Hospodársky denník
USD48,917 Sk
EUR42,281 Sk
CHF27,754 Sk
CZK1,248 Sk
  Štvrtok  28.Júna 2001

Kto najviac používa pirátsky softvér

V desiatich krajinách strednej a východnej Európy, medzi ktorými je aj Slovensko, firmy využívajú neoprávnene 43 % softvérových programov. Vyplýva to z najnovšej správy softvérového priemyslu. Slovensko je z hľadiska rozsahu softvérového pirátstva na predposlednom mieste v regióne. Podľa správy je 45 % programov v počítačoch firiem nelegálne. Česko je v tomto ukazovateli o 2 % lepšie. Najhoršia situácia je na Ukrajine, kde až 89 % využívaných programov pochádza z nelegálnych zdrojov. Rusko je v porovnaní s Ukrajinou lepšie len o percento. Okrem Slovenska a Česka sa vo všetkých ostatných reformných krajinách strednej a východnej Európy (KSVE) vo firmách požíva väčšina programov nelegálne. Platí to aj pre Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Chorvátsko, Rumunsko a Bulharsko. V západnej Európe využíva nelegálne programy 34 % a v USA 20 % firiem.

Štúdia uvádza, že desať krajín strednej a východnej Európy softvérovým pirátstvom do roku 2004 môže stratiť na daniach a priamo i nepriamo na zamestnanosti ekvivalent 32 miliárd USD. V Poľsku sa napríklad ilegálne kopírované programy predávajú za desatinu svojej maloobchodnej ceny. Je to aj tým, že pirátske firmy neplatia nijaké dane a ich zamestnanci dostávajú veľmi nízke mzdy. Rusko a Ukrajina majú asi 20 pirátskych závodov. Štúdia Microsoftu dopĺňa, že legálni výrobcovia nepredajú 1,8 milióna programových súborov. Je to kapacita závodu s výrobou 5000 jednotiek denne.

Do roku 2004 by však nečestné praktiky mali klesnúť na západoeurópsku úroveň. Legálny predaj softvérových produktov vzrastie z 1,4 miliardy dolárov v minulom roku na 2,3 miliardy v roku 2004.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.