Hospodársky denník
USD49,542 Sk
EUR42,688 Sk
CHF28,087 Sk
CZK1,26 Sk
  Utorok  26.Júna 2001

Z núdze cnosť na poslednú chvíľu?

Slovenská športová rada má nahradiť nevyhovujúci systém financovania

„Súčasné prerozdeľovanie finančnej dotácie zo strany štátu do športu je nevyhovujúce a brzdí jeho vývoj u nás. Reforma štátnej správy je nevyhnutná aj v smere podpory a rozvoja športu, no tá viazne. Financovanie z centra je nezmysel. U nás nie sú vytvorené podmienky na to, aby jednotlivé športové subjekty zvládali rozvoj vo svojej oblasti. Sú tu snahy o výrazné zníženie dotácií do športu, najmä pokiaľ ide o výťažky z lotérií. Musíme dbať o to, aby sa táto suma neznižovala, ale aby sa minimálne dodržala a dala sa tam, kam my uznáme za vhodné. Je nemysliteľné, aby štát účelovo viazal financie. Chceme, aby pri využívaní týchto peňazí bola väčšia sloboda, no zároveň to mať aj pod kontrolou,“ zazneli dôvody pri podpísaní zmluvy o vytvorení dohody medzi siedmimi športovými subjektmi u nás, ktoré tým vytvorili Slovenskú športovú radu (SŠR).

Chcú jednotu

Novovytvorený subjekt v našom športe chce vystupovať voči štátu ako jednotný partner väčšiny telovýchovných občianskych združení, ktoré pôsobia na Slovensku. Ich cieľom je predovšetkým byť koordinátorom v rokovaniach so štátnymi orgánmi pri financovaní športu, najmä pri prerozdeľovaní výťažku z hier a lotérií, ktoré sú určené zákonom (50 %). Okrem toho sa chcú aktívne podieľať na príprave legislatívy týkajúcej sa podpory športu, pri budovaní národného programu rozvoja športu, vytvorení systému a pravidiel pri rozdeľovaní peňazí pre šport. Chcú zabezpečiť rozvoj športu pre všetkých. Jednotliví signatári sa vyjadrili, že doterajšie financovanie a prerozdeľovanie bolo nevyhovujúce, a to spôsobuje hroziaci kolaps v našom športe. Preto sa rozhodli spojiť a ísť spoločne v boji za rozvoj našej telovýchovy a postarať sa o odstránenie rezerv, ktoré neprinášajú do nášho športu tie peniaze, ktoré sú žiaduce.

Vítaná aktivita

Jedným z hlavných koordinátorov či riadiacim orgánom nášho športu zo strany štátu je ministerstvo školstva, cez ktorého rozpočtovú kapitolu sa prerozdeľuje väčšina peňazí do športu (v tomto roku okolo 800 mil. Sk). A práve ono už dlhší čas iniciovalo vytvorenie koordinačného poradného orgánu zo všetkých telovýchovných subjektov (je ich veľa a vykazujú viac členov ako má štát obyvateľov), ktorý by pomáhal pri rozhodovaní, ktoré náležitosti majú prioritu. Výzva ministerstva bola dlhší čas v úzadí a jednotlivé subjekty pôsobiace v telovýchove sa nevedeli dohodnúť. No s blížiacim sa termínom zániku Štátneho fondu telesnej kultúry, ktorý prerozdeľoval peniaze pre šport, sa veľmi rýchlo spojilo 7 subjektov - SOV, SZTK, futbalový a hokejový zväz, Konfederácia športových zväzov, Združenie technických a športových činností, Slovenský paralympijský výbor. „Vítam takúto iniciatívu. Je načase, aby štát mal jednotného partnera v tejto otázke, ktorý zodpovedne bude navrhovať a podieľať sa pri prerozdeľovaní štátnych peňazí na veci, ktoré sú v našom športe prioritné. Mal by to byť orgán, ktorý bude ako jediný vystupovať voči štátnej pokladnici s finančnými požiadavkami,“ zaželala si riaditeľka odboru športu Ministerstva školstva SR Mária Ďurišinová. Lenže podľa predsedu SOV, ktorý je v čele novovzniknutej rady F. Chmelára, rada síce chce rozhodovať komu a koľko, ale nezaväzuje jednotlivé subjekty pri negatívnom stanovisku rady pre ich projekt, aby nežiadali štát o dotácie inou formou. „Samozrejme, že jednotlivé subjekty budú naďalej požadovať aj ostatné doterajšie dotácie zo strany štátu,“ prízvukoval F. Chmelár a dodal, že nechcú pôsobiť iba ako niekto kto bude rozhodovať o štátnych peniazoch.

Zatiaľ nepresvedčili

Skvostných rečí čo všetko by chcela robiť vzniknutá Slovenská športová rada bolo prezentovaných neúrekom. Presadzovala sa i myšlienka zaviesť povinnosť pri privatizácii veľkých podnikov, ktorá by zaručovala dotáciu pre šport, zdravotníctvo či školstvo od nových majiteľov. Dokonca sa niektoré vízie navzájom aj vylučovali či protirečili si. Napriek tomu väčšina predstáv o činnosti je vítaná a žiaduca. Lenže kde je záruka, že ak ich ministerstvo akceptuje ako partnera, dodržia všetky prezentované idey? (Predseda rady o činnosti a predstavách spolupráce s MŠ SR bude iba rokovať). Ak si zoberieme zloženie a zastúpenie v novovzniknutej SŠR a trebárs doterajších členov ŠFTK, ide o takmer identické zloženie (pokiaľ ide aj o osoby i zastúpenie subjektov). Takmer všetci títo ľudia pôsobili v našom športe v riadiacich funkciách a podieľali sa na jeho chode, rozvoji a existencii nielen v poslednom desaťročí. Ide o predstaviteľov telovýchovných subjektov, ktoré fungujú zväčša len na základe štátnej dotácie, a to napriek tomu, že niektoré majú vytvorené aj vlastné marketingové firmy. Preto je namieste otázka, akou sú zárukou pre naplnenie všetkých deklarovaných a najmä nevyhnutných predstáv o spravodlivom a prehľadnom riadení v našom športe.

Stela Geregayová

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.