Hospodársky denník
USD50,264 Sk
EUR42,905 Sk
CHF28,109 Sk
CZK1,265 Sk
  Štvrtok  21.Júna 2001

O podnikateľoch a o integrácii

Niekoľko myšlienok z debaty V. Mečiara so šéfredaktorom Hd

Hd: Zmenilo sa niečo na vašom vzťahu k podnikateľskej sfére odvtedy, čo ste v opozícii?

V. Mečiar: Poďme z hlavy na nohy. Systém, ktorý sa buduje, je postavený na súkromnom vlastníctve. Nemalo by byť cieľom, ale prostriedkom na vnútornú diferenciáciu a nástrojom rozvoja slobodných aktivít. Viac ako v minulosti si uvedomujem to, že od výsledkov podnikateľskej sféry sa bude odvíjať dynamika celej a nedokončenej transformácie. Boli síce negatíva aj chyby pri získavaní - nadobúdaní vlastníctva od štátu, ale najväčším problémom boli a sú: podkapitalizované prostredie, zaostávanie legislatívy za potrebami praxe. Každodenne musíme vnímať nerovnosti v podnikaní. Jedni majú všetko daňovo a odvodovo v poriadku, a iní nie. Tí, čo nemajú, sú vo výhode, ktorá je naďalej tolerovaná zo strany štátu a jednoznačne demoralizuje. Je tu tiež problém vzťahu politikov k tejto sfére. Bez jednoznačnej akceptácie tejto spoločenskej vrstvy, a to za podmienky, že sa odčlení niekoľko kriminálnych podnikateľov, sa nepohneme z miesta. Mne sa vytýkalo, že som nevytváral dostatočne priaznivé podmienky pre vstup našich subjektov do nadnárodných štruktúr. Inak povedané, moja vláda a ja osobne sme neboli magnetom pre zahraničných investorov. V nejednom ohľade sme urobili chyby, ale nič sa nezmenilo na mojom názore, že osobitnú pozornosť a pomoc zo strany štátu treba smerovať do malého a stredného podnikania. Významovo je to asi tak, že úspešnosť transformácie závisí na 80 percent práve od malého a stredného podnikania.

Hd: Dnes má práve tento stav zahraničnú konkurenciu priamo doma.

V. Mečiar: Vo všetkom, čo je len trocha ekonomicky zaujímavé. Máte pravdu, že malí a strední podnikatelia majú konkurenciu v celom rade prípadov vo firmách, ktoré vznikli v SR so zahraničnou účasťou. A potom, je tu spomínaná podkapitalizácia. S tou partneri zo zahraničia nemajú vážnejšie problémy. Úverové možnosti pre domáce subjekty sú veľmi problematické. Nejde len o ich nedostatok, o podmienky, ale aj o byrokratické prekážky. Ak aj sú zdroje, tak to chce od malých a stredných podnikateľov značnú odvahu. A je tu pre nich aj veľké riziko, že sa citeľne - podstatne zmenia podmienky na trhu. Veľa treba urobiť pre striktné dodržiavanie princípov hospodárskej súťaže. Ešte viac treba urobiť zo strany štátu na podporu domácich podnikateľov aj živnostníkov, nehovoriac už o jej diferenciácii podľa regiónov.

Hd: Kedysi ste vyhlásili, že do desať-pätnásť rokov budeme dýchať na chrbát ekonomicky najvyspelejším štátom. Kde sme dnes a kam smerujeme?

V. Mečiar: Nie sme outsiderom Európy. To je realita, ale mohli sme byť ďalej. Nezbankrotovali sme a figurovali sme v prvej trojici postkomunistických štátov. Máme stále silný ľudský potenciál, aby sme využili všetky domáce zdroje. Tempo - my štvorpercentný rast HDP a EÚ trojpercentný - zaručuje päťdesiatpäť rokov dobiehania, a to nie je nijako optimistické.

Hd: Nemáme ani tie štyri percentá rastu HDP. Vy azda máte recept ako takpovediac zrýchliť vývoj?

V. Mečiar: Máme predstavu, ktorá sa konkretizuje a je reálna. Zhruba by sme mohli byť na úrovni 5-percentného rastu HDP. Inou otázkou je, či nedôjde v krátkom čase k rozpadu sociálneho systému v dôsledku neúnosnej miery nezamestnanosti. Je nevyhnutné zabezpečiť jej zníženie pod 15 percent, aby sme sa nedostali do balansu. To by mala byť priorita súčasnej vlády, aby každá nová vláda mala pevnú zem pod nohami.

Hd: Potom by sme mali dosť ďaleko do EÚ?

V. Mečiar: To si predsa nemôžeme dovoliť. Nie migrácia, pasivita a chudoba, ale rastová stratégia.

Hd: Ako vnímate výsledky summitu Bush - Putin?

V. Mečiar: Je to kvalitou iný duch, iné ovzdušie aj iný obsah. Je to pre svet nádejné. Nazdávam sa, že sa začínajú definovať základy nového sveta.

Hd: Čo Európa?

V. Mečiar: Európa by mala byť Európou pokoja, spolupráce a nemala by byť strediskom mocenských záujmov. Práve teraz, v tomto čase sa otvára veľmi žičlivé ovzdušie pre kreovanie novej európskej integrácie, trebárs vo forme Spojených štátov európskych.

Hd: Spojených štátov európskych?

V. Mečiar: Myslím, že je to viac ako dobrá idea.

Hd: Čo s egoizmom veľkých štátov a mocností?

V. Mečiar: V integračnom procese, ktorý považujem za nezvrátiteľný, nie sú problémy s malými krajinami, ale s tými väčšími. Možno bude pre nich výhodné rozvinutie únie, ale sú tu aj historické precedensy. V niekdajšom Sovietskom zväze mali viaceré jeho republiky medzinárodnú právnu subjektivitu. Aj to by bolo možné. Viac ako významnou otázkou je však ochrana či skôr rešpektovanie malých štátov. Nemôže byť jednotný trh bez jedného správcu, ani mena, ani vnútorná a vonkajšia bezpečnosť, a tiež nemôže byť bez neho garantovaný voľný pohyb pracovnej sily a vôbec ľudských zdrojov v rámci integrovanej Európy. To všetko si zodpovední politici uvedomujú a podľa môjho názoru prichádza ten čas, kedy sa začne definovať aj Európa. Nemyslím si, že je nereálne vytvoriť Spojené štáty európske, pokiaľ použijem takýto pracovný názov pre budúce zoskupenie európskych štátov, opierajúcich sa o to dobré, prospešné a zmysluplné, čo prináša EÚ. Je však rad otázok, ktoré treba zodpovedať čo najskôr, aby sme všetci v Európe, obrazne povedané, jazdili vpravo.

(Názory V. Mečiara odzneli 18. júna t. r. počas jeho návštevy v sekretariáte Hospodárskeho klubu a v redakcii Hd.)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.