Hospodársky denník
USD48,917 Sk
EUR42,281 Sk
CHF27,754 Sk
CZK1,248 Sk
  Štvrtok  28.Júna 2001

Začarované kruhy choroby aids

Napriek globálnym iniciatívam sa východisko stále nečrtá

„Je tam mnoho dokumentov, ale stále nemáme žiadne prezervatívy,“ uviedla ironicky na margo bežiacej konferencie OSN o aids Pearl Nswahiiová, zakladateľka nigérijskej organizácie Stop aids. Obrazne tak vyjadrila skepsu, ktorá vládne okolo najnovšej iniciatívy v globálnom boji proti nebezpečnej chorobe. Na jednej strane je pozoruhodné, že OSN označuje aids za svetového nepriateľa mieru a bezpečnosti. Takéto „uznanie“ sa v dejinách neušlo žiadnej chorobe, dokonca ani takým ničivým, ako bol mor, španielska chrípka či aj v hollywoodskom filme „vyskúšanᓠebola. Viaceré indície však naznačujú, že obavy ešte dlho zostanú v deklaratívnej rovine, zatiaľ čo výraznejší pokrok v boji proti aids bude ešte dlho absentovať.

Podľa odhadov je v súčasnosti vo svete HIV pozitívnych asi 36 miliónov ľudí. Primát hrá Afrika s 25 miliónmi infikovaných. V subsaharskej Afrike zomiera na aids každý štvrtý dospelý obyvateľ! Americká Národná bezpečnostná rada tvrdí, že sa HDP kontinentu v dôsledku choroby znížil o jeden percentuálny bod. Aids je však v prudkom nástupe aj v Indii, Číne a Rusku. Správa Medzinárodnej krízovej skupiny uvádza mimoriadne znepokojujúce čísla, podľa ktorých by sa počas nasledujúcich piatich rokov mohla v Rusku vírusom HIV infikovať až pätina populácie. Rovnaký zdroj uvádza, že v Indii už dnes žije približne 120 miliónov aids sirôt. Čísla sú teda neúprosné a naozaj môžeme byť šťastní, že Slovensko sa stále drží mimo globálnych trendov.

Taktika, ktorú v takejto situácii volí OSN, je pomerne jednoduchá. Darcovské krajiny finančne prispejú do osobitného fondu, a potom sa pomocou týchto peňazí potlačí šírenie choroby. Podľa generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana bude treba nazbierať 7 až 10 miliárd USD ročne.

Plán má však dve hlavné trhliny. Ako podotýka Guardian, je málo pravdepodobné, že sa podarí nazbierať viac ako miliardu USD (zatiaľ krajiny prijali na seba záväzky v hodnote asi 600 mil. USD) a navyše niet záruk, že sa do fondu dostanú nejaké finančné prostriedky aj o rok. Okrem toho niektoré z príspevkov sú výsledkom špekulácií. Podľa Guardianu napríklad Veľká Británia sa síce zaviazala dať do fondu 75 miliónov libier, avšak presunie ich z vlastného fondu zahraničnej pomoci. Čiže rozvojové krajiny dostanú od Británie časť peňazí v rámci boja proti aids, no o to menej dostanú v rámci zahraničnej pomoci. Práve preto britské noviny označujú stratégiu OSN za zahmlievanie. „Pred tridsiatimi rokmi bohaté členské krajiny OSN - to sú tie isté krajiny, ktoré sa dnes stretávajú na konferencii o aids - dali sľub. Zaviazali sa, že 0,7 percenta svojho bohatstva venujú najchudobnejším štátom. Keby ho splnili, zrejme by kríza aids nebola až taká hlboká,“ tvrdí Guardian a vysvetľuje, že krajiny G7 dávajú v súčasnosti rozvojovému svetu v priemere 0,19 percenta vlastného bohatstva.

Ak by sa však aj nejakým zázrakom plánované prostriedky zozbierali, je tu ďalší zásadný problém - ako s nimi nakladať. „Mám obavy, že väčšia časť prostriedkov zo zdravotného fondu pôjde na lieky. A to znamená peniaze pre farmaceutické spoločnosti a nie pre budovanie infraštruktúry,“ tvrdí Vijay Rajkumar, nepálsky odborník na aids. Rozvojové krajiny totiž argumentujú, že bez vybudovanej zdravotníckej infraštruktúry nie je možné dopraviť lieky tým, čo ich najviac potrebujú. A takýchto rozporov je omnoho viac. V najťažšie postihnutej Afrike je ťažké robiť osvetu vzhľadom na veľkú negramotnosť. Niekedy je neúnosné distribuovať prezervatívy, keďže cirkev zakazuje ich používanie. No, a potom je tu začarovaný africký kruh choroby: „V dôsledku častých úmrtí na aids ľudí v aktívnom pracovnom veku sa vidiek stáva čoraz chudobnejším. Výsledkom je zvýšená prostitúcia a migrácia obyvateľstva za prácou, čo zasa nahráva ďalšiemu šíreniu choroby. Čiže choroba aids bude zrejme neoddeliteľne spätá s osudom tejto planéty ešte dosť dlho.

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.