Hospodársky denník
USD50,466 Sk
EUR43,03 Sk
CHF28,189 Sk
CZK1,27 Sk
  Piatok  15.Júna 2001

Diskusie o genetike

Takmer vo všetkých krajinách sa vedú búrlivé diskusie o genetickom výskume a klonovaní kmeňových buniek. Odporcovia sú zásadne proti, pretože predstava „vyrobených“ detí na zákazku ich dovádza k šialenstvu. Zástancovia naopak poukazujú na záchranu mnohých ľudských životov v budúcnosti. V tieni polemík však už prax slávi prvý úspech.

Mníchovským lekárom sa pomocou naklonovaných buniek z pupočnej šnúry podarilo zachrániť štvorročného chlapca, ktorý trpel vzácnou formou leukémie. Malý chlapček absolvoval mnoho chemoterapií, ale v jeho prípade sa, bohužiaľ, nepodarilo zastaviť bujnenie rakovinových buniek. Lekári potvrdili, že dieťa trpí ojedinelou formou leukémie a jediná možnosť, ako ho zachrániť, je transplantácia kostnej drene od príbuzného. Najlepšie od súrodenca. Problém bol v tom, že žiadneho nemal.

Keď jeho matka konečne otehotnela, doktori vyriekli ortieľ: Toto bábätko svojho brata zachráni. Ihneď po pôrode odobrali v univerzálnej nemocnici v Mníchove 36,5 milimetra krvi z pupočnej šnúry, ktorá obsahuje veľké množstvo kmeňových buniek rovnako ako kostná dreň. Bunky podrobili prísnej selekcii, očistili a potom „dopravili“ do tela chorého chlapčeka. Čakalo sa, ako telo nové prírastky príjme.

Dnes už je jasné, že veda a lekári zachránili chorému dieťaťu život. Malému pacientovi sa darí výborne a už sa teší do materskej školy.

(mb)

text pod ilustr.

Takto vyzerajú krvné bunky pod mikroskopom. Z kmeňových buniek si telo vytvorí rôzne druhy krvných teliesok

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.