Hospodársky denník
USD50,466 Sk
EUR43,03 Sk
CHF28,189 Sk
CZK1,27 Sk
  Piatok  15.Júna 2001

Externé štúdium a sociálne dávky

Som študentom externého doktorandského štúdia (1. ročník). Po skončení magisterského štúdia (jún 2000) som bol zaevidovaný na úrade práce ako nezamestnaný. Dňa 27. 9. 2000 som bol vyradený z evidencie, pretože som sa v stanovenom dátume nedostavil na okresný úrad práce v mieste trvalého bydliska. S manželkou bývam v prechodnom bydlisku - na internáte v Bratislave, kde si aj hľadám prácu. Ako som sa dozvedel, od 1. 1. 2001 sa do evidencie už nemôžem opätovne zaradiť. Manželka je študentkou denného štúdia, poberá rodičovský príspevok (t. j. 2740 Sk) a prídavky na deti (640 Sk). Manželkini rodičia žiadne prídavky na deti nepoberajú. Na aké peňažné dávky máme nárok, aké potvrdenia k tomu máme priložiť a ako je to s platením poistného? Uvedené dávky sú jediným peňažným príspevkom, ktorý poberáme.

- Vzhľadom na skutočnosť, že od 1. 1. 2001 sa za sústavnú prípravu občana na povolanie na účely zákona o zamestnanosti považuje „akékoľvek“ štúdium na strednej alebo na vysokej škole, t. j. aj kombinované štúdium, štúdium popri zamestnaní, resp. externé doktorandské štúdium, nemôžete byť zaradený do evidencie nezamestnaných na príslušnom okresnom úrade práce, pretože sa sústavne pripravujete na povolanie.

V prípade, ak nemáte žiadne príjmy okrem tých, ktoré uvádzate, môžete sa obrátiť na príslušný okresný úrad podľa miesta trvalého pobytu - odbor sociálnych vecí.

Ak príjem občana nedosahuje životné minimum podľa zákona č. 125/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov, občan je v tzv. hmotnej núdzi. Vo vašom prípade to znamená, že ak nemáte úhrnne príjem vo výške 7510 Sk mesačne, nachádzate sa v hmotnej núdzi.

Výpočet: sumy životného minima

n 3490 Sk mesačne pre jednu plnoletú fyzickú osobu, t. j. na vás,

n 2440 Sk mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu, t. j. na vašu manželku,

n 1580 Sk mesačne, ak ide o nezaopatrené dieťa (bez ohľadu na vek).

Súčet (úhrn súm): 3490 + 2440 + 1580 = 7510.

Príjem občana na účely poskytnutia sociálnej pomoci sa zisťuje v kalendárnom mesiaci, v ktorom bola podaná žiadosť o sociálnu pomoc. Pritom sa prihliada na priemerný mesačný príjem za posledných 12 kalendárnych mesiacov pred podaním žiadosti o sociálnu pomoc. Žiadosť musí obsahovať formu sociálnej pomoci, ktorú žiadate (t. j. dávky sociálnej pomoci). K písomnej žiadosti ste povinný predložiť potvrdenie o príjme v kalendárnom mesiaci, v ktorom podávate žiadosť o sociálnu pomoc, ako aj o príjme za posledných 12 kalendárnych mesiacov pred podaním žiadosti i o majetkových pomeroch a iné doklady (ktoré budú od vás požadovať, napr. potvrdenie, že si hľadáte zamestnanie cez sprostredkovateľské agentúry), ktoré sú podkladom na rozhodnutie pre priznanie dávky sociálnej pomoci.

Občanovi sa poskytuje dávka sociálnej pomoci, ktorý je v hmotnej núdzi, na zabezpečenie základných životných podmienok, t. j. na jedno teplé jedlo denne, nevyhnutné ošatenie a prístrešie.

Občanovi, ktorý je v hmotnej núdzi zo subjektívnych dôvodov, sa dávkou sociálnej pomoci doplní jeho príjem v kalendárnom mesiaci do sumy 50 % životného minima. Ide o prípad, keď si občan napr. nehľadá zamestnanie s pomocou príslušného okresného úradu práce, resp. sprostredkovateľských agentúr atď. - pozri prípady uvedené v § 7 ods. 6 zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov.

Občanovi, ktorý je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, t. j. príjem si nemôže zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením z dôvodu veku alebo nepriaznivého zdravotného stavu, t. j. vlastnou prácou (napr. aj v prípade, ak si hľadáte zamestnanie pomocou sprostredkovateľskej agentúry), sa dávkou sociálnej pomoci doplní jeho príjem v kalendárnom mesiaci do sumy 3490 Sk, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu, do sumy 2440 Sk, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu (t. j. o vašu manželku) a do sumy 1580 Sk, ak ide o nezaopatrené dieťa.

Výška dávky sociálnej pomoci závisí od toho, či budete uznaný za občana v hmotnej núdzi z objektívnych alebo zo subjektívnych dôvodov.

Na účely platenia poistného na zdravotné poistenie vzhľadom na skutočnosť, že ste osobou s trvalým pobytom na území SR, avšak nie ste v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu k zamestnávateľovi, ktorý má sídlo na území SR, nie ste ani samostatne zárobkovo činnou osobou alebo spolupracujúcou osobou na území SR, a nie ste ani osobou, za ktorú by platil poistné štát alebo Národný úrad práce, máte postavenie tzv. dobrovoľne nezamestnanej osoby (§ 10 ods. 2 zákona č. 273/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov). Znamená to, že ste povinný platiť poistné na zdravotné poistenie v sume 14 % z vami určeného vymeriavacieho základu, najmenej však zo sumy 3000 Sk mesačne, t. j. 420 Sk mesačne (§ 12 ods. 7 zákona č. 273/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov).

Podľa platnej právnej úpravy (k 1. júnu 2001) poistné na nemocenské poistenie ani príspevok na poistenie v nezamestnanosti neplatíte, a nemôžete platiť ani dobrovoľne.

Poistné na dôchodkové zabezpečenie nie ste povinný platiť, ale platiť ho môžete. Závisí to od vášho rozhodnutia a vašej finančnej situácie (čo vo vašom prípade je zrejme problematické). Uvedené poistné môžete platiť ako osoba, ktorá získala aspoň jeden rok účasti na dôchodkovom zabezpečení a dobrovoľne pokračuje v účasti na dôchodkovom zabezpečení (§ 6 ods. 2 písm. c) zákona č. 100/1988 Zb. v znení zákona č. 446/2000 Z. z.) vo výške 28 % z vami určeného vymeriavacieho základu, najmenej však zo sumy 4000 Sk mesačne, t. j. 1120 Sk mesačne.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.