Hospodársky denník
USD48,917 Sk
EUR42,281 Sk
CHF27,754 Sk
CZK1,248 Sk
  Štvrtok  28.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ekonomika v rukách 10 mužov?

Sú v situácii, ktorú im azda nik nezávidí. Desať členov amerického Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) sa v utorok a stredu stretlo na svojom pravidelnom zasadaní, ťažiskom ktorého bola snaha o odvrátenie hroziacej recesie, od ktorej sú Spojené štáty americké vzdialené len o nepatrný krôčik. Klesajúci trend výkonnosti americkej ekonomiky sa prihlásil o slovo v polovici minulého roka a dnes je produkcia priemyselných podnikov v najväčšej ekonomiky sveta na tom tak biedne, že niektorí skeptici vyhlasujú, že USA už do recesie vstúpili. Opierajú sa pritom najmä o makroekonomické čísla, hovoriace o rapídnom poklese výkonnosti v spracovateľskom priemysle. Produktivita priemyselných podnikov totiž zaznamenáva v posledných ôsmich mesiacoch nepretržitý pokles, pričom výrobná kapacita podnikov je na najnižšej úrovni od roku 1983. Vysoké ceny ropy v uplynulých mesiacoch vážne nahlodali zisky mnohých spoločností, a tie namiesto pôvodne avizovaných ziskov začínajú zverejňovať varovné správy o záporných predbežných hospodárskych výsledkoch, a čo je ešte horšie, začínajú vo veľkom prepúšťať a razantne skracovať svoje investičné výdavky. Mnohí analytici sa obávajú, že nárast počtu nezamestnaných vážne ohrozí celkové spotrebiteľské výdavky, ktoré sú najväčším ťahúňom americkej ekonomiky. Táto skupina odborníkov je preto presvedčená, že FOMC, ktorý nesie najväčšiu zodpovednosť za smerovanie monetárnej politiky Federálneho rezervného systému (FED), čo mu dáva do rúk nástroj na ovplyvnenie ekonomiky USA a nepriamo aj ostatných svetových krajín, musí nevyhnutne schváliť zníženie kľúčových úrokových sadzieb o 0,50 %. Na druhej strane je tu však početná skupina analytikov, ktorá sa prikláňa k miernejšej verzii, keď tvrdí, že zníženie jednodňových pôžičkových sadzieb zo súčasnej úrovne 4,00 % na 3,75 % úplne postačí. Veď od januára tohto roka boli kľúčové úrokové sadzby znížené už päťkrát, a to vždy o 0,50 %. Na účinnosť týchto krokov však treba určitý čas počkať, a preto by nebolo vhodné, keby FOMC teraz podľahol silnému tlaku verejnosti a sadzby by znížil o 0,50 %. krok by podľa nich mohol mať naopak neblahý vplyv na ďalší vývoj ekonomiky. Spotrebné výdavky obyvateľstva sú totiž v ostrom kontraste so stagnáciou priemyselnej výroby a rastom počtu nezamestnaných. Američania neprestali kupovať nové domy a ani dopyt po automobiloch nezaznamenal prepad, taký typický pre obdobie recesie. Navyše zmeny v daňovej politike, ktoré zaviedol Bushov kabinet, otvárajú otázku, či zvýšený prílev peňazí do peňaženiek daňovníkov v dôsledku nižších daní nebude pre hospodárstvo USA až príliš tvrdým orieškom. Ak totiž americká ekonomika tento „fiskálny kopanec“ dostatočne nestrávi, hrozí, že začne rásť inflácia.

Ekonomický cyklus má svoje štyri fázy, ktoré na seba navzájom nadväzujú, expanzia, vrchol, recesia, dno. USA zažili v posledných rokoch najdlhšie obdobie nepretržitého rastu, ktorý kulminoval v prvom štvrťroku minulého roka. Bolo jasné, že raz musí prísť obdobie ochladenia. Je však snahou politikov a ekonomických odborníkov skrátiť obdobie poklesu v čo možno najväčšej miere a opäť nastoliť cestu pre hospodársky rast a rozvoj. FED-u, ktorého monetárna politika je zameraná na krátkodobý horizont, teda zostáva do konca roka len pár mesiacov, ak sa mu dovtedy nepodarí naštartovať upadajúce hospodárstvo, tak bude pravdepodobne konfrontovaný s tvrdou realitou – recesiou. Ak sa to desiatim mužom z FOMC nepodarí, nebudú trpieť len USA, ale celý svet. Niet žiadnych pochýb, že ak sa zrúti hospodárstvo USA, pocítime to veľmi tvrdo aj my, Európania.

Ivana Sedliaková

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno a teplo, pri zväčšenej oblačnosti ojedinele búrky. Na západe neskôr oblačno a v tejto časti územia sa k večeru miestami vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 27 až 31 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 18 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, večer sa na krajnom západe zmení na severozápadný a zosilnie.V piatok bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť a početné prehánky alebo búrky. Nočná teplota 18 až 13 stupňov. Denná teplota 24 až 28, na severozápade okolo 22 stupňov. V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky. Ojedinele aj búrky. Nočná teplota 15 až 10 stupňov. Denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.56 a zapadne o 20.54 hod.

Amsterdamoblačno23
Atényjasno33
Belehradslnečno28
Berlínprehánky23
Bratislavapolooblačno30
Bruseloblačno22
Budapešťslnečno30
Bukurešťslnečno29
Frankfurtbúrky26
Helsinkipolooblačno21
Istanbulpolooblačno29
Kodaňoblačno21
Kyjevslnečno27
Lisabonpolojasno27
Londýnprehánky24
Madridjasno34
Moskvaoblačno21
Osloprehánky20
Parížpolooblačno27
Prahaprehánky24
Rímpolooblačno31
Sofiaslnečno29
Štokholmprehánky19
Varšavapolooblačno27
Viedeňoblačno29
Záhrebjasno31
Ženevabúrky25

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.