Hospodársky denník
USD49,542 Sk
EUR42,688 Sk
CHF28,087 Sk
CZK1,26 Sk
  Utorok  26.Júna 2001

Banky v zahraničných rukách

Po definitívnom odpredaji Všeobecnej úverovej banky (VÚB) talianskej IntesaBci sa dostane pod kontrolu zahraničného kapitálu takmer 88 % bilančnej sumy celého bankového sektora SR.

Z celkového počtu 21 komerčných bánk bude mať totiž zahraničný kapitál po predaji VÚB majoritu v pätnástich finančných inštitúciách, ktoré podľa údajov ročenky TrendTop v závere minulého roka kontrolovali bankové aktíva vo výške 725,353 miliardy Sk. Bilančná suma celého slovenského bankového sektora bez dvoch štátnych peňažných ústavov (Konsolidačnej banky Bratislava (KBB), Slovenskej záručnej a rozvojovej banky) a Eximbanky pritom dosahovala v závere minulého roka 826,951 miliardy Sk. V prípade, že sa vláde podarí do konca tohto roka predať zahraničným subjektom aj Investičnú a rozvojovú banku (IRB), Istrobanku a Poštovú banku, stúpne podiel bankových aktív pod kontrolou zahraničného kapitálu na takmer 97 %. Z vyše desiatky pôvodne slovenských bánk sa už tri definitívne predali novému zahraničnému vlastníkovi (Slovenská sporiteľňa, Poľnobanka, Prvá komunálna banka). Nový majoritný akcionár, ktorého však ešte musí schváliť vláda SR, je po vypísaní tendra známy už aj vo VÚB.

Privatizačný tender je rozbehnutý aj v IRB, kde je zatiaľ známy jediný oficiálny záujemca o kúpu majority - maďarská OTP, ktorá však ešte musí predložiť komisii dopracovanú ponuku. Japonský investor v Devín banke by mal navýšiť základné imanie tak, aby dosiahol v tejto banke 75-percentný podiel.

Výberové konanie je v súčasnosti vypísané na predaj Istrobanky a už v lete tohto roka by mal byť zverejnený tender aj na výber vlastníka Poštovej banky. O väčšinovú účasť v Banke Slovakia prejavila predbežný záujem zo zahraničných firiem len česká J&T Finance Group. Ďalší dvaja záujemcovia sú slovenské subjekty, a to Slávia Capital a Prvá paroplavebná, o. c. p.

Zatiaľ najúspešnejšími nadobúdateľmi majoritných podielov v bankách s pôvodne slovenským kapitálom čo do počtu bánk sú Taliani, ktorí získali 72-percentný podiel v Poľnobanke (UniCredito Italiano) a ešte vládou nepotvrdený vyše 90-percentný podiel v druhej najväčšej slovenskej banke VÚB (IntesaBci). Kontrolu nad najväčšou slovenskou bankou - SLSP - však získala rakúska Erste Bank. Európska skupina Dexia, kde pôsobí francúzsky a rakúsky kapitál, prevzala majoritu v PKB.

Tri slovenské banky, ktoré podnikali bez účasti zahraničného kapitálu alebo kapitálový vstup deklarovali, ale nestihli, skrachovali v rokoch 1999 až 2000. Bola to AG Banka, Slovenská kreditná banka a Dopravná banka.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.