Hospodársky denník
USD50,145 Sk
EUR42,751 Sk
CHF28,152 Sk
CZK1,259 Sk
  Pondelok  25.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pracujeme dlho na dane a asi ešte dlho budeme

Zo znižovania by sme nemali robiť modlu

Aj Slovensko si čoskoro „pripomenie“ deň daňovej slobody. Čo tento deň predstavuje? Keby sme rok rozdelili na dve obdobia - prvé, v ktorom by sme pracovali iba na dane, ktoré najrôznejšími spôsobmi odovzdávame štátu, a druhé, v ktorom by sme zarábali iba na seba -, bola by noc zo stredy na štvrtok (28. jún) okamihom, keď sa začína druhé obdobie. Prvé obdobie je u nás v porovnaní s niektorými krajinami dlhé - napríklad v Spojených štátoch si tohtoročné dane odpracovali už 3. mája. Slováci, ktorí v priemere odvádzajú štátu 43 percent buď už priamo zo zárobku, alebo ich za nás platí zamestnávateľ, sa nemôžu spoliehať na to, že sa ich dane výrazne znížia. Zvýšenie daní nie je síce v najbližšom čase pre existujúce politické dohody aktuálne, ale v budúcnosti sa zrejme niektorým úpravám nevyhneme, upozorňujú analytici. Ak chceme, aby bol tento štát štátom verejných služieb - a to si myslím, že je správne -, potom to vyžaduje sté vklady od občanov. Službami pritom myslíme napríklad údržbu ciest, prevádzku škôl, platy učiteľov, zdravotníctvo. Ak nebude o takéto služby štátu politický záujem, môžu byť dane nižšie. Občania si však budú musieť kúpiť priamo, pripomínajú analytici. Vyššie daňové zaťaženie nás zrejme čaká v súvislosti so vstupom Slovenska do Európskej únie. Ani v krajinách EÚ však nie je daňové zaťaženie harmonizované. Podľa predstaviteľov ministerstva financií najviac pokročilo v zjednotení dane z pridanej hodnoty, ktorej sadzba sa pohybuje od 15 do 23 percent. Tomu celkom zodpovedá sadzba uplatňovaná v Slovenskej republike. Priame dane v krajinách Európskej únie majú do harmonizácie ďaleko a ich približovanie je veľmi zložité. Od roku 1980 vzrástla priemerná priama daň pracovníkov v závislej činnosti z 35 na 42 percent, ale daňové zaťaženie výrobného zariadenia a kapitálu kleslo zo 42 na 37 percent. Podľa informácií ministerstva financií zložená daňová kvóta sa v najbližších rokoch nezmení. Znamená to, že môžeme očakávať v súvislosti s dolaďovaním spotrebných daní s krajinami Európskej únie ich zvýšenie a presun niektorých komodít z päťpercentnej sadzby DPH na 22 percent, ale veľmi pravdepodobne sa naopak zníži zaťaženie právnických osôb a mohlo by dôjsť k rozšíreniu daňových pásem daní fyzických osôb. Navyše možno očakávať zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty.

Podľa názoru ministerky B. Schmögnerovej otázka daní je otázkou charakteru štátu. Nie všetci sme takí bohatí, aby sme si dovolili neplatiť daň. Ekonóm Adam Smith by asi veľmi krútil hlavou nad argumentáciou niektorých slovenských liberálov, že dane majú byť rovnaké. On totiž tvrdil, že bohatým štát slúži viac ako chudobným, a preto by na naň mali aj viac platiť. Je pravda, že pred sto rokmi prechádzalo štátnym rozpočtom približne osem percent hrubého domáceho produktu, inými slovami, deň daňových prázdnin mohli sláviť už koncom januára. K tomu však treba pripomenúť, že zložitosť spoločenskej kooperácie vzrástla a s ňou aj nároky na štát. Moderná ekonomika je založená na kontraktoch, a pokiaľ štát nedokáže plnenie kontraktov vynucovať, ekonomika sa ocitne v problémoch. Štát musí zabezpečovať sociálne funkcie - starostlivosť o zdravie, vzdelanie, bezpečnosť. Aj preto je výber daní osudovou otázkou. Svetoví experti už neraz zdôraznili, že výška daní nie je na Slovensku závratná a nemá teda na ekonomiku taký vplyv, aký mu prisudzujú oponenti súčasných sadzieb. Drahé sú však inštitúcie, ktoré zabezpečujú férové fungovanie trhu. Áno, verejné financie sa musia strážiť, pretože z cudzieho sa ľahko rozhadzuje. Robiť však modlu zo zníženia daní je podobne múdre, ako hľadať spásu v zospoločenštení výrobných prostriedkov.

Eleonóra Bujačková

Počasie

Dnes bude jasno až polooblačno, popoludní ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov. Severozápadný vietor 4 až 8 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 10 stupňov. V utorok bude jasno až polooblačno, popoludní na severe ojedinele prehánky. Nočná teplota 14 až 10, v horských dolinách miestami okolo 8 stupňov, denná teplota 20 až 24, na juhu miestami okolo 26 stupňov. V stredu bude jasno až polooblačno. Nočná teplota 14 až 10, v horských dolinách okolo 8 stupňov, denná teplota 21 až 25, na juhu okolo 27 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.55 a zapadne o 20.54 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 21. 6. 2001: Bratislava 99,45, Sliač 97,18, Košice 98,16, Poprad 92,88, za 22. 6. 2001: Bratislava 99,26, Sliač 97,09, Košice 97,97, Poprad 92,38, za 23. 6. 2001: Bratislava 99,77, Sliač 97,48, Košice 98,20, Poprad 92,77.

Amsterdampolojasno22
Atényjasno29
Belehradpolooblačno28
Berlínpolojasno 22
Bratislavapolojasno26
Bruselpolooblačno22
Budapešťpolooblačno25
Bukurešťpolooblačno27
Frankfurtpolojasno25
Helsinkioblačno20
Istanbulpolooblačno28
Kodaňpolojasno20
Kyjevoblačno23
Lisabonpolojasno28
Londýnjasno24
Madridpolojasno35
Milánojasno28
Moskvadážď19
Oslooblačno 18
Parížpolojasno29
Prahapolojasno22
Rímjasno29
Sofiapolooblačno27
Štokholmpolooblačno19
Varšavaoblačno21
Viedeňpolooblačno26
Záhrebjasno29
Ženevajasno30

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.