Hospodársky denník
USD50,264 Sk
EUR42,905 Sk
CHF28,109 Sk
CZK1,265 Sk
  Štvrtok  21.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zmenšenie výmery stavebného pozemku

Pri výkone správy dane z nehnuteľností nie je zriedkavým javom, že „poučení“ daňovníci sa rozhodnú, že oni veru daň z pozemkov za veľký stavebný pozemok platiť nebudú a daný pozemok sa rozhodnú rozdeliť tzv. rozčleňovákom na dve či viac parciel. Aby uvedené mohli správcovia dane z nehnuteľností zohľadniť, je rozhodujúce, kedy tak daňovníci urobia. Úplne bezproblémový prípad nastane, ak sa pozemok (ešte nie je stavebný) rozčlení na menšie parcely pred umiestnením stavby na ňom. To v praxi znamená, že sa tak musí stať pred vydaním rozhodnutia o umiestnení stavby, v prípade zlúčeného (spojeného) územného konania so stavebným pred vydaním stavebného povolenia. Potom niet problémov, stavebným pozemkom sa stane len tá (zmenšená) parcela z rozčlenených, ktorej parcelné číslo bude uvedené v rozhodnutí o umiestnení stavby či stavebného povolenia vydaného v zlúčenom územnom a stavebnom konaní. Zvyšné parcely nie sú stavebným pozemkom a zdaňujú sa podľa ich evidencie v katastri nehnuteľností.

Ďalej môžeme uvažovať len o prípade, kedy sa samostatne vydá rozhodnutie o umiestnení stavby, ako i stavebné povolenie. V prípade rozdelenia pozemku, na ktorý sa vydalo rozhodnutie o umiestnení stavby ešte pred vydaním samostatného stavebného povolenia rozčleňovacím geometrickým plánom na dve alebo viac parciel a následnom vydaní stavebného povolenia len na niektorú (niektoré) z týchto parciel, nemožno za stavebný pozemok považovať takto zmenšenú výmeru stavebného pozemku, ale stavebným pozemkom je celý pozemok, ktorého parcelné číslo (čísla) je uvedené v právoplatnom rozhodnutí o umiestnení stavby.

Ing. Iveta Harušťáková

Počasie

Dnes bude na východe prevažne veľká oblačnosť a prehánky. Na ostatnom území oblačno a spočiatku miestami prehánky. Na západe neskôr zmenšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 20 až 24, na severe a východe miestami okolo 18 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 10 stupňov. V piatok bude oblačno, na juhu časom až polooblačno. Miestami prehánky. Nočná teplota 13 až 8, denná teplota 19 až 23, na severe okolo 16 stupňov. V sobotu bude polooblačno, na severe a východe až oblačno a ešte miestami prehánky. Nočná teplota 11 až 7, v údoliach okolo 4, denná teplota 17 až 21, na severe miestami okolo 15 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.54 a zapadne o 20.54 hod.

Amsterdampolojasno19
Atényjasno28
Belehraddážď19
Berlíndážď17
Bratislavaoblačno20
Bruseloblačno18
Budapešťpolooblačno21
Bukurešťpolooblačno23
Frankfurtdážď16
Helsinkizamračené15
Istanbulprehánky23
Kodaňprehánky18
Kyjev prehánky21
Lisabonjasno34
Londýnpolojasno21
Madridjasno33
Moskvapolooblačno25
Oslooblačno18
Parížpolooblačno22
Prahadážď17
Rímjasno28
Sofiadážď18
Štokholmdážď14
Varšavaoblačno21
Viedeňoblačno20
Záhreboblačno22
Ženevajasno27

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.