Hospodársky denník
USD48,917 Sk
EUR42,281 Sk
CHF27,754 Sk
CZK1,248 Sk
  Štvrtok  28.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Dane tentoraz trochu inak

Komentuje Eleonóra Bujačková

V poslednom období v súvislosti s pripravovanou zmenou daňového systému sa čoraz častejšie objavujú stanoviská analytikov. V slovenskej ekonomike podľa ich názoru existuje v strednodobom horizonte dostatočný priestor na zníženie daňového a odvodového zaťaženia. Práve neúmerné dane a odvody boli totiž, podľa nich, príčinou vysokej nezamestnanosti a stagnácie hospodárstva. Úroveň daní a odvodov je pre zahraničných investorov často jediným porovnateľným údajom medzi stredo- a východoeurópskymi krajinami a v konečnom dôsledku zo zníženia zaťaženia profitujú aj domáce firmy. Príkladom môže byť Írsko, ktoré znížením daní naštartovalo oživenie svojej ekonomiky prilákaním investorov najmä z Južnej Ameriky. Na druhej strane treba si však uvedomiť, že tvrdenia, na základe ktorých zníženie daňového zaťaženia bude mať za následok aj okamžitý nárast daňových príjmov do rozpočtu krajiny pod vplyvom expanzie podnikov, sú zavádzajúce. Podniky nikdy nebudú nadšené, že platia dane. To je skutočnosť, ktorá sa nemení. Vo všeobecnosti teda platí, že by sa malo ísť cestou znižovania priamych daní a zvyšovania daní zo spotreby, ktoré sú jednoznačnejšie a vytvárajú menší priestor na manipuláciu.

Zníženie daňového zaťaženia na jednej strane a na druhej strane snaha vlády dodržať záväzok voči Medzinárodnému menovému fondu vo forme dodržania deficitu verejných financií pod hranicou 3,9 % hrubého domáceho produktu by mohlo povzbudiť vládu k úsporným opatreniam a ku škrtom vo výdavkoch. Vládna administratíva SR, ale aj ostatných tranzitívnych krajín, má podľa názoru nielen odborníkov, ale aj širokej verejnosti stále rezervy v zoštíhľovaní a „bez prinútenia sa, žiaľ, šetriť nenaučí“. Zníženie zaťaženia len prostredníctvom jednej dane, prípadne zmeny jedného paragrafu, odborníci nepovažujú za „šťastné“. Racionálnejší a efektívnejší je názor, že je potrebné uskutočniť komplexnú reformu daňovej sústavy vrátane sústavy povinných poistných odvodov. V tejto súvislosti hodno pripomenúť, že reforma v poistných sadzbách sociálneho a zdravotného zabezpečenia spojená s celkovou reformou financovania poistného systému je dôležitejšia ako samotné zníženie dane z príjmov právnických osôb. Takýto krok by navyše pomohol riešiť nezamestnanosť cez zníženie odvodového zaťaženia zamestnávateľov, samozrejme, kompenzovaný na druhej strane zvýšením zodpovednosti jednotlivca predovšetkým v zdravotnom poistení.

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno a teplo, pri zväčšenej oblačnosti ojedinele búrky. Na západe neskôr oblačno a v tejto časti územia sa k večeru miestami vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 27 až 31 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 18 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, večer sa na krajnom západe zmení na severozápadný a zosilnie.V piatok bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť a početné prehánky alebo búrky. Nočná teplota 18 až 13 stupňov. Denná teplota 24 až 28, na severozápade okolo 22 stupňov. V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky. Ojedinele aj búrky. Nočná teplota 15 až 10 stupňov. Denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.56 a zapadne o 20.54 hod.

Amsterdamoblačno23
Atényjasno33
Belehradslnečno28
Berlínprehánky23
Bratislavapolooblačno30
Bruseloblačno22
Budapešťslnečno30
Bukurešťslnečno29
Frankfurtbúrky26
Helsinkipolooblačno21
Istanbulpolooblačno29
Kodaňoblačno21
Kyjevslnečno27
Lisabonpolojasno27
Londýnprehánky24
Madridjasno34
Moskvaoblačno21
Osloprehánky20
Parížpolooblačno27
Prahaprehánky24
Rímpolooblačno31
Sofiaslnečno29
Štokholmprehánky19
Varšavapolooblačno27
Viedeňoblačno29
Záhrebjasno31
Ženevabúrky25

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.