Hospodársky denník
USD50,01 Sk
EUR42,901 Sk
CHF28,124 Sk
CZK1,258 Sk
  Piatok  22.Júna 2001

Veľká Británia sa do eurozóny neponáhľa

Britská politika oproti euru zostane „uvážená a opatrná“, uviedol minister financií Gordon Brown v stredu večer pred skupinou finančníkov a vniesol tak len málo svetla do debaty o možnom nahradením libry eurom. „Brown sa o probléme vyjadroval vyhýbavo. Nie sme o nič bližšie k zisteniu, čo vláda urobí,“ tvrdí Jeremy Hawkins hlavný ekonomický poradca Bank of America.

Jasné však je, že predvolebné vyhlásenia opozičných konzervatívcov o tom, že Tony Blair po víťazstve vo voľbách urýchlene vtiahne krajinu do eurozóny, sa ukazujú ako neopodstatnené. Brown v prejave, ktorý predtým prekonzultoval s premiérom Blairom a ministrom zahraničných vecí Jackom Strawom, síce vyslovil názor, že euro môže priniesť Británii úžitok, ale na druhej strane sa vyslovil pre reálny prístup. A to znamená, že v tomto smere nedôjde k nijakému unáhlenému rozhodnutiu, ktoré by mohlo poškodiť záujmy britskej ekonomiky. Ako možné nebezpečenstvo sa pritom uvádza pokles investícií, strata pracovných príležitostí, ohrozenie pevného postavenia londýnskej City ako finančného centra či nebezpečenstvá vyplývajúce z konjunkturálnych rozdielov medzi Britániou a susedmi pri urovnaní úrokových sadzieb. „Keďže vláda je rozhodnutá urobiť správne dlhodobé rozhodnutie, nebudeme riskovať narušenie ťažko získanej stability,“ zdôraznil Brown. Blairov kabinet pritom ešte v roku 1997 naformoval 5 podmienok, ktoré ekonomika krajiny musí splniť, aby sa mohlo začať so zavádzaním eura. Brown uviedol, že stanovil osobitnú komisiu na vyhodnotenie plnenia týchto piatich bodov, no analýza zrejme nebude hotová skôr ako o dva roky. K tomu šéf centrálnej banky sir Eddie George tiež v stredu večer zdôraznil, že súčasná nízka cena eura je ďalšou vážnou prekážkou rýchleho britského vstupu do

Ruku na srdce, takýto opatrný prístup labouristov k citlivej téme sa dal očakávať, a to najmenej z dvoch dôvodov. Po prvé, v kabinetných rošádach nahradil proeurópskeho Robina Cooka na poste ministra zahraničných vecí Jack Straw, ktorý tak práve s Gordonom Brownom vytvoril vo vláde silný euroskeptickejší dvojzáprah. No možno ešte dôležitejším faktorom je verejná mienka na ostrovoch , ktorá vôbec nie je naklonená zavedeniu spoločnej meny. Euro v súčasnosti odmietajú až dve tretiny obyvateľov. Inými slovami: skoré vypísanie referenda by bolo ozajstným politickým hazardom pre labouristov. Pravdepodobné britské „nie“ vo všeľudovom plebiscite by nielenže na dlhší čas pochovalo akékoľvek snahy o zavedenie eura, ale by aj poškodilo politický rating labouristov. Na druhej strane prijatie eura bez referenda je už úplne nepredstaviteľné, tiež z politických dôvodov. Blair takéto hlasovanie voličom totiž sľúbil. Čiže labouristi, ak to so zavádzaním eura myslia vážne, budú musieť najprv spracovať verejnú mienku. A v konzervatívnej Británii to vôbec nebude jednoduchou úlohou.

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.