Hospodársky denník
USD50,01 Sk
EUR42,901 Sk
CHF28,124 Sk
CZK1,258 Sk
  Piatok  22.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Akoby nemožné bolo možné

S. Adamča: Keď dostaneme štatistiku, zastavuje sa dych

Predseda Slovenského zväzu spotrebných družstiev (SZSD) Ing. Silvester Adamča je vo funkcii dvanásty rok. Takmer šesťdesiatnik, ktorý v 70. rokoch postavil dom v Šintave, a nech sa dialo čokoľvek, tak vždy vedel, žeby sa uživil aj vlastnými rukami. Absolvoval aj postgraduál so špecializáciou na riadenie. Do života postavil dvoch synov a dcéru. Takže, splnil všetko, čo si predsavzal. Je si na čistom, ani sebe a vôbec nikomu nič nie je dlžný. Vyše štrnásť rokov chodí na týždňovky do Bratislavy. S výpočtom dôchodku to bude mať veľmi jednoduché, pretože mal iba dvoch zamestnávateľov. Začal v Jednote SD v Galante a dodnes pôsobí v SZSD.

Hd: Družstvá sa stali na prelome 80. a 90. rokov pomaly červeným súknom. Istá skupina politikov spájala družstvá s negatívami minulého režimu.

S. Adamča: Psychicky sme to museli zvládnuť. Tento tlak bol však proti zdravému rozumu. Aj preto, že družstevníctvo nie je výdobytkom socializmu, ale takpovediac všadeprítomné v priemyselne vyspelom svete. Bol to kolos, ktorý vyprodukoval v roku 1990 zisk vo výške jednej miliardy korún. Zmenou režimu sa dostal do problémov. Namiesto obratových fondov mali družstvá možnosť získať lacné úvery s 3-percentnými úrokmi. Celkové zmeny nám však vyniesli novú hodnotu dlhov. Úrokové sadzby sa relatívne rýchlo šplhali až k neskorším 25-percentám, ktoré znamenali v konečnom dôsledku „rýchlu smrť“, po slovensky krach.

Hd: Nestalo sa...

S. Adamča: Aj dnes sa však podpíšem pod názor, že to boli roľnícke a spotrebné družstvá, ktoré vybudovali slovenský vidiek na takú úroveň, ktorá bola pre mnohých západných expertov takmer nepochopiteľná. V tom kritickom roku 1990 predstavoval majetok spotrebných družstiev šesť a pol miliardy korún účtovne a trhovo trinásť miliárd korún. Netvrdím ani to, že boli takí, ktorí si robili zálusk na tento majetok, ale nejaké „oddružstevňovanie“ by bolo v modernom svete vnímané viac ako negatívne.

Hd: Ako sa to stalo, že sa spotrebné družstvá stali štátom v štáte či hospodárskou pevnosťou?

S. Adamča: Keď som sa stal zväzovým predsedom, tak sme boli v situácii buď, alebo (!). My sme ten majetok vyrobili, a nič sme nepokradli. Preto sme v členskej základni nemali problémy napriek tomu, že sa v nej zrkadlilo celé politické spektrum. Rozhodli sme sa v záujme prežitia prestať podnikať v pohostinstve, odbúrať obchod na vidieku s priemyselným tovarom, textilom, odevmi a obuvou. Pre termíny splatnosti, ktoré boli až dvestodňové, spomínané úrokové sadzby a DPH. V septembri 1990 to nebolo ľahké rozhodovanie, ale cítili sme, že ide priam o život. Ešte aj dnes ma z tej situácie mrazí a zároveň blaží, že sme majetok zachránili. Niečo sme síce z majetku predali, ale len toľko, aby sme si vyrovnali záväzky voči bankám.

Hd: Lenže také pohostinstvo bolo vždy istotou.

S. Adamča: Vtedy sme mali 52-percentný podiel v celom pohostinstve, vyše štyri a pol tisíca prevádzok, a my sme z neho vycúvali. Daň z pridanej hodnoty by bola hrobárom za vtedajšej finančnej situácie, keď sme chceli splatiť úvery. Po 1. januári 1993 by sme mohli polliter piva predávať v našich prevádzkach o korunu drahšie ako súkromníci. Takže, nebolo o čom meditovať. V období rokov 1991 - 1995 sme zaznamenali citeľné poklesy v obrate, v počte predajní a pracovníkov.

Hd: Prezieravosť či genialita skupiny ľudí?

S. Adamča: Dalo by sa povedať, že sme bohatší, ako sme boli. Roky 1999, 2000 aj prvý štvrťrok jednoznačne dokazujú, že sme v dynamike. Až sme z nej vystrašení. Vlani sme mali tempo rastu v maloobchode 28, 5 % a rovnaké aj vo veľkoobchode. To je výsledok dvanástich rokov a tiež predchádzajúcich generácií. Chceli sme, a dokázali sme to.

Hd: Krátka, ale výstižná veta. Lenže, v tom kvase to muselo byť trošku zložitejšie.

S. Adamča: Po prijatí ústavného zákona č. 100 z roku 1990 sa vyjasnilo. Keď začal fungovať, tak sme mohli normálnejšie žiť a voľnejšie dýchať. Minulosťou sa stal aj princíp, že menšina môže diktovať väčšine. Iba štyri družstva sa odčlenili, ostatné sú spolu, aj keď sú dnes veľmi silné. Pokračovať v zabezpečení majetku a bolo s tým starostí nad ľudské sily, boli aj rôzne snahy o jeho privlastnenie si a podobne. Vyrovnali sme sa s reštitučnými požiadavkami. Aj sme prežili krivdu nového režimu, ktorý neakceptoval nároky z toho, že v roku 1952 sme prišli o našich osemsto predajní v najlepších lokalitách miest a sídel vôbec. Tie, čo ostali, a bolo ich vyše tristo, sa „vyriešili“ mimo nás v malej privatizácii. Popritom sme začali uvádzať do života novú stratégiu a o niečo slobodnejšie rozvíjať myšlienku samotného družstevníctva. Mohli sme sa väčšmi sústrediť aj na pestovaniu vzťahu k družstevnému majetku ako vlastnému či takmer súkromnému.

