Hospodársky denník
USD50,264 Sk
EUR42,905 Sk
CHF28,109 Sk
CZK1,265 Sk
  Štvrtok  21.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dehydrované bunky ožili

Americkým vedcom sa podarilo viac ako týždeň dehydrované ľudské bunky prebudiť opäť k životu. Využili pritom trik jednej baktérie, ktorá dokáže žiť bez vody celé stáročia, informuje britský časopis New Scientist. Nový objav môže podľa Malcolma Pottsa z Virginia Tech Center for Genomics vyvolať celý rad medicínskych aplikácií. Napríklad boli by sme schopní skladovať krv na transfúzie dlhší čas a bez chladenia. Táto vzácna tekutina by sa tak rýchlejšie dostala na miesta katastrof. Protilátky a vakcíny by mali kvázi neobmedzenú životnosť, takže by sa mohli efektívnejšie nasadiť aj v rozvojových krajinách.

Výsledky výskumu môžu pomôcť aj v kozmonautike. Niektoré lieky by sa dali dehydrovať a použiť na dlhých vesmírnych misiách.

Bežné bunky odumierajú bez vody za niekoľko sekúnd. Potts však vedel o fotosyntetickej baktérii Nostoc commune, ktorá dokáže prežiť dlhé obdobia sucha. Nostoc commune uprednostňuje odkryté vrstvy hornín alebo skál, ktoré rýchlo vyschnú. Keď ich opäť pokropí voda, baktérie sa prebudia zo svojho „zimného spánku“ a napučia.

Nostoc commune prežije vďaka tomu, že sa obklopí hlienovitou a vodu hromadiacou látkou menom glykán. Spolu s kolegom Davidom Helmom zmiešal Potts vyčistený glykán s ľudskými obličkovými bunkami a nechal ich vyschnúť pri izbovej teplote. Keď bunky po ôsmich dňoch opäť pokropil vodou, polovica z nich znova ožila a začala sa deliť.

„To je absolútny zlom,“ povedal Potts. „Technikou používanou baktériami môžeme oživiť aj ľudské bunky.“

Alan Tunnacliffe z Cambridgskej univerzity sa síce stavia skepticky k tomu, že by bunky mohli prežiť iba vo vrstve glykánu, no zároveň pripúšťa: „Ak to naozaj funguje, tak je to obrovský úspech.“

Potts a Helm dúfajú, že jedného dňa sa im podarí dehydrovať a znovu oživiť celé orgány, no v tomto prípade už samotný glykán nevystačí. „Bude to zmes z viacerých komponentov,“ tvrdí Potts.

Vedcom z Kalifornskej univerzity v San Diegu sa už minulý rok podarilo oživiť ľudské bunky po piatich dňoch „spánku“. Ich postup však nefungoval s normálnymi, ale s geneticky modifikovanými bunkami. Tie boli manipulované tak, že produkovali látku trehalóza, ktorá bunky chránila pred vysušením a zamrznutím.

(mb)

Počasie

Dnes bude na východe prevažne veľká oblačnosť a prehánky. Na ostatnom území oblačno a spočiatku miestami prehánky. Na západe neskôr zmenšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 20 až 24, na severe a východe miestami okolo 18 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 10 stupňov. V piatok bude oblačno, na juhu časom až polooblačno. Miestami prehánky. Nočná teplota 13 až 8, denná teplota 19 až 23, na severe okolo 16 stupňov. V sobotu bude polooblačno, na severe a východe až oblačno a ešte miestami prehánky. Nočná teplota 11 až 7, v údoliach okolo 4, denná teplota 17 až 21, na severe miestami okolo 15 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.54 a zapadne o 20.54 hod.

Amsterdampolojasno19
Atényjasno28
Belehraddážď19
Berlíndážď17
Bratislavaoblačno20
Bruseloblačno18
Budapešťpolooblačno21
Bukurešťpolooblačno23
Frankfurtdážď16
Helsinkizamračené15
Istanbulprehánky23
Kodaňprehánky18
Kyjev prehánky21
Lisabonjasno34
Londýnpolojasno21
Madridjasno33
Moskvapolooblačno25
Oslooblačno18
Parížpolooblačno22
Prahadážď17
Rímjasno28
Sofiadážď18
Štokholmdážď14
Varšavaoblačno21
Viedeňoblačno20
Záhreboblačno22
Ženevajasno27

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.