Hospodársky denník
USD48,917 Sk
EUR42,281 Sk
CHF27,754 Sk
CZK1,248 Sk
  Štvrtok  28.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Filmový polčas

Deviaty ročník Art Filmu sa ocitol v polovici. Ešte je pred nami množstvo filmov, ktoré si treba pozrieť, zopár sprievodných akcií, ktoré lákajú nielen filmových fanúšikov. Z nich rozhodne tá najlákavejšia bude návšteva jedného z najznámejších európskych hercov – Jeana Paula Belmonda. Po prvý raz sa na festivale predstavila aj egyptská kinematografia. Pre Stredoeurópana má stále nádych exotickosti, ale po uvedení viacerých dokumentárnych a hraných snímok kameramana Ramsesa Marzouka, člena medzinárodnej poroty na Art Filme, môžeme konštatovať, že problémy, myslenie, cítenie i túžby ľudí sú na celom svete podobné.

V súťažnej sekcii Art Fiction sa postupne predstavujú hrané celovečerné snímky – po austrálskom Bohyňa roku 1967 a dánskom IB Schonberg to boli iránski Cudzinci (o hľadaní rodinných koreňov), španielska komédia Anita riskuje (síce vhodnejšia na televízne obrazovky, ale s vynikajúcim výkonom Rosy Marie Sardáovej v úlohe starnúcej ženy, ktorá sa napriek nepriazni osudu nevzdáva) a najmä čínska snímka Rieka Suzhou, fascinujúci ľúbostný príbeh odohrávajúci sa v polosvete čudných existencií.

Mnohé snímky, tak v sekcii Na ceste (súťaž študentských filmov), ako aj v Artefaktoch, nie sú určené len odbornej verejnosti a milovníkom artfilmov, ale dokážu zaujať aj bežné publikum. O tom svedčia aj plné sály počas projekcií. Lenže... Po deviatich rokoch existencie by si Art Film – ojedinelý festival v stredoeurópskom kontexte – zaslúžil zvýšenú pozornosť zo strany vládnych inštitúcií, pretože často sa projekcie odohrávajú v takmer nedôstojnom prostredí, s chabou a zostarnutou kinotechnikou, v nevhodných projekčných priestoroch. Ak MFF Karlove Vary tohto roku zlepšuje svoje technické zázemie, pribudla ďalšia projekčná sála s kapacitou 500 divákov, organizátori Art Filmu môžu o tom len snívať...

Tohto roku sa síce projekcie konajú aj v bratislavskom kine Tatra (dnes si napríklad môžu diváci pozrieť britskú snímku Guya Ritchieho Podfu(c)k), ale to rozhodne nestačí.

Alena Gašparovičová,

redaktorka Tvkomplet,

Trenčianske Teplice

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno a teplo, pri zväčšenej oblačnosti ojedinele búrky. Na západe neskôr oblačno a v tejto časti územia sa k večeru miestami vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 27 až 31 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 18 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, večer sa na krajnom západe zmení na severozápadný a zosilnie.V piatok bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť a početné prehánky alebo búrky. Nočná teplota 18 až 13 stupňov. Denná teplota 24 až 28, na severozápade okolo 22 stupňov. V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky. Ojedinele aj búrky. Nočná teplota 15 až 10 stupňov. Denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.56 a zapadne o 20.54 hod.

Amsterdamoblačno23
Atényjasno33
Belehradslnečno28
Berlínprehánky23
Bratislavapolooblačno30
Bruseloblačno22
Budapešťslnečno30
Bukurešťslnečno29
Frankfurtbúrky26
Helsinkipolooblačno21
Istanbulpolooblačno29
Kodaňoblačno21
Kyjevslnečno27
Lisabonpolojasno27
Londýnprehánky24
Madridjasno34
Moskvaoblačno21
Osloprehánky20
Parížpolooblačno27
Prahaprehánky24
Rímpolooblačno31
Sofiaslnečno29
Štokholmprehánky19
Varšavapolooblačno27
Viedeňoblačno29
Záhrebjasno31
Ženevabúrky25

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.