Hospodársky denník
USD49,762 Sk
EUR42,917 Sk
CHF28,141 Sk
CZK1,263 Sk
  Pondelok  18.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rusko a Spojené štáty sa môžu stať spojencami

G. W. Bush: V. Putin je úprimný a dôveryhodný politický partner

Prezidenti USA a Ruska George W. Bush a Vladimir Putin sa v sobotu stretli na hrade Brdo neďaleko slovinskej metropoly Ľubľana. Prezidenti sa dohodli na ďalších stretnutiach, ktoré sa uskutočnia vo Washingtone a v Moskve. „Bolo to veľmi dobré stretnutie a považujem ho za pozoruhodného lídra,“ povedal G. W. Bush na tlačovej konferencii o ruskom kolegovi, ktorého zároveň označil za úprimného a dôveryhodného politického partnera. Ako po stretnutí s Bushom povedal Vladimir Putin, že obaja lídri objavili dobrý základ pre začiatok novej spolupráce využívajúcej pragmatické vzťahy medzi Ruskom a USA. Dvojhodinové rokovanie na hrade Brdo označil za „úprimný dialóg“. Vyhlásil, že USA a Rusko „nie sú nepriateľmi a môžu sa stať dobrými spojencami“. V kontroverznej otázke protiraketovej obrany V. Putin prejavil neústupčivosť a vyzval na opatrný prístup v tejto oblasti. Bez zopakovania ruského stanoviska iba poznamenal, že „oficiálna pozícia ruskej vlády je známa“. V. Putin konštatoval, že akékoľvek jednostranné kroky „by mohli spôsobiť rôzne vážne problémy“. Vyjadril však presvedčenie, že Washington a Moskva môžu konštruktívne spolupracovať v bezpečnostných otázkach. Vytvorenie NMD by však znamenalo porušenie rusko-americkej Zmluvy o protiraketovej obrane (ABM) z roku 1972 a podľa Moskvy aj rozpútanie nových pretekov v zbrojení. K plánu USA pristupujú skepticky aj ich európski spojenci z NATO.

Prezident V. Putin zopakoval vôľu Kremľa plniť aj naďalej záväzky vyplývajúce z ABM, ktorú stále považuje za základný kameň modernej architektúry globálnej bezpečnosti. Prvé rokovanie medzi štyrmi očami, zvyčajne trvajúce 30 minút, sa predĺžilo na pol druha hodiny. Po tom, čo vyšli z rokovacej miestnosti, Bush a Putin absolvovali prechádzku v areáli hradu, pričom niekoľko minút sa obaja lídri zhovárali po anglicky bez tlmočníkov. Na ďalšom stretnutí sa zúčastnila aj skupina poradcov z oboch štátov.

Názorové rozdiely medzi Ruskom a Spojenými štátmi nie sú zásadné, vyhlásil po rokovaniach s prezidentom USA G. W. Bushom jeho ruský kolega V. Putin a zdôraznil, že Rusko a USA nie sú nepriatelia. Pokiaľ ide o bezpečnostnú stratégiu, ktorá je jadrom sporu Ruska a USA, V. Putin navrhol vybudovať novú bezpečnostnú architektúru, a to v tesnej spolupráci s USA. G. W. Bush v súvislosti s tým spresnil, že požiada ministrov zahraničných vecí a obrany USA C. Powella a D. Rumsfelda, aby nadviazali kontakt s ruskými rezortnými kolegami a pracovali na novom rámci strategickej bezpečnosti. Prezident USA G. W. Bush sa na tlačovej konferencii vyslovil za zintenzívnenie ekonomickej spolupráce s Ruskom a oznámil, že je pripravený vyslať do Moskvy ministrov financií a obchodu, aby pokračovali v rokovaniach začatých na slovinskom hrade Brdo. Prezident USA avizoval, že mieni povzbudiť amerických a ruských podnikateľov na nadväzovanie kontaktov s cieľom dať impulz nárastu investícií do ruskej ekonomiky. V. Putin s týmto Bushovým zámerom súhlasí.

Obaja lídri sa netajili spokojnosťou z prvého spoločného stretnutia a novinárov informovali, že majú jeden k druhému dôveru. Ako spresnil Bush, s Putinom vyznávajú rovnaké hodnoty vrátane tých rodinných. Dôkazom Bushovým sympatií k ruskému partnerovi je pozvanie na návštevu jeho ranča v štáte Texas. „Nepozval by som na ranč niekoho, komu nedôverujem,“ dodal George Bush.

(TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.