Hospodársky denník
USD49,267 Sk
EUR42,244 Sk
CHF27,805 Sk
CZK1,251 Sk
  Piatok  29.Júna 2001

Spoločník s. r. o. a invalidita

Som poberateľom úplného invalidného dôchodku. Ak by som bol spoločníkom s. r. o., resp. spoločníkom s. r. o. a zároveň konateľom alebo ak by som bol spoločníkom s. r. o. a zároveň zamestnancom, malo by to vplyv aj na poberanie plného invalidného dôchodku? Aký vysoký príjem môžem dosiahnuť, aby to neovplyvnilo poberanie môjho „plného“ invalidného dôchodku, resp. aby som nestratil nárok na jeho výplatu? Aké druhy poistenia by som bol povinný platiť?

Invalidita

- Vzhľadom na skutočnosť, že neuvádzate z akého dôvodu ste uznaný za invalidného, moja odpoveď môže byť len všeobecná.

Občan má nárok na invalidný dôchodok, len ak splní podmienky ustanovené v § 29 zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 100/1988 Zb.“), t. j. ak občan

- sa stal invalidným,

- bol zamestnaný po obdobie potrebné pre nárok na tento dôchodok a

- v čase vzniku invalidity nesplnil podmienky nároku na starobný dôchodok,

resp. v druhom prípade na priznanie invalidného dôchodku stačí, ak sa občan stal invalidným v dôsledku pracovného úrazu. Zákon č. 100/1988 Zb. v ustanovení § 29 ods. 3 upravuje dva druhy (úplnej) invalidity.

Vychádzajúc z jednotného pojmu invalidity, občan je úplne invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav

a) je neschopný vykonávať akékoľvek sústavné zamestnanie,

b) je schopný vykonávať sústavné zamestnanie iba za celkom mimoriadnych podmienok.

V prvom prípade ide o najvšeobecnejší druh invalidity, pri ktorej skutočná neschopnosť pracovať zabraňuje občanovi vykonávať akúkoľvek sústavnú pracovnú činnosť. V tomto prípade sa za sústavnú činnosť považuje iba zamestnanie, ktoré by občan vykonával alebo s určitou pravidelnosťou alebo zárobok by bol stálym zdrojom jeho príjmov. Zamestnaním v tomto prípade nie je také zamestnanie, ktoré nezakladá účasť na nemocenskom zabezpečení.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.