Hospodársky denník
USD50,466 Sk
EUR43,03 Sk
CHF28,189 Sk
CZK1,27 Sk
  Piatok  15.Júna 2001

Vedci o Hubblovej konštante

Medzinárodný tím 15 astronómov z USA, Kanady a Austrálie po 11-ročnej práci s Hubblovým vesmírnym teleskopom (HST) oznámil, že sa mu podarilo určiť konečnú hodnotu jednej z najdôležitejších astronomických veličín, Hubblovej konštanty (H). Táto veličina udáva rýchlosť rozpínania vesmíru a podľa tímu vedeného astronómkou Wendy Freedmanovou má hodnotu 72 km/s na megaparsek. Informoval o tom časopis Nature.

V 20. rokoch minulého storočia astronómovia zistili, že vesmír nie je statický, ale sa neustále rozpína. Rýchlosť tohto rozpínania vyjadruje konštanta, ktorú v roku 1929 prvýkrát formuloval americký astronóm Edwin Hubble. Jeho definícia znela: Všetky galaxie sa od Zeme vzďaľujú, a to rýchlosťou úmernou ich vzdialenosti. Rozpínanie má pôvod v takzvanom big bangu alebo veľkom tresku.

Ešte pred desiatimi rokmi sa odhady veľkosti Hubblovej konštanty pohybovali v rozpätí 50-100 km/s na megaparsek (1 Mpc = 3,26 milióna svetelných rokov). Hubblova konštanta totiž vyjadruje skutočnosť, že rýchlosť galaxií sa v každom ďalšom megaparseku zvyšuje. Tieto hodnoty však astronómom nevyhovovali. Spodná hodnota by znamenala, že niektoré objekty vo vesmíre sú staršie ako samotný vesmír a horná hodnota sa im zdala tak či onak vysoká.

Presné určenie Hubblovej konštanty preto patrilo medzi „kľúčové projekty“ HST. Na túto úlohu sa HST hodil najlepšie zo všetkých existujúcich observatórií, pretože vedel zaostriť svoj objektív aj na neveľmi jasné pulzujúce hviezdy na nebi zvané cefeidy (podľa súhvezdia Cefeus). Cefeidy sú dôležité na určovanie vzdialeností veľmi ďalekých hviezdnych sústav. Pre výpočty sa využíva periodické kolísanie svietivosti cefeíd.

Prostredníctvom HST zozbierali vedci dáta o 18 galaxiách a porovnali ich s údajmi z ďalších meraní. Z toho im vyšla hodnota H=72 km/s na megaparsek, ktorá sa nachádza presne v strede doterajšieho rozpätia a kryje sa aj s výsledkami iných výskumov.

Ozvali sa však už aj prvé spochybňujúce hlasy. „Ak je niečo konzistentné, neznamená to, že je to aj správne,“ varoval Edward Kolb, kozmológ z University of Illinois v Chicagu. Problémom sú práve cefeidy, o ktorých stále nevieme všetko. To v sebe skrýva možnosť systematických chýb pri určení veľkosti Hubblovej konštanty. Inými slovami: Ani hodnota, ktorú určila skupina astronómov ako konečnú, nemusí byť správna.

(hy)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.