Hospodársky denník
USD50,466 Sk
EUR43,03 Sk
CHF28,189 Sk
CZK1,27 Sk
  Piatok  15.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zhodli sa, že sa nezhodnú

Nesúhra Európy s Bushovými taktmi nielen v NMD

Hoci americký prezident G. W. Bush vedel, že ho v Európe nečaká to najsrdečnejšie privítanie, ba ani nový protiraketový dáždnik (NMD) v budúcnosti skonštruovaný USA, ktorého účinnosť je pre európsku ochranu viac ako diskutabilná, očakával dráždivé reakcie svojich aliančných spojencov, predsa len išiel vybavený tými najadekvátnejšími argumentmi. Neexistuje veto zo strany jediného členského štátu NATO, ktorý by zablokoval cestu nového kandidáta do aliancie, rozhovor s Ruskom o celosvetovej bezpečnosti bude pokračovať, USA neustúpi zo svojho názoru týkajúceho sa kjótskeho protokolu. To všetko po príchode do Bruselu vysypal Bush na okrúhly stôl. „Nezhodujeme sa v otázke kjótskeho protokolu, ale sme odhodlaní pracovať spoločne na všetkých príslušných fórach s cieľom riešiť zmenu klímy“ (pravdepodobne v júli v Bonne na konferencii o klimatických zmenách). Dosť chabý výsledok euroatlantického summitu, ktorý ešte utvrdila štipľavá diskusia Busha s ministrami životného prostredia pätnástky, ktorí ho kolektívne vyzvali „zmeniť názor“. Ba čo viac, na úrodnú americkú pôdu, hoci bol vlastne Bush len na návšteve, nepadla ani aktivita EÚ angažovať sa viac v blízkovýchodnom regióne, čo sa premietlo len suchým konštatovaním, že toľko avizovaná téma sa aj prerokovala.

Nesúhra Európy s Bushovými taktmi sa však akosi preniesla aj dovnútra samotnej organizácie. Ako sme už včera napísali, chudobnejší príbuzní únie sa čoraz viac obávajú o svoje každoročné príspevky po vstupe ešte chudobnejších kandidátov. „Ak sa nenájdu žiadne kompenzácie pre taliansky juh, zasadí sa nová talianska vláda o spomalenie procesu rozširovania EÚ,“ vyhlásil taliansky minister hospodárstva G. Tremonti, čím predznamenal dnešné tvrdé rokovanie pätnástky vo švédskom Göteborgu. Práve tam namieril svoje kroky aj sám Bush, ktorý sa zrejme sústredí už len na podporu začatia nového kola rokovaní o liberalizácii medzinárodného obchodu, situácii v Bosne a o otázke ľudských práv, hoci hrdelný trest vo vyspelej demokracii tiež nie je najsvetlejším príkladom.

Napriek dôležitosti zastávok (Brusel, Göteborg), Poľsko ako najvyzdvihovanejší kandidát prikladá absolútne strategický význam Bushovej návšteve Varšavy a zároveň strategickosti „najdôležitejšieho vyhlásenia počas európskeho turné“ o vzťahoch USA - Európa, USA - východná Európa, USA - Poľsko, o bezpečnostnej koncepcii v Európe s dôrazom na rozširovanie a pozíciu NATO. V Bushovom pobyte v Poľsku je akiste skutočne veľa symboliky, hlavne, ak sa berie do úvahy predpokladané prijatie susedov Poľska - Slovenska či troch „baltických krajín“ do NATO, ale aj ďalšieho kandidáta, ktorým je Slovinsko. Dôležitá bude aj výmena názorov na situáciu na Balkáne, hlavne v Macedónsku a vývoj vzťahov s Ruskom. Veď práve sobota je dňom, keď sa G. W. Bush po prvý raz od svojho zvolenia za prezidenta USA stretne so svojím ruským náprotivkom V. Putinom. Ak aj denníky a pozorovatelia venujú pozornosť tomuto stretnutiu, obsiahlejšie analýzy zrejme rovnako, ako v prípade Bruselu, budú len plytvaním času. Rusko dalo po včerajších rokovaniach s Čínou jasne najavo, akú pozíciu v NMD zastáva. Zmluva o protiraketovej obrane (ABM) z roku 1972 nie je na rozdiel od USA pre ne „mŕtva“ či „studenou vojnou prekonaná“, naopak, ešte stále je pilierom bezpečnosti v Európe, pretože je nad slnko jasnejšie, že americký dáždnik nemôžu ohroziť rakety dlhého doletu nepriateľských krajín (Iraku, Iránu, Líbye, Kuby a Indie), preto by zrušenie ABM vytvorilo dusné vákuum na starom kontinente. No a pokiaľ ide o druhú túžbu amerického prezidenta, potlačiť rozširovanie NATO na budúci rok a vtisnúť medzi kandidátov aj bývalé ruské satelity, tón ruského prezidenta zrejme nebude zvýšený, ale dosť jasný, aby z neho Bush vycítil nesúhlas posunu aliancie k jeho hraniciam.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude prevažne polojasno, popoludní pri zväčšenej oblačnosti ojedinele prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28, na severe okolo 22, na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. Slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude jasno, polojasno, popoludní pri zväčšenej oblačnosti ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 16 až 12, denná teplota 27 až 31, v severných oblastiach okolo 25 stupňov. V nedeľu bude polojasno až oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 18 až 13, denná teplota 22 až 26, v nížinách stredného a východného Slovenska do 30 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.52 hod.

Amsterdam

dážď20

Atény

jasno30

Belehrad

jasno22

Berlín

polooblačno21

Bratislava

polojasno26

Brusel

prehánky19

Budapešť

polooblačno23

Bukurešť

dážď20

Frankfurt

oblačno23

Helsinki

jasno15

Istanbul

dážď23

Kodaň

oblačno18

Lisabon

polooblačno17

Londýn

dážď16

Madrid

jasno29

Miláno

oblačno23

Moskva

polooblačno14

Oslo

jasno14

Paríž

oblačno23

Praha

oblačno23

Rím

jasno30

Sofia

polooblačno15

Štokholm

jasno18

Varšava

dážď22

Viedeň

oblačno25

Záhreb

polooblačno21

Ženeva

dážď18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.