Hospodársky denník
USD49,542 Sk
EUR42,688 Sk
CHF28,087 Sk
CZK1,26 Sk
  Utorok  26.Júna 2001

Svet verzus aids

V Afrike zápasí s chorobou 25 mil. ľudí

New York (TASR) - Dve desaťročia po tom, ako sa svet dozvedel o prvom prípade ochorenia na aids, sa včera na pôde Organizácie Spojených národov začala konferencia o boji s touto zákernou chorobou, ktorá si každoročne vyžiada päť miliónov obetí a splodí armádu sirôt. Zdrvujúca štatistika nie je neznámou pre tritisíc predstaviteľov krajín sveta, aktivistov boja proti aids, vedcov, biznismenov, odborníkov v oblasti zdravotnej starostlivosti, ktorí budú tri dni v New Yorku rokovať v rámci mimoriadneho zasadania OSN o boji proti aids.

Len v Afrike s touto chorobou zápasí 25 miliónov ľudí. Smrteľná choroba sa rýchlo šíri aj v Ázii, karibskej oblasti a aj vo východnej Európe. Nik z účastníkov konferencie OSN nepochybuje, že na zastavenie choroby aids v krajinách tretieho sveta treba miliardy dolárov. Iba málo účastníkov konferencie sa však zhodne na tom, ako použiť limitované finančné zdroje, keď budú k dispozícii, či na základné zdravotnícke služby, na preventívnu kampaň alebo aj na liečbu. Delegáti zo 180 krajín sveta sa nezhodujú ani na tom, či záverečná deklarácia má spomenúť homosexuálov, prostitútky, väzňov a narkomanov, ktorí sú najčastejšie obeťami choroby aids. Moslimské krajiny tvrdia, že spomenutie týchto kategórií ľudí by sa mohlo považovať za urážku veriacich. Panelové diskusie organizované OSN za účasti aktivistov boja proti chorobe aids, významných donátorov a biznismenov, sú však ohrozené, pretože Egypt, Líbya, Pakistan a ďalšie krajiny nesúhlasia, aby v paneloch mala zastúpenie americká organizácia na ochranu práv homosexuálov.

Bezpečnostná rada OSN označila chorobu aids za nepriateľa mieru a bezpečnosti a generálny tajomník OSN Kofi Annan boj s chorobou považuje za svoju prioritu. Na mimoriadnom zasadaní OSN sa zúčastní celý rad predstaviteľov Afriky, chýbať však bude prezident Juhoafrickej republiky Thabo Mbeki, aj keď bude v tom čase vo Washingtone. T. Mbeki spôsobil celosvetový rozruch, keď spochybnil spojitosť medzi vírusom HIV a chorobou aids. Najväčšou úlohou OSN je získať dostatok finančných prostriedkov na boj s aids. Podľa generálneho tajomníka Kofi Annana ročne bude treba od sedem do desať miliárd dolárov. Konferencia v záverečnom komuniké chce určiť cieľ do roku 2005 - o štvrtinu znížiť infekciu vírusom HIV medzi mládežou v krajinách, ktoré sú najviac postihnuté, a do roku 2010 globálne.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.