Hospodársky denník
USD49,18 Sk
EUR42,423 Sk
CHF27,897 Sk
CZK1,253 Sk
  Streda  27.Júna 2001

Pod vplyvom politických treníc

Ceny ropy na svetových komoditných trhoch sa v úvode nového týždňa opäť ocitli pod tlakom politických udalostí, ako aj posledných vyhlásení predstaviteľov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Na newyorskej komoditnej burze NYMEX poskočila cena jedného barelu ropy s dodávkou v auguste v pondelok o 42 centov na 27,25 USD. Piatkové vyhlásenie USA, že americké vojenské sily v Perzskom zálive boli minulý týždeň nasadené do stavu najvyššieho nasadenia, a to z dôvodu vážneho podozrenia, že arabský atentátnik Osama bin Ladín chystá útoky na americkú vojenskú základňu v tejto oblasti, rezonovalo v ušiach obchodníkov na NYMEX-e aj v pondelok.

Bombové útoky

Obavy, že Ladín môže zopakovať svoje teroristické akcie z roku 1998, keď v dôsledku jeho bombových útokov na americké ambasády v Keni a Tanzánii zahynulo 224 ľudí a tisícky bolo zranených, podporilo aj pondelkové vyhlásenie izraelského ministra obrany B. Ben-Eliezera, že tento nebezpečný muž už v židovskom štáte rozhadzuje svoje siete. Deväť mesiacov trvajúce krviprelievanie v oblasti Palestíny a Izraela spolu s pozastavením irackých dodávok ropy (od 4. júna) v dôsledku treníc medzi Irakom a OSN tak už niekoľko týždňov držia taktovku nad vývojom ceny ropnej suroviny na svetových trhoch. Hoci členovia kartelu OPEC prednedávnom povedali, že ak Irak neobnoví svoje dodávky ropy pre západné krajiny, tak zvýšia ťažobné kvóty. Vo svojich posledných vystúpeniach však túto možnosť predstavitelia OPEC čoraz častejšie popierajú s odôvodnením, že trh v súčasnosti žiadnym nedostatkom ropy netrpí. V tesnom závese za ropou sa posilnila aj cena júlových dodávok benzínu. Jeden galón takto datovaného benzínu si pripočítal 1,52 USc, resp. 2 % na 79,02 centa. Júlový vykurovací olej poskočil vyššie o 0,50 USc na 73,89 USc za galón.

Razantné pohyby

Správa, že kanadská spoločnosť Barrick Gold Corp. plánuje kúpiť svoju konkurenčnú spoločnosť Homestake Mining Co., čím by mala vzniknúť druhá najväčšia spoločnosť na ťažbu zlata na svete, v pondelok razantne zamávala cenou zlata. Podľa analytikov má táto správa priaznivý vplyv na trh predovšetkým z dlhodobého hľadiska. Konsolidácia v tomto priemyselnom odbore bola podľa názoru niektorých potrebná a fúzia spomínaných dvoch spoločností by mala priniesť mnoho priaznivých synergických efektov, predovšetkým zníženie nákladov, a tým aj ceny zlatého kovu. Trh však túto správu neprijal až tak optimisticky, ba v okamžitej reakcii na túto správu však trh zareagoval poklesom ceny tohto drahého kovu o viac ako 1 USD. Niektorí obchodníci sa totiž obávajú, že v súčasnej situácii, keď je na trhu prebytok zlata, uvoľneného napríklad aj zo zlatých rezerv centrálnych bánk, je konsolidácia v tomto odvetví priam nežiaduca. V závere seansy sa cena augustového zlata nakoniec predsa len stabilizovala a finišovala na 274,70 USD za troyskú uncu, denný zisk pritom predstavoval 1,40 USD.

Nedostatok priaznivých fundamentálnych správ mal za následok koncentráciu dominantného vplyvu na pondelkové obchodovanie s meďou na COMEX-e v rukách technických faktorov. Blížiace sa vypršanie júlových futuritných kontraktov prinútilo obchodníkov s futuritami, ktorí nemali záujem o fyzické nákupy tejto komodity, predať júlové kontrakty a nakúpiť septembrové futurity. Benchmarková júlová meď tak stratila 0,05 USc a uzatvárala na 71,40 USc za libru.

(I. Sedliaková/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.