Hd: Je fakt, že družstevníctvo sa nerozpadlo. Pojem „Jednota“, ktorý vznikol začiatkom storočia v Košickom robotníckom družstve, sa stal značkou vysokej kvality.

S. Adamča: V konkurencii obchodných reťazcov sa to plne potvrdzuje. Koniec koncov naša nákupná aliancia Coop centrum zabezpečila vlani tovar za takmer 12,5 mld. Sk a ďalší v poradí štyrikrát menej. Dodnes máme tridsaťpäť členských družstiev, z ktorých dvadsaťdeväť podniká. V maloobchode sme mali ako systém obrat vyšší ako 21 mld. Sk a 9,1 mld. Sk vo veľkoobchode. Dnes máme 2300 prevádzkových jednotiek a v nich 13-tisíc pracovníkov. Za rok 2000 a prvý kvartál 2001 sme zvýšili počet pracovníkov o vyše dvetisíc, čo je najvýrečnejšia vizitka.

Hd: Päťmiliónový trh, to by bol priúzky priestor.

S. Adamča: Predávame prioritne domáce výrobky. Nákupná aliancia nakupuje vonku naozaj len to, čo je nevyhnutné. Kooperujeme s ČR, Maďarskom a čakáme na poľských partnerov, ktorí plne nedocenili vplyvy globalizácie. Je reálne, aby sa družstevníctvo krajín Vyšehradskej štvorky rozvíjalo v podmienkach 60- až 65-miliónového trhu.

Hd: To je sen-vízia či utópia?

S. Adamča: Vo funkcii som dvanásť rokov, od novembra 1989. Mohol by som byť spokojný, ale stále je čo robiť. Teraz pripravujeme niečo nové, z čoho bude budúcnosť. Dalo by sa povedať, že aktualizujeme stratégiu. Máme na viac a v našom priestore máme relatívne žičlivé podmienky na rozvoj. Inšpirácie zbierame v Škandinávii a, samozrejme, že aj v kolíske družstevníctva, ktorou je Veľká Británia. Vnímame aj vývoj v tých krajinách, kde nemá družstevný sektor takú pozíciu ako v uvedených štátoch. A napokon, neraz listujeme a inšpirujeme sa v minulosti v období prvej ČSR, keď družstvá fungovali prinajmenej ako najvychýrenejšie švajčiarske hodinky a pred ich výsledkami sa skláňal aj veľký Baťa. Máme sedem svojich stredných odborných učilíšť a Družstevný ústav vzdelávania v Mojmírovciach. Udržíme ich, keďže vo vzdelanosti bola, je a vždy bude budúcnosť.

Hd: Nemysleli ste na družstevnú banku?

S. Adamča: Mysleli, ale poučili sme sa. Boli sme v poisťovníctve, ale predali sme svoj podiel v Kooperatíve. Dobre sme ho predali a získané financie ešte lepšie investovali.

Hd: Najdôležitejšie podmienky pre spotrebné družstvá sú...

S. Adamča: Pokúsil som sa už odpovedať. Vzťah k družstevníctvu, odbornosť, vzdelanosť a schopnosť drať sa vpred, akceptovať nové a uplatniť to v domácej praxi. Avšak obchod je založený na kvalite ľudí a my ich máme. A potom, nečudujme sa, že spotrebné družstevníctvo so svojimi 221-tisíc členmi stojí pevne na zemi a nemá problémy s pohľadom „hore“. Aj preto, že je založené na tom, aby sa vo vnútri a navonok správalo priam apoliticky, pričom má príkladnú vnútornú demokraciu.

Peter Kasalovský

Počasie

Dnes bude postupne zväčšená oblačnosť a na severe miestami prehánky, inde len ojedinele. Na juhu spočiatku jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Na Orave, na Kysuciach, v Liptove a na Spiši okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. Severozápadný, na východe spočiatku južný vietor 3 až 7 m/s.

V sobotu bude polooblačno, na severe a východe až oblačno. Miestami prehánky. Nočná teplota 11 až 7 stupňov. Denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov. V nedeľu bude polooblačno, na severe a východe až oblačno a miestami prehánky. Nočná teplota 11 až 7, v údoliach okolo 4 stupne. Denná teplota 20 až 24, na severe miestami okolo 18 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 4.54 a zapadne o 20.54 hod.

Amsterdam

zamračené19

Atény

jasno30

Belehrad

oblačno23

Berlín

prehánky14

Bratislava

oblačno24

Brusel

oblačno21

Budapešť

prehánky25

Bukurešť

polooblačno23

Frankfurt

jasno19

Helsinki

zamračené15

Istanbul

polooblačno25

Kodaň

prehánky14

Kyjev

dážď 21

Lisabon

jasno 30

Londýn

jasno 21

Madrid

oblačno35

Moskva

dážď23

Oslo

dážď12

Paríž

polojasno26

Praha

dážď15

Rím

jasno 27

Sofia

polooblačno18

Štokholm

dážď16

Varšava

prehánky16

Viedeň

oblačno24

Záhreb

jasno 25

Ženeva

jasno 26

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.