Hospodársky denník
USD49,762 Sk
EUR42,917 Sk
CHF28,141 Sk
CZK1,263 Sk
  Pondelok  18.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zbytočná nervozita na trhu ropy

Posledné minulotýždňové obchodovanie na trhu ropy na New York Mercantile Exchange (NYMEX) sa nieslo v znamení strát jednotlivých kontraktov tejto strategickej komodity, ktoré reagovali na cenový prepad derivátov a na špekulácie týkajúce sa vyriešenia otázky irackého exportu. Vyhlásenia európskych diplomatov o možnom rozšírení programu OSN Ropa za potraviny na 6-mesačné obdobie by malo vyriešiť aktuálny stav v prípade zastavenia exportu irackej ropy. Jedinou podmienkou obnovenia programu OSN v plnom rozsahu je postoj Ruska k prípadnej revízii sankcií uvalených na Irak. Júlové kontrakty ropy si odpočítali 53 USc zo svojej otváracej hodnoty a finišovali piatkové obchodovanie na 28,51 USD za barel. Zastavenie irackých dodávok, ktoré predstavujú asi 5 % svetového exportu ropy, si vyžiadalo prehodnotenie ponuky aj zo strany členských krajín OPEC, ktoré potvrdili, že v prípade pokračujúceho neústupčivého postoja tejto krajiny môžu dočasne zvýšiť svoj export. Z tohto dôvodu považuje väčšina analytikov aktuálnu situáciu na trhu za stabilizovanú a v blízkej budúcnosti sa očakáva postupné oslabovanie cien. Zmiešaný vývoj bol charakteristický pre sektor ropných derivátov, kde júlové dodávky vykurovacieho oleja sa prepadli o 2,83 USc na záverečných 80,45 USc za galón. Rovnako datovaný benzín si naopak polepšil o 0,11 USc a zatváral na 87,29 USc za galón.

Nerozhodný trh?

Masívna realizácia ziskov zasiahla na konci týždňa trh drahých kovov na newyorskom COMEX-e, kde nejednoznačný postoj obchodníkov spôsobuje vysokú volatilitu cien, aj napriek prorastovým fundamentom. Augustové dodávky zlata sa oslabili o mohutných 4,10 USD a finišovali seansu na úrovni 272,30 USD za troyskú uncu. Spotová cena tohto kovu sa ku koncu dňa stabilizovala na 271,30/271,80 USD/oz. Analytici hodnotia túto situáciu ako hľadanie priaznivého cenového rozpätia, keď úroveň 270 USD poskytuje stabilný support pre benchmarkové kontrakty zlata. Nízke objemy obchodov pri vyšších cenových hladinách naopak potvrdzujú, že investori považujú súčasné ceny zlata za dobre ohodnotené. Základné úrokové sadzby v USA spolu s relatívne vysokými lízingovými sadzbami na zlato obmedzujú forwardové predaje tohto kovu, čím sa otvára dostatočný priestor na jeho kontinuálne posilňovanie. Predajná atmosféra sa preniesla aj do segmentu striebra, kde júlové kontrakty stratili 7 USc a zatvárali obchodovanie na úrovni 4,40 USD/oz. Mierne posilnenie zaznamenala platinou vedená skupina kovov, kde si septembrové paládium pripočítalo 5 USD k dobru a zakončilo na 610 USD/oz. V prípade júlovej platiny sa cena stabilizovala na 583,20 USD/oz pri zisku 3,20 USD.

Klesajúci trend

Likvidácia nákupných pozícií v predvíkendovom obchodovaní na trhu medi na COMEX-e len potvrdila aktuálny klesajúci trend. Najväčšiu predajnú aktivitu opäť vyvíjali komoditné fondy, ktoré stiahli jednotlivé futurity na ich minimá. Benchmarkové kontrakty medi s dodávkou v júli sa oslabili o 0,75 USc a zakončili obchodovanie na úrovni 71,95 USc za libru. Nemalý dosah na vývoj obchodovania mala aj realizácia arbitráží medzi londýnskym a newyorským trhom. V najbližších dňoch môžeme očakávať ďalšie straty tohto základného kovu, ktoré sú výsledkom nepriaznivého makroekonomického vývoja v USA a zároveň sú atakované predajnými pozíciami komoditných fondov.

(M. Tirpák/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.