Hospodársky denník
USD49,872 Sk
EUR42,927 Sk
CHF28,064 Sk
CZK1,265 Sk
  Utorok  19.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Príliš veľa úsmevov a dôvery

Putin a Bush si padli do oka, ale kompromisy nedosiahli

„Nepozval by som na ranč niekoho, komu nedôverujem,“ využil svoj farmársky šarm americký prezident George Bush, keď na slovinskom hrade Brdo pozýval na návštevu svoj ruský náprotivok Vladimira Putina. A nielen vtedy okúzľoval. V sobotu sa to na americko-ruskom summite len hmýrilo úsmevmi a slovami ako „úprimnosť“, „spojenectvo“, „priateľstvo“ či „partnerstvo“: komplimentov, harmónie a prázdnych fráz bolo v Slovinsku jednoducho priveľa. Dokonca aj na vysokú politiku.

O čo teda v skutočnosti šlo? Prezident Putin sa zrejme rozhodol, že sa povznesie nad hlboké rozpory medzi USA a Ruskom a nebude pred verejnosťou stupňovať konflikty. Bush ho za to odmenil poklonami. Výsledkom bola harmónia, ktorá sa navonok podobala srdečnému potľapkávaniu po pleciach Clintona a Jeľcina na podobných summitoch. Ale iba navonok.

Na rozdiel od Jeľcina, z ktorého velikášskych gest sršala teatrálnosť a túžba byť v strede pozornosti, Putinovo správanie je skôr výsledkom chladnej a premyslenej taktiky. Ruský prezident podľa všetkého v Slovinsku vychádzal zo základného pravidla súčasnej medzinárodnej politiky: „Nie je ani tak dôležité, čo povie zvyšok sveta, dôležité je, čo povie Amerika.“ Inými slovami, už teraz je jasné, že NATO sa na východ bude rozširovať a že USA vybudujú systém protiraketovej obrany (NMD) bez ohľadu na to, čo si o tom myslí Rusko. No a v takejto situácii Kremeľ docenil, že je užitočnejšie vsunúť sa do roly spojenca a pokúsiť sa získať určité ústupky či protislužby (hospodárska pomoc, rozšírenie NATO o menší počet krajín, konzultácie o NMD), ako zbytočne vyhrotiť rozpory a potom odkráčať z bojiska so zohnutou hlavou.

Pokiaľ ide o skutočné kompromisy, k tým nedošlo, v skutočnosti ich však nik ani nečakal. Veď Bush je aj napriek svojej bezprostrednosti, srdečnosti a otvorenosti neústupčivý vyjednávač. Podľa týždenníka The New York Times v zahraničnej agende používa podobnú taktiku ako pri vnútropolitickej diskusii o daniach. Prezidentovo pravidlo podľa novín vtedy znelo: „Ak preukážeš ochotu ustúpiť skôr, ako musíš, môže sa ti stať, že nakoniec ustúpiš viac, ako si chcel.“ Bushov návrh daňového zákona Kongres schválil s malými zmenami.

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes bude prevažne oblačno a miestami prehánky. Najvyššia denná teplota 18 až 23 stupňov, na severe okolo 16 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7, na juhozápade a miestami na východe okolo 10, v nárazoch a na horách okolo 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m 7 stupňov. V stredu bude polooblačno až oblačno, na juhovýchode až veľká oblačnosť. Miestami prehánky alebo dážď, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno, miestami prehánky alebo občasný dážď. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 20 až 24, na severe miestami okolo 17 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.54 hod.

Amsterdampolooblačno18
Atényjasno30
Belehradprehánky26
Berlínoblačno19
Bratislavaoblačno19
Bruselpolooblačno18
Budapešťprehánky24
Bukurešťprehánky25
Frankfurtoblačno20
Helsinkiprehánky15
Istanbulslnečno28
Kodaňpolooblačno18
Lisabonjasno22
Londýnoblačno17
Madridjasno29
Milánopolooblačno25
Moskvaoblačno20
Oslopolooblačno16
Parížoblačno20
Prahaoblačno18
Rímpolooblačno26
Sofiaprehánky24
Štokholmpolooblačno17
Varšavaprehánky17
Viedeňoblačno20
Záhreboblačno26
Ženevaoblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.