasno24
Moskvadážď12
Oslojasno13
Paríždážď22
Prahadážď19
Rímjasno26
Sofiadážď17
Štokholmjasno18
Varšavaoblačno21
Viedeňoblačno22
Záhrebdážď18
Ženevapolooblačno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.