Hospodársky denník
USD50,466 Sk
EUR43,03 Sk
CHF28,189 Sk
CZK1,27 Sk
  Piatok  15.Júna 2001

SAX si upevňuje pozíciu

Po nečakanom pondelkovom prepade hlavný burzový ukazovateľ včera opäť nadviazal na nedávne úspechy a zamieril do pozitívneho teritória. Podporu našiel v emisiách silných spoločností Slovnaft a VÚB. Tituly ropnej firmy Slovnaft si vo svoj prospech pripísali 0,36 % na hodnotu 557 Sk. Rovnakým smerom reagovali i účastiny finančníka VÚB, ktoré vzrástli o 1 % na 805 Sk. Naopak, žiadny výkyv nezaznamenali akcie Doprastavu a prevádzali sa pri cene 2500 Sk. Akciový index SAX finišoval posilnený o 0,13 % na konečnú úroveň 98,55 bodu. Na Burze cenných papierov v Bratislave sa uzatvorili obchody v celkovom objeme 211,4 mil. Sk.

Predajná aktivita a nízka likvidita včera v negatívnom smere ovplyvnili obchodovanie na hlavnom parkete českej burzy. Účastiny dominantného energetického lídra ČEZ pod silným predajným tlakom zamierili do červených čísel a klesli o 3,2 % na mesačné minimum. Klesajúci trend týchto akcií pretrváva od konca mája a hlavným dôvodom je nedávne zrušenie kontraktu dodávky energie pre nemeckú spoločnosť E.ON. Emisie telekomunikačnej firmy Český Telekom mierne korigovali o 0,4 %. Investori zostávajú napätí a očakávajú výsledok piatkového rokovania valného zhromaždenia, ktorého základnou otázkou bude odsúhlasiť výšku prvej dividendy. Benchmarkový index PX-50 si pod vplyvom nepriaznivého sentimentu odpočítal 0,78 % na záverečných 430,4 bodu.

Klesajúci vývoj bluechipsových titulov telekomunikačnej spoločnosti Mátav, komerčnej banky OTP a konglomerátu MOL zabezpečili vo štvrtok nižšiu zatváraciu hodnotu hlavného indikátora. Nepriaznivá nálada vládla celý deň, a podľa odborníkov nikto nemal veľký záujem o oživenie. Celoburzový index BUX skončil včerajšiu seansu oslabený o 2,09 % na 6614,52 bodu. Globálny negatívny sentiment ovládajúci zahraničné trhy ovplyvnil i obchodovanie s telekomunikačnými akciami spoločnosti Mátav, ktoré sa prepadli až o 3,8 %. Zosunom 2,6 % reagovali i akcie finančníka OTP, ako aj účastiny rafinérie MOL so stratou 2,44 %. O poznanie lepšie sa darilo emisiám chemickej spoločnosti BorsodChem, ktoré sa po hodinovom obchodovaní vyšvihli o 0,9 %. Vedenie burzy pozastavilo transakcie s chemickými akciami po tom, ako rakúska firma CE Oil predložila ponuku na nákup zvyšného objemu týchto účastín. V súčasnosti je už podnik CE Oil vlastníkom 16,1-percentného podielu maďarskej spoločnosti.

(D. Candráková/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.