Hospodársky denník
USD50,361 Sk
EUR43,008 Sk
CHF28,196 Sk
CZK1,266 Sk
  Štvrtok  14.Júna 2001

Krajina kráľovnej zo Sáby

V dobách, keď Rím bol ešte obyčajnou dedinou a Galiu pokrýval hustý les, rozkvitalo na juhu Arabského polostrova kráľovstvo Sába. Vzniklo asi v polovici ôsmeho storočia pred našim letopočtom a jeho prosperita bola založená na obchode so zlatom, drahokamami, kadidlom, škoricou a otrokmi.

Ide o východnú časť dnešného Jemenu. O kráľovstve Sába sa zmieňuje viackrát už Biblia v Knihe prorokov. Z textu vyplýva, že je to vzdialená, veľmi bohatá krajina. Aj v Knihe kráľov sa vraví, že Šalamún, kráľ izraelský (vládol 970 až 931 p.n.l.) uvítal v Jeruzaleme s veľkými poctami a slávou kráľovnú zo Sáby. Biblia, bohužiaľ, zatajila jej meno a neobjavuje sa ani inde.

Sába bola mocným kráľovstvom aj v helénskej epoche (cca po tri storočia, ktoré nasledovali po dobytí Alexandrie), aj v období Rímskej ríše. Hlavným dôvodom, prečo sa v dávnych dobách vravelo Sábe

šťastná Arábia, neboli prírodné podmienky, ale jej vôňa a bohatstvo. Jeden starý spis hovorí o tom, že v celom kráľovstve je cítiť nebeskú vôňu, ktorá návštevníkom spôsobuje nevýslovné potešenie. Bola to vôňa kadidla, s ktorým Sába obchodovala a ktoré bolo zdrojom jej bohatstva.

Prosperita krajiny priťahovala zraky vladárov, ktorí snívali o tom, že šťastnú Arábiu získajú pre seba. Túžil po nej Alexander Veľký, ale zomrel skôr, ako mohol svoje plány uskutočniť. Rímsky Augustus po tom, čo dobyl Kleopatrin Egypt (roku tridsať pred našim letopočtom), snažil sa posunúť hranice impéria až do arabských stredomorských oblastí.

O tento kút sa oddávna zaujímali aj historici a archeológovia. Objavili tu veľmi zachovalé pozostatky desiatich starovekých miest, objavili celkom zabudnutú civilizáciu, ktorá dodnes znepokojuje, vyvoláva túžbu po objavoch vekov dávnych a slávnych.

(mb)

text pod ilustr.

1/ Soška bohyne má v rukách klasy obilia - symbol úrodnosti

2/ Obrovské oči sošky ženy boli pôvodne zdobené polodrahokamami

3/ Umelci zo Sáby používali pre svoje diela najčastejšie alabaster

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.