Hospodársky denník
USD49,762 Sk
EUR42,917 Sk
CHF28,141 Sk
CZK1,263 Sk
  Pondelok  18.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nadšenie kandidátskych krajín

Nie definitívny, ale podmienený termín rozšírenia

„Za predpokladu, že pokrok na splnenie vstupných kritérií bude pokračovať nezmenšeným tempom, cestovná mapa by mala umožniť skončiť rokovania do konca roku 2002 pre tie kandidátske krajiny, ktoré budú pripravené. Cieľom je, že tie najpokročilejšie z nich by sa mali zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2004 ako členovia,“ uvádza sa v záverečnej deklarácii summitu Európskej únie v Göteborgu. Podľa tejto správy je „proces rozšírenia nezvratný“. Kandidátske krajiny budú naďalej posudzované výlučne podľa dosiahnutých výsledkov, platí princíp diferenciácie, a to umožňuje najlepšie pripraveným krajinám pokračovať rýchlejšie v rokovaniach a ďalším zasa dobehnúť ostatných, píše sa v záveroch z Göteborgu. Závery zo zasadania Európskej rady s nadšením privítali všetky kandidátske krajiny. Spokojnosť vyjadril aj premiér SR Mikuláš Dzurinda, ktorý sa zúčastnil na spoločnom obede s lídrami európskej pätnástky a 13 kandidátskych krajín. EÚ prvýkrát, aj keď nepriamo, naznačila, že rokom rozšírenia bude rok 2004, povedal slovenský premiér.

Deklarácia sa však nerodila ľahko. Prezidenti a premiéri EÚ v sobotu predpoludním nakoniec schválili text, ktorý vzišiel z úpornej diskusie na nižšej úrovni. Nemecko a Francúzsko sa v piatok postavili pevne proti stanoveniu termínov. Nakoniec ich však uspokojila formulácia v podmieňovacom spôsobe, na ktorú kladie Berlín i Paríž dôraz. „Nejde o záväzok, ale o cieľ. Uvidíme, či ho bude možné splniť,“ zdôrazňoval predtým nemecký kancelár Gerhard Schröder. Švédsko, ktorému práve končí predsedníctvo EÚ, je však spokojné, a podľa premiéra Görana Perssona dosiahlo to, čo chcelo, hoci Štokholm musel ustúpiť od pôvodného zámeru stanoviť 1. január 2004 ako termín prijatia prvej skupiny krajín. V záveroch zasadania Európskej rady sa tak prvýkrát objavil možný termín skončenia rozhovorov. Podobný záväzok - možné skončenie rozhovorov v priebehu roku 2002 - sa síce objavilo už vlani v cestovnej mape Európskej komisie (EK), teraz sa však dostalo do záverov summitu, ktoré majú silu záväznej politickej smernice. Všetci sa nakoniec zhodli, že silnejšie posolstvo únia kandidátom vyslať nemohla. Ich radosť nemohli prekaziť ani násilné demonštrácie v uliciach Göteborgu, ktoré šokovali Švédov a úplne zatienili celý summit. Najmenej dvaja odporcovia globalizácie a 12 príslušníkov polície bolo zranených v pouličných nepokojoch, ktoré vyvolali antiglobalisti v uliciach Göteborgu. Polícia pri potláčaní násilných demonštrácií zatkla približne 600 ľudí, ktorí sa podieľali na devastovaní centra druhého najväčšieho mesta Švédska.

EÚ sa v sobotu na najvyššej úrovni zaviazala k čo najrýchlejšej ratifikácii Kjótskeho protokolu o znižovaní emisií skleníkových plynov. Podľa návrhu záverov summitu vypracuje Európska komisia ratifikačný dokument do konca tohto roka, aby protokol mohol začať platiť v roku 2002. Únia zdôraznila svoju oddanosť boju proti globálnemu otepľovaniu atmosféry a skleníkovým plynom a konštatovala, že Kjótsky protokol je len prvým krokom. Zároveň potvrdila odhodlanie zabezpečiť, aby sa do roku 2010 22 percent elektrickej energie spotrebovanej v EÚ vyrábalo z obnoviteľných zdrojov.

Hlavy štátov krajín uchádzajúcich sa o členstvo v EÚ prijali v sobotu na summite únie spoločný akčný plán eEurope+, ktorého cieľom je urýchlenie reforiem a modernizácia ekonomík kandidátskych krajín, ako aj zlepšenie a zvýšenie ich konkurencieschopnosti vo vyspelej Európe.

(TASR, jnk)

Závery summitu EÚ v Göteborgu v skratke

ROZŠÍRENIE - proces rozšírenia je nezvratný - rokovania s kandidátskymi krajinami, ktoré budú pripravené, by sa mali uzavrieť do konca roku 2002 - cieľom je, aby sa tieto krajiny mohli zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v roku 2004 ako plnoprávni členovia EÚ - ciele stanovené na decembrovom summite v Nice sa podarilo prekročiť, Európska rada potvrdila prielom v rokovaniach počas švédskeho predsedníctva.

ŽIVOTNÉ PROSTREDIE - bola prijatá Stratégia udržateľného rozvoja, čo znamená, že: - ekologické otázky budú rovnako dôležité ako sociálna alebo ekonomická oblasť - aspekty životného prostredia sa budú brať do úvahy pri každom jednom návrhu v hlavných politických oblastiach EÚ od roku 2003 - stratégia sa sústredí na štyri hlavné oblasti: klimatické zmeny, dopravu, verejné zdravie, prírodné zdroje.

EÚ - USA - napriek nezhodám o Kjótskom protokole obe strany zdôraznili potrebu pokračovania v dialógu, bude preto vytvorená osobitná skupina expertov, aby ďalej diskutovala o tomto probléme - obe strany budú pokračovať v spolupráci a spoločných krokoch okrem iného na Balkáne, Blízkom východe a Kórejskom polostrove.

VONKAJŠIE VZŤAHY - Európska rada vyzvala zúčastnené strany v Macedónsku na dialóg o všetkých vrátane ústavných otázok, zdôraznila politické riešenie krízy, podporila mierový plán prezidenta Borisa Trajkovského - v súvislosti s Blízkym východom vidí EÚ príležitosť na dosiahnutie mieru medzi Izraelom a Palestínčanmi - vyjadrila znepokojenie nad slobodou tlače v Rusku a situáciou v Čečensku, vyslovila sa za rozvoj užšej spolupráce s Ruskom - vyzvala na globálny a multilaterálny prístup k obmedzovaniu ďalšieho šírenia balistických striel.

EKONOMIKA - EÚ bude ďalej pokračovať nezmeneným spôsobom v politikách, ktorých cieľom sú zdravé verejné financie, nízka inflácia, zvýšená zamestnanosť a vytváranie pracovných príležitostí.

SPOLOČNÁ EURÓPSKA BEZPEČNOSTNÁ A OBRANNÁ POLITIKA - EÚ zdôraznila potrebu dohody s NATO o prístupe spoločnej jednotky rýchleho nasadenia k vojenským prostriedkom aliancie - schválila program prevencie proti násiliu.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.