Hospodársky denník
USD50,466 Sk
EUR43,03 Sk
CHF28,189 Sk
CZK1,27 Sk
  Piatok  15.Júna 2001

Možný ekvivalent eurozóny

V súčasnosti sa začínajú objavovať názory možného menového zjednotenia dvoch kľúčových hospodárstiev severoamerického kontinentu, Spojených štátov amerických a Kanady. Aktuálna pozícia amerického dolára je investormi vnímaná ako minimálne riziková, čo môžeme sledovať aj na hlavnom svetovom menovom páre EUR/USD. Jeho vývoj nerešpektuje makroekonomické fundamenty medzi US hospodárstvom a euroregiónom, no v tejto súvislosti treba poznamenať, že vina za slabé euro vo veľkej miere padá na predstaviteľov Európskej centrálnej banky.

Vytvorenie ekonomického regiónu, kde by ako jednotná mena vystupoval americký dolár, by mohlo v budúcnosti podporiť silu americkej ekonomickej oblasti. Aj keď US ekonomika je považovaná za svetového lídra, postupom času a najmä po vyriešení niektorých štrukturálnych reforiem na starom kontinente môžeme očakávať minimálne vyrovnaného hospodárskeho súpera. Práve tejto hrozby sa obávajú strojcovia myšlienky vytvorenia panamerickej dolárovej oblasti. Podľa štúdií amerických ekonómov by Kanada prijatím amerického dolára zvýšila svoj obchod s USA až trojnásobne. V súčasnosti smeruje až 85 % exportu práve do tejto krajiny a zároveň je Kanada jedným z hlavných dodávateľov surovín. Zvýšenie obchodu by viedlo k rapídnemu rastu HDP, a podľa štúdie jeho tempo v priebehu 20 rokov dosiahlo až 37 %.

Prípady dolarizácie ekonomiky už môžeme nájsť na juhoamerickom kontinente, kde si jeho prijatie vyžiadala zlá makroekonomická situácia. V súčasnosti uplatňuje US dolár v plnom rozsahu Panama, Ekvádor a blízkej budúcnosti ich bude nasledovať Salvádor a Guatemala. Exemplárny príklad negatívneho dosahu dolarizácie nám ponúka Argentína, ktorá síce nenahradila svoju menu dolárom, ale fixovala výmenný kurz v pomere 1:1. Odstránenie niekoľkocifernej inflácie je v súčasnosti zatienené slabou schopnosťou splácať svoje dlhy. Rovnako negatívne pôsobí silný dolár aj na argentínsky export, ktorý sa týmto spôsobom predražuje.

Aj napriek súčasnému pesimizmu, ktorý vládne v prípade zavedenia US dolára v Kanade, v priebehu niekoľkých rokov sa dá očakávať akceptovanie tejto myšlienky a jej aplikácia do reálnej sféry. Základným rozhodovacím determinantom bude hospodársky prospech, ktorého stratu si môže pri súčasnej dynamike globálneho hospodárstva len málokto dovoliť. Ďalším scenárom môže byť aj posilnenie eura oproti US doláru, čo by pomohlo oživiť pozíciu kanadskej meny. Akceptácia týchto predpokladov však vyznieva iba ako dočasné a najmä krátkodobé riešenie.

Marcel Tirpák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.