Hospodársky denník
USD49,762 Sk
EUR42,917 Sk
CHF28,141 Sk
CZK1,263 Sk
  Pondelok  18.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Organizujte si cestu sami

Podnikateľmi nepovšimnutí individuálni turisti

Cestujeme menej do zahraničia? Klesajúci trend devízových výdavkov na cestovný ruch z obchodnej bilancie Slovenska vypovedá, že áno. V priebehu posledných štyroch rokov klesli celkové devízové výdavky takmer o 20 % (o 3 mld. Sk). Na druhej strane výrazne vzrástli objemy organizovaného cestovného ruchu, ktorého podiel v sledovanom období vzrástol z 25 % až na 51 %. Súvisí to nielen s rastom počtu na slovenskom trhu sa etablujúcich spoločností poskytujúcich služby individuálnym turistom, ako sú globálne rezervačné systémy (Amadeus, Galileo), ale aj svetových finančných spoločností, ako je American Express. Neorganizovaný cestovný ruch má svoje čaro. Turistovi poskytuje oveľa viac zážitkov a radosti z cestovania a nadväzovania priamych kontaktov s ľuďmi v navštívenej krajine. Pritom všetkom zohráva dôležitú úlohu rezervácia služieb a oboznámenie sa s krajinou. A hneď je tu prvý problém - nedostatok cestopisnej literatúry a aktuálnych informácií o turistických cieľoch v zahraničí. Pražania a obyvatelia Česka sú šťastnejší, pretože v Prahe už jedno desaťročie informačne pôsobia zahraničné centrály národných turistických agentúr mnohých krajín. Na Slovensku je k dispozícii len informačná databáza kultúrnych stredísk zriadených spravidla pri ambasádach v Bratislave. A tak, čo sa týka prístupu k aktuálnym turistickým informáciám o krajine, nelíšime sa od Francúza či Angličana. Na oboch stranách nedostatok informácií zaiste nepodporuje rozvoj cestovného ruchu.

Hoci Slovensko sa pripravuje na pristúpenie k Schengenskej dohode, v súčasnosti sme stále za jej východnou hranicou. Nášmu voľnému pohybu sú preto kladené prekážky - v štátoch, ktoré podpísali Schengenskú dohodu, sa môžeme v období 6 mesiacov zdržiavať najviac 90 dní a vzťahuje sa na nás zákaz vykonávať akúkoľvek zárobkovú činnosť. Cestovatelia by preto nemali zabúdať pri vstupe do prvej z krajín Schengenskej dohody vyžiadať si do pasu pečiatku. Nesmieme byť prekvapení, ak nás imigrační pracovníci jednotlivých štátov vyzvú preukázať sumu finančného vybavenia. Len v ojedinelých prípadoch môže byť dokladovaná platobnými kartami (Veľká Británia, Belgicko), vo väčšine prípadov presvedčí len hotovosť. Pritom platí, že výška finančného vybavenia je v každom štáte rôzna - v Rakúsku ATS 600/osoba a deň, Nemecku DEM 50, Dánsku DKK 350, vo Švédsku SEK 700... Každý štát má navyše vlastné legislatívne podmienky upravujúce vstup cudzincov do krajiny, ako aj podmienky na pobyt v krajine. Neinformovanému môžu tieto predpisy riadne „zamiešať“ karty. Dokonca ani bezdevízový styk nezaručuje, že ako návštevníka vás nečakajú ďalšie povinnosti. Napríklad v susednom Rakúsku v prípade pobytu dlhšom ako tri dni je potrebné sa policajne prihlásiť. Pri ubytovaní v ubytovacom zariadení stačí registrácia v knihe hostí. Rovnako si treba vopred skontrolovať, či vám nespôsobí starosti váš vlastný pas. Podľa medzinárodných dohôd niektoré štáty vyžadujú, aby cestovný pas bol platný ešte určitý čas po skončení pobytu. Najkratší čas - len 1 deň - vyžaduje Kanada, pričom v prípade USA je to už šesť mesiacov. V Mexiku môžu od vás vyžadovať doklady zabezpečujúce návrat, vo Veľkej Británii pri návšteve príbuzných pozývací list, v Egypte pozvanie cestovnej kancelárie alebo fyzickej či právnickej osoby. Zvieratá to majú ťažšie, nemôžu voľne cestovať bez veterinárneho potvrdenia o dobrom zdravotnom stave a o očkovaní proti besnote. Ale žiadne obavy, potrebné informácie ešte pred cestou poskytnú pracovníci veľvyslanectiev a konzulátov alebo jednoducho ich nájdete aj na webových stránkach Ministerstva zahraničných vecí SR „foreign.gov.sk“.

Pred cestou do zahraničia neradno obísť ani poisťovne. K autu patrí medzinárodný vodičský preukaz a zelená karta Slovenskej poisťovne. Hazardom je zanedbanie cestovného poistenia. Globtrotter poisťovne Union, ktorá si vybudovala svoj obchodný úspech práve na cestovnom poistení, zahŕňa balík poistenia liečebných nákladov, úrazového poistenia vrátane smrti, poistenia batožiny a vecí osobnej spotreby, ako aj zodpovednosti za škodu. Balíky Prominent a Excellent rozširujú poistenie o asistenčné služby a poistenie pri leteckej preprave. Zaujímavý je aj produkt R+V poisťovne, ktorá ponúka celoročné cestovné poistenie pre prípad častých krátkodobých ciest do

Orientovať sa v spleti služieb pre jednotlivcov nie je jednoduché. V prípade organizovaného cestovného ruchu „balík“ pripraví priamo cestovná kancelária. Ale čo v opačnom prípade, teda ak si cestu vybavujete sami? Individuálne cestujúci turisti, a to nielen obchodní cestujúci, ale predovšetkým mládež, zostávajú na Slovensku naďalej nepovšimnutým segmentom. Len vo výnimočných prípadoch sa dostali do marketingových plánov dopravných, poistných, bankových spoločností a národných turistických agentúr či globálnych rezervačných systémov. Nie je to vari škoda?

Rudolfa Vallová

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.