Hospodársky denník
USD48,917 Sk
EUR42,281 Sk
CHF27,754 Sk
CZK1,248 Sk
  Štvrtok  28.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Niektorí ľudia si myslia, že iba drahé je dobré

Slovenská kvalita sa už začína presadzovať aj bez TV-reklamy

„Slovenské produkty sú mimoriadne kvalitné, len o tom musíme presvedčiť našich ľudí.“ Ďalší výrok. „Slovenský národ si musí uvedomiť, že má pomôcť sám sebe.“ Nemálo podobných výrokov odznelo predvčerom pri 25. odovzdávaní certifikátov kvality Slovak Gold výrobkom nadštandardnej kvality vyrobeným v SR. Ich autormi boli napospol šéfovia firiem, veľkých i malých, s jednou spoločnou črtou – úsilím presadiť sa kvalitou. „Je to jediný spôsob, ako uspieť na domácom i zahraničnom trhu – kvalita, kvalita, kvalita,“ prízvukoval mi František Golian, riaditeľ Raol plus, spol. s r. o., Bratislava, ktorý prevzal ocenenie za rastlinný olej Unitol Špeciál Plus. Lisuje sa za studena, rafinuje bez použitia chemikálií, obsahuje vitamín E a žiadny cholesterol, je vhodný pre studenú kuchyňu i na tepelnú úpravu pokrmov. Ako sa však dokáže malá firma, čo aj s výbornými výrobkami, presadiť v oblasti, kde je tvrdá konkurencia tradičných domácich, no aj zahraničných značiek? „Chce to dobrú akvizičnú činnosť,“ hovorí F. Golian, ale tiež „mať serióznych partnerov“. Raol plus dodáva oleje do jediného hypermarketu (ide skôr o spôsob reklamy, pretože finančný efekt je zanedbateľný), no stali sa dodávateľom reštaurácií, školských jedální, pekární a našli zatiaľ sporadických odberateľov v Juhoslávii, na Ukrajine a v Poľsku.

„Trvám na tom, že slovenské výrobky sú veľmi kvalitné.“ To už sú slová z naozaj povolaných úst, pretože ich autor Ivan Cvengroš je riaditeľom Technického skúšobného ústavu (TSU), š. p. v Piešťanoch, v ktorom 12 akreditovaných laboratórií (dve majú dokonca medzinárodnú akreditáciu) poskytuje rôzne skúšobné a certifikačné služby, môže teda porovnávať. Ústav získal ocenenie Slovak Gold v oblasti služieb, čo je vlastne rarita, veď od skúšobne sa a priori vyžaduje vysoký štandard práce. TSU sa však usiluje poskytnúť klientom aj ďalšie služby. Napríklad pre exportérov do Ruskej federácie skúšanie, spracovanie protokolov podľa tamojších predpisov aj so sprostredkovaním vystavenia certifikátu. V ťahu na kvalitu pomáhajú aj ďalším, podľa I. Cvengroša za tri roky pripravili pre viac ako 20 podnikov, najmä strojárskych, systém kvality, pričom pri jeho overovaní všetky uspeli.

Nie je ľahké vyrovnať sa hlavne so zahraničnou konkurenciou v oblasti kozmetiky. Aj keď má značka vlasovej kozmetiky DeMiclén na našom, ba aj na českom trhu tradičné postavenie, podľa Erika Valoviča, generálneho riaditeľa rovnomennej akciovej spoločnosti z Levíc, je pre nich istým hendikepom to, že nedokážu vytvoriť z obratu také finančné prostriedky, aby mohli reklamou konkurovať veľkým zahraničným či medzinárodným spoločnostiam. Okrem dôrazu na kvalitu však stavajú na takej reklame, ktorá prináša výsledky možno o niečo pomalšie, zato však trvalejšie. Navyše, sama dokáže zarobiť peniaze. Ide o projekt kaderníckych salónov Jean-Paul de Miclén, kde zákazníci, no najmä zákazníčky, dostanú odbornú radu kaderníka, ktorý na ošetrenie vlasov použije produkty firmy. „Rátame, že osobným kontaktom dosiahneme podobný efekt ako iní masívnou televíznou reklamou,“ hovorí E. Valovič, ktorý poukazuje aj na svojím spôsobom bumerangový efekt prístupnej ceny výrobkov DeMiclén: „Niektorí ľudia si myslia, že ak to nie je drahé, asi to nebude dobré. Potrebujeme ich presvedčiť...“

Zuzana Krútka

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno a teplo, pri zväčšenej oblačnosti ojedinele búrky. Na západe neskôr oblačno a v tejto časti územia sa k večeru miestami vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 27 až 31 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 18 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, večer sa na krajnom západe zmení na severozápadný a zosilnie.V piatok bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť a početné prehánky alebo búrky. Nočná teplota 18 až 13 stupňov. Denná teplota 24 až 28, na severozápade okolo 22 stupňov. V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky. Ojedinele aj búrky. Nočná teplota 15 až 10 stupňov. Denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.56 a zapadne o 20.54 hod.

Amsterdamoblačno23
Atényjasno33
Belehradslnečno28
Berlínprehánky23
Bratislavapolooblačno30
Bruseloblačno22
Budapešťslnečno30
Bukurešťslnečno29
Frankfurtbúrky26
Helsinkipolooblačno21
Istanbulpolooblačno29
Kodaňoblačno21
Kyjevslnečno27
Lisabonpolojasno27
Londýnprehánky24
Madridjasno34
Moskvaoblačno21
Osloprehánky20
Parížpolooblačno27
Prahaprehánky24
Rímpolooblačno31
Sofiaslnečno29
Štokholmprehánky19
Varšavapolooblačno27
Viedeňoblačno29
Záhrebjasno31
Ženevabúrky25

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.