Hospodársky denník
USD49,18 Sk
EUR42,423 Sk
CHF27,897 Sk
CZK1,253 Sk
  Streda  27.Júna 2001

Ako sa rodil záujem OTP o IRB

Ani po pondelku ešte stále nie je známy vlastník Investičnej a rozvojovej banky (IRB). Pracovná skupina pre privatizáciu tejto finančnej inštitúcie sa zatiaľ nerozhodla pre ponuku maďarskej banky OTP Bank. Najbližšie spoločné rokovanie so zástupcami OTP bude budúci štvrtok 28. júna po tom, ako sa minulý týždeň členovia komisie vyjadrili, že nemôžu na základe ponuky OTP dospieť k rozhodnutiu. Podľa nepotvrdených informácií maďarskej agentúry MTI OTP Bank ponúkla za 69,56 % akcií IRB 9 až 12 mld. HUF (1,5 - 2 mld. SKK).

Najväčšia maďarská komerčná banka OTP už v septembri minulého roka avizovala expanziu do zahraničia. Za najpravdepodobnejšie krajiny svojej expanzie pred viac ako 9 mesiacmi považovala Slovensko a Chorvátsko. Vtedajším cieľom tejto finančnej inštitúcie bolo založiť v jednej z týchto dvoch krajín novú banku s obmedzeným počtom pobočiek a s veľmi vysokou úrovňou elektronických bankových služieb. Podľa vtedajších predstaviteľov banky tou krajinou mala byť SR.

Vo februári tohto roka riaditeľ najväčšej banky vo svojej krajine potvrdil informácie, že OTP má predbežný záujem o nemenovanú slovenskú banku regionálneho významu, ktorá je zisková. Podľa pozorovateľov mohla OTP získať majoritu vo vyhliadnutej banke investíciou vo výške 3 až 7 mld. HUF, čo bolo oveľa menej ako suma, za ktorú OTP chcela získať stratovú maďarskú Postbanku od štátu. Oficiálny záujem o IRB prejavil maďarský investor o mesiac neskôr, 12. marca. O deň nato sa začalo rokovanie s ministerstvom financií o predaji tejto, podľa bilančnej sumy piatej najväčšej banky v SR. V tom čase sa OTP dohodla s ministerstvom financií na hĺbkovom audite v IRB. Ten sa skončil v polovici mája a podľa predstaviteľov banky sa OTP rozhodla predložiť svoju ponuku na kúpu takmer 70-percentnej majority v IRB. Konečné ponuky na predaj IRB mali do 4. júna predložiť všetci potenciálni záujemcovia o kúpu banky. V uvedenom termíne splnila podmienky len OTP a získala exkluzivitu pri rokovaniach. Prípadný ďalší záujemcovia môžu do privatizácie oficiálne vstúpiť, až keď výberová komisia odmietne ponuku maďarskej finančnej inštitúcie.

OTP Bank je najväčšou komerčnou banku v Maďarsku, ktorá poskytuje služby najmä obyvateľstvu. V roku 2000 dosiahla čistý zisk 38,405 HUF. Banka vznikla v roku 1949 ako štátom vlastnená sporiteľňa, ktorá sa pretransformovala na univerzálnu komerčnú finančnú inštitúciu. V roku 1990 sa zmenila na akciovú spoločnosť s akciovým kapitálom 23 mld. HUF a všetky nebankové aktivity previedla na svoje dcérske spoločnosti. V roku 1992 sa v Maďarsku začalo s privatizáciou bankového sektora. Tá sa, samozrejme, dotkla aj najväčšej banky v krajine. Významným vlastníkom aj naďalej zostal štát, ktorý vlastní 25 % akcií. Zvyšné účastiny tejto lukratívnej inštitúcie štát predal manažmentu banky, zamestnancom a umiestnil na akciových trhoch. Okrem budapeštianskej burzy cenných papierov boli akcie kótovane okrem iného aj na luxemburskej burze cenných papierov.

Marcel Laznia

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.