Hospodársky denník
USD50,01 Sk
EUR42,901 Sk
CHF28,124 Sk
CZK1,258 Sk
  Piatok  22.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pod pokrievkou riadne vrelo

Pozadie okolo vyhlásenie štrajku železničiarov

Generálna rada Odborového združenia železničiarov (OZŽ) vydala 14. júna vyhlásenie k dôvodu odvolania plánovaného štrajku. Obvinila vedenie Železníc SR z brutálneho zastrašovania zamestnancov, preto títo ustúpili od úmyslu štrajkovať. Generálna rada sa stavia do pozície, že preto odvolala štrajk, lebo si uvedomila zodpovednosť za niekoľko skupín zamestnancov, ktorí mienili vstupovať do koľajiska, a tak brániť pohybu vlakov, ako aj zodpovednosťou voči svojim členom a zamestnancom ŽSR. Vedenie ŽSR privítalo toto gesto OZŽ, ale pýta sa, prečo si to uvedomilo až tri minúty pred začiatkom štrajku, hoci ho vedenie ŽSR na túto zodpovednosť stále upozorňovalo.

Aké sú fakty?

Jozef Schmidt, predseda OZŽ, osobne ráno 7. júna odovzdal generálnemu riaditeľovi ŽSR oznámenie o uskutočnení štrajku s cieľom vyzvať poslancov NR SR, aby neschválili návrhy zákonov rozdeľujúcich ŽSR na dva subjekty. Generálny riaditeľ ŽSR Andrej Egyed nechal osobne doručiť list, v ktorom predsedu oboznámil, že o štrajku mieni s OZŽ rokovať, ale že ho považuje za nezákonný so všetkými dôsledkami. Ak by sa štrajk uskutočnil, OZŽ musí brať na seba plnú zodpovednosť za jeho dôsledky. Predseda OZŽ listom navrhol rokovanie na 11. júna s cieľom prerokovania a riešenia problematiky zabezpečenia štrajku a iných skutočností. Základným problémom bolo, či je štrajk zákonný alebo nie. Vedenie ŽSR vychádzalo zo znenia Ústavy SR čl. 37, kde je uvedené: „Právo na štrajk sa zaručuje. Podmienky určí zákon.“ Vedenie ŽSR za takýto zákon považovalo zákon č. 2/1991, keďže zatiaľ iný neexistuje. OZŽ vyhlásilo štrajk len podľa čl. 34 odst. prvá veta a odmietlo splniť podmienky na organizáciu a priebeh štrajku. Vedenie ŽSR nežiadalo splnenie predloženia súhlasu viac ako 50 % zamestnancov, ale

trvalo na

podmienkach zabezpečujúcich možnosť vykonať opatrenia na ochranu a bezpečnosť cestujúcej verejnosti a všetkých zamestnancov ŽSR, čo predstavitelia OZŽ rázne odmietli. Preto sa vedenie ŽSR obrátilo na Krajský a Okresný súd v Bratislave s návrhom na určenie nezákonnosti štrajku a s návrhom nariadenia predbežného opatrenia. Generálny riaditeľ, krízový štáb a vedenie ŽSR si s plnou vážnosťou uvedomovali prípadné dôsledky štrajku, a preto generálny riaditeľ vydal vyhlásenie č. 210, v ktorom vyzýval splniť si povinnosť voči cestujúcej verejnosti, zamestnanom ŽSR z hľadiska ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci a v neposlednom rade pri ochrane majetku SR. OZŽ s týmto nesúhlasilo a tvrdilo, že kým súdy nerozhodnú o nezákonnosti štrajku, nikto nemá právo tvrdiť, že je nezákonný a vyzvalo prednostov železničných staníc nedodržať príkaz generálneho riaditeľa. Štrnásteho júna predseda OZŽ Jozef Schmidt o 8.49 hod. odovzdal generálnemu riaditeľovi ŽSR Andrejovi Egyedovi list, v ktorom ho okrem iného upozornil, že z dôvodu neakceptovania návrhu dohody, ktorú pripravila OZŽ, začína dochádzať k nekontrovateľným aktivitám zamestnancov, tí sú odhodlaní brániť

jazde vlakov

aj fyzickým obsadením koľajiska. Po preštudovaní listu generálny riaditeľ ŽSR predsedovi OZŽ listom oznámil, že pretože nedošlo k dohode, on osobne, ako aj vedenie ŽSR sa od vyhláseného štrajku dištancujú. Kategoricky odmietol názor, že na zamestnancov vytvárali brutálny nátlak a ak to OZŽ tvrdí, nech predloží o tom dôkaz. Zdôraznil, že štrajk zrejme väčšina zamestnancov odmietla, lebo nemal zmysel a cieľ. Generálny riaditeľ ubezpečil predsedu OZŽ, že v prípade, ak súd vyhlási štrajk za zákonný, nebude vedenie ŽSR vyvodzovať žiadne dôsledky voči organizátorom štrajku, ako ani proti zamestnancom, ktorí sa na štrajku zúčastnia. Keď súd vyhlási štrajk za nezákonný, bude vedenie ŽSR postupovať podľa platných zákonných noriem a predpisov. Na záver vedenie ŽSR zdôraznilo, že z desiatich odborových organizácií sa proti štrajku vyjadrilo šesť, dve sa nevyjadrili a len jedno podporilo výzvu na štrajk.

Generálny riaditeľ a vedenie sa s dôverou obrátili na zamestnancov ŽSR a ďakujú im, že pochopili dôveru v nich vkladanú a nesklamali ju.

Počasie

Dnes bude postupne zväčšená oblačnosť a na severe miestami prehánky, inde len ojedinele. Na juhu spočiatku jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Na Orave, na Kysuciach, v Liptove a na Spiši okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. Severozápadný, na východe spočiatku južný vietor 3 až 7 m/s.

V sobotu bude polooblačno, na severe a východe až oblačno. Miestami prehánky. Nočná teplota 11 až 7 stupňov. Denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov. V nedeľu bude polooblačno, na severe a východe až oblačno a miestami prehánky. Nočná teplota 11 až 7, v údoliach okolo 4 stupne. Denná teplota 20 až 24, na severe miestami okolo 18 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 4.54 a zapadne o 20.54 hod.

Amsterdam

zamračené19

Atény

jasno30

Belehrad

oblačno23

Berlín

prehánky14

Bratislava

oblačno24

Brusel

oblačno21

Budapešť

prehánky25

Bukurešť

polooblačno23

Frankfurt

jasno19

Helsinki

zamračené15

Istanbul

polooblačno25

Kodaň

prehánky14

Kyjev

dážď 21

Lisabon

jasno 30

Londýn

jasno 21

Madrid

oblačno35

Moskva

dážď23

Oslo

dážď12

Paríž

polojasno26

Praha

dážď15

Rím

jasno 27

Sofia

polooblačno18

Štokholm

dážď16

Varšava

prehánky16

Viedeň

oblačno24

Záhreb

jasno 25

Ženeva

jasno 26

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.