CZK1,263 Sk
  Pondelok  18.Júna 2001

Fantastický výkon vo finále

Lakers a O´Neal v NBA obhájili prvenstvá

Vo piatom zápase finálovej série basketbalovej NBA zdolali LA Lakers domácich Philadelphia 76ers 108:96 a obhájili titul majstrov ligy. Hostia si tak zlepšili tohtoročnú zápasovú bilanciu v play-off na 15 víťazstiev a jedinú prehru, čím prekonali rekord ligy, ktorí držali od roku 1983 práve Sixers (12-1). Kormidelník staronových šampiónov Phil Jackson získal už ôsmy titul ako tréner a k vyrovnaniu rekordu legendy Bostonu Celtics R. Auerbacha mu chýba už iba jediný triumf.

V piatom zápase začali lepšie Sixers. Ich hviezda Iverson premenil prvé štyri z piatich pokusov a postaral sa o vedenie domácich 10:3. Lakers, hoci prehrali úvodnú štvrtinu 24:27, sa opäť predviedli ako výborný kolektív na čele so superhviezdami O´Nealom a Bryantom. O odrazenie útoku Sixers sa postarali najmä strelci z väčších vzdialenosti Fisher a Fox. A hoci mali Lakers v úvodných dvoch štvrtinách iba 38-percentnú streľbu z poľa, do polčasu si aj vďaka šiestim trojkám Fischera a Foxa vybudovali 6-bodový náskok. Prestalo sa dariť Iversonovi, ktorý aj pre nové zdravotné problémy (narazené rebrá) minul 6 z ďalších 9 pokusov. V II. polčase bolo na palubovke už iba jedno mužstvo a Lakers ani raz nepustili vedenie z rúk. Opäť sa chytil rozohrávač Bryant a pod košom sa presadzoval O´Neal, na ktorom sa postupne vyfaulovali Mutombo i Geiger. Poslednú iskierku nádeje vykresal necelé 2 minúty pred koncom dvoma trestnými hodmi Snow (93:100), na čo okamžite odpovedal trojkou Fisher (dal ich 6 z 8 pokusov). V závere už frustrovaní Sixers dohrali bez Iversona i Snowa a napriek prehre ich vďační fanúšikovia odprevádzali do šatní frenetickým potleskom. Po zápase komisár NBA D. Stern odovzdal zverencom trénerského mága P. Jacksona trofej určenú pre najlepší tím a zároveň korunoval aj najužitočnejšieho hráča finálovej série, ktorým sa stal opäť Shaquille O´Neal. Phil Jackson, tréner Lakers: „Celé naše účinkovanie v play-off bolo fantastické. Koncentrácia hráčov bola 100-percentná. Obhajoba bola ťažšia, no v ťažkých chvíľach sme ukázali viac skúseností i kvality.“ Larry Brown, tréner Sixers: „Aj keby sme vyhrali, nebol by som na hráčov viac hrdý. Čo dokázali napriek všetkým problémom počas sezóny i v play-off je neuveriteľné.“