Hospodársky denník
USD49,18 Sk
EUR42,423 Sk
CHF27,897 Sk
CZK1,253 Sk
  Streda  27.Júna 2001

Zmení to život podnikateľov

S väčšími právomocami prichádza väčšia zodpovednosť

Ak dnes niekto podá návrh na súd na zrušenie spoločnosti s tým, že pri jej založení bol porušený zákon a súd to na základe dôkazov potvrdí, znamená to, že všetko, čo sa dovtedy udialo, je absolútne neplatné: Akoby nikdy neexistovala a nemala nijaké záväzky. Že takýto princíp vnáša do podnikania prvok neistoty, je zbytočné ďalej rozvádzať. Novela Obchodného zákonníka, ktorá je na programe 50. schôdze Národnej rady SR, ponúka nové riešenie: zrušenie a likvidáciu, čo znamená, že aj keď sa pri vzniku spoločnosti porušil zákon, záväzky zostávajú záväzkami. Je to, pravda, len jeden príklad, pretože ide o zásadnú novelizáciu obchodného práva, ktorá významne zmení život podnikateľov. Vzhľadom na to, že počas novely vo výboroch NR SR poslanci nemali pripomienky k jej filozofii, možno predpokladať, že ju v závere tejto schôdze prijmú, a to s účinnosťou od 1. januára 2002. O základných zmenách, ktoré prinesie do života podnikateľov, nás informovala Mgr. Paula Pacherová, riaditeľka odboru obchodného a exekučného práva ministerstva spravodlivosti a jej spolupracovník JUDr. Miroslav Gavalec. Pri koordinácii prác na nej, ktoré trvali viac ako rok, sa nad prípravou zákona stretli s ľuďmi z praxe, sudcami okresných i krajských súdov aj Najvyššieho súdu, s teoretikmi z právnických fakúlt i s odborníkmi na nekalú súťaž. Spolupracovali pritom so zahraničnými poradcami z Rakúska, čo financoval program PHARE. Novela robí naše obchodné právo kompatibilným s právom EÚ. Zároveň aplikuje niektoré princípy, ktoré vyplynuli z nášho členstva v OECD.

Pokiaľ ide o smernice EÚ, ich základným motívom je

ochrana veriteľov,

pričom tento pojem sa chápe širšie, môže ním byť podnikateľ, ale aj akcionár, prípadne zamestnanec. Predovšetkým sa im zabezpečuje prístup k informáciám. S tým súvisí rozšírenie Obchodného registra o tzv. Zbierku listín, čo bude verejný zoznam tých najdôležitejších dokumentov o spoločnosti. A každá spoločnosť zapísaná v Obchodnom registri bude povinná predkladať ich v určitej lehote. Každý, kto požiada o kópiu takejto listiny, bude ju môcť získať za zákonom stanovený súdny poplatok. Budú to aj účtovné údaje, ktoré sú v súčasnosti ťažko dostupné. Tak sa postupne vytvorí akási „knižnica“ spoločností zapísaných v Obchodnom registri a záujemca tam nájde v podstate chronologicky usporiadaný život spoločnosti, jej vývoj. Verejný bude teda nielen výpis, ale aj konkrétne listiny o spoločnosti.

Zavádzajú sa ďalšie druhy zápisov v Obchodnom registri, napríklad forma akcií. Zavádza sa pojem „podnik zahraničnej osoby“, ktorá bude mať sídlo

v inom štáte,

a tu zriadi podnik – napríklad fabriku, v ktorej bude vyrábať. Doteraz sa zapisovala organizačná zložka zahraničnej osoby, ale ak zahraničná osoba zriadila v SR spoločnosť, tá sa zapisovala ako tuzemská.

Nové sú ustanovenia týkajúce sa likvidátora spoločnosti: Pre prípad, že samotná spoločnosť neustanoví likvidátora, stane sa ním zo zákona jej štatutárny orgán. Úplnými novinkami v našom práve sú veľmi podrobné ustanovenia predpisujúce, čo musí spoločnosť urobiť v prípade splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia. Autori novely postupovali podľa veľmi zložitej Smernice EÚ a výsledkom je súbor paragrafov hovoriaci o nutnosti pripraviť

plán splynutia,

zlúčenia alebo rozdelenia, čo musí tento plán obsahovať, kto má povinnosť to oznámiť atď. V tejto súvislosti sa menia aj niektoré ustanovenia o akciových spoločnostiach. Nie však len to. Kvôli novele bolo potrebné otvoriť aj ďalšie zákony a urobiť v nich zmeny. Napríklad Občiansky súdny poriadok či exekučný poriadok. Ten totiž dosiaľ pripúšťa exekúciu na obchodný podiel spoločníka. Pretože v prípade núteného predaja obchodného podielu spoločníka v rámci exekúcie by na to mohla doplatiť celá spoločnosť, našli autori novely iné riešenie. Exekúcia bude možná, veď nemožno strpieť, aby sa dlžník skrýval za obchodný podiel. Doručenie exekučného príkazu však bude znamenať, že sa ruší účasť exekvovaného spoločníka v spoločnosti. Zrušením účasti mu vzniká nárok na vyplatenie vyrovnávacieho podielu, avšak vzhľadom na exekúciu ho spoločnosť vyplatí oprávnenej osobe či exekútorovi, ktorý koná v jej prospech.

Dosť problematické sú v súčasnosti spoločnosti, ktoré majú len jedného spoločníka. V súlade so smernicou EÚ, ak sa stane, že sa

všetky akcie

ocitnú v rukách jedného akcionára, jeho anonymita sa stráca a bude sa tiež musieť zapísať do Obchodného registra. Ďalšou novinkou je zavedenie inštitútu tzv. akcionárskej žaloby. V prípade, že konateľ alebo štatutárny orgán spôsobí spoločnosti škodu, ťažko možno očakávať, že ju bude sám vymáhať. V tomto prípade spoločník alebo akcionár – bez ohľadu na to, či vlastní jednu akciu alebo veľký balík – je oprávnený konať v mene spoločnosti proti konkrétnemu konateľovi na súde, pokiaľ tento škodu neuhradí dobrovoľne. Tým sa zvyšujú právomoci akcionára. Ale aj štatutárne orgány, najmä konatelia získali väčšie právomoci a zodpovednosti. Je v súlade s princípmi OECD zabezpečiť im zákonom také podmienky na činnosť, aby ich na jednej strane niekto nenútil k rozhodnutiam, s ktorými sami nesúhlasia, avšak na druhej strane, aby niesli skutočnú zodpovednosť za svoje rozhodnutia aj s následkami. Typickým príkladom ochrany tretích osôb podľa smernice EÚ je zmena formy zamestnaneckých akcií na riadne. Zamestnanec, ktorý odíde zo spoločnosti, nebude musieť akcie vrátiť. V súčasnosti totiž z ich vlastníctva vlastne nemá nič a sú len podoprením zamestnaneckého pomeru.

Novela Obchodného zákonníka výrazne

zmení život

podnikateľov. Ak sa predpokladá účinnosť zákona od 1. januára 2002, znamená to, že tu bude asi pol roka na prípravu, na konzultácie s odborníkmi. Okrem toho je pripravený celý rad prechodných ustanovení, aby sa vzťahy vyrovnali a uviedli do súladu s novým zákonom, prípadne aby sa splnili ním predpisované nové povinnosti. Návrh lehôt je pritom veľkorysý - poldruha roka i dva, takže priestor na potrebné zmeny by mal byť dostatočný.

Zuzana Krútka

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.