Hospodársky denník
USD50,01 Sk
EUR42,901 Sk
CHF28,124 Sk
CZK1,258 Sk
  Piatok  22.Júna 2001

Nielen získať, ale aj vážiť si

Aj keď je človek úspešný, bohatý a zdravý, často ho prepadá pocit bezvýchodnosti. Je to diagnóza všetkých alebo iba niektorých z nás? Odborníci už dlho hľadajú odpoveď, prečo je to tak a ako takýto stav diagnostikovať. V seriáli dnes pokračujeme na tému: Úspešní, no nespokojní.

David práve dostaval nový dom. Má krásnu, mladú a úspešnú ženu, jeho firma s dvadsiatimi zamestnancami prosperuje a ročný príjem ich domácnosti je značne nadpriemerný. Pravda, David často pracuje dlho do noci. Áno, má všetko a predsa nie je spokojný.

Prečo?

Tridsaťdeväťročný David telefonuje z auta a pýta sa na to isté, na čo sa pýtajú desaťtisíce takých úspešných mužov (i žien) ako je on. „Prečo nie som šťastný? Navonok žijem báječný život, nič mi nechýba, mám nadštandardné spoločenské postavenie, darí sa mi v brandži i v súkromí,“ vraví. „A predsa nie som šťastný. Nedokážem pochopiť, prečo.“

David nie je sám. Podobné sťažnosti vyslovujú viacerí.

Existuje liek na nespokojnosť? Za väčšinou takýchto stavov sa podľa psychológov skrýva depresia. Pod jej príznakmi si väčšina z nás predstaví nedostatok energie, nechutenstvo, stratu vôle, návaly zmätenosti, útek k drogám, alkoholu alebo do samoty. Depresia je stav hlbokej bezmocnosti, beznádeje a ochromenia. Vyskytuje sa však aj iný typ depresie, ktorý ani psychológ nedokáže niekedy spoznať. Odborne sa nazýva dysthymia.

Mnohí ľudia v živote veľa dosiahli, chýba im však pokoj. Aj u nás začína pribúdať ľudí úspešných i bohatých, ale mnohí z nich majú nejeden problém. Dysthymiu po prvý raz diagnostikovanú v roku 1974 väčšina ľudí nepovažuje za chorobu, ale za slabosť. Ide o poruchu sebahodnotenia.

Každá osoba pociťujúca napriek životnému úspechu chronický smútok alebo nespokojnosť, takmer vždy trpí poruchou nálady a často práve dysthymiou. Väčšinou však postihnutí odmietajú vyhľadať pomoc u odborníkov.

Ľudia sú svojou prirodzenosťou šťastné tvory. Šťastie totiž ochraňuje. Šťastní ľudia sú menej často chorí a uzdravia sa rýchlejšie ako ľudia nešťastní. Je to vývojový rys. Priemerný človek sa väčšinu života cíti skôr dobre než neutrálne. Určité výskumy z posledného obdobia viedli k záveru, že každý z nás má geneticky predurčenú základnú úroveň „pocitu šťastia“. Naša nálada môže príležitostne kolísať pod alebo nad túto úroveň, ale nakoniec sa na ňu zase vráti. Keď sa niekto cíti trvale nešťastný, nie je niečo v poriadku. Je zarážajúce, prečo si toľko aktívnych a úspešných ľudí naraz uvedomí, že sú nešťastní. Stratili motiváciu a chuť...

Odborníci zdôrazňujú, že v živote nie je dôležité iba dosiahnuť čo chceme, ale predovšetkým udržať si to, čo už máme. Mnohí ľudia vedia, ako získať, čo chcú, no stále sa im máli a trápi ich pocit, že im niečo chýba. To napokon podstatne ovplyvňuje aj ich úspešnosť. Túžba po peniazoch a vonkajší úspech sú zdravé a prirodzené, upozorňuje Dr. Ľ. Vražda. Svetský úspech vás nemusí obrať o integritu. Môžete dosiahnuť vonkajší úspech a pritom zostať sami sebou, dodáva.

Nad dysthymiou nedokáže človek väčšinou zvíťaziť sám. Na rozdiel od klasickej depresie, ktorá vtrhne do života ako ostrá rezná rana, dysthymia sa vkráda nenápadne. Zastieranie trvalého pocitu nešťastia môže byť i životu nebezpečné. Aj preto dnes už pracujú celé tímy odborníkov, ktorí radia, ako sa brániť a čo všetko vám pomôže dysthymii odolávať.

Ako na to

* Ujasnite si, čo pre vás má skutočne zmysel. Spíšte tri ciele, ktoré by ste chceli od teraz za rok dosiahnuť. Ciele však nemôžu byť hmotné. Nie vysoký príjem, nie výkonnejšie a krajšie auto... Vyhnite sa povrchnému sebahodnoteniu založenému na výkone a zvoľte si tri ciele s vnútorným zmyslom.

* Pokiaľ potrebujete pomoc, vyhľadajte ju. Osemdesiatim percentám ľudí liečených na depresiu sa podstatne uľaví.

* Znalci radia trezalku. Vraví sa, že táto bylina pomáha pri liečbe depresie. Vraj výsledky sú vynikajúce.

* Udržujte si motiváciu. Ak je vaším cieľom byť úspešný, tak si zapamätajte, že nie ste údržbár, ale staviteľ. Ste najšťastnejší, keď niečo budujete. Dbajte, aby ste vždy mali rozpracovaný nejaký projekt, aby ste sa vždy snažili dosiahnuť niečo

* Najskôr sa zo všetkých síl snažte vylúčiť zo života stres a napätie. Ak vám to neklape vo vzťahu, snažte sa to zlepšiť. Ak sa i napriek tomu necítite lepšie, navštívte lekára. Zmierte sa s poznatkom, že šťastie môže súvisieť s chémiou.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